Hakan Nesser

Hakan Nesser to jeden z najsłynniejszych szwedzkich twórców powieści kryminalnej. Największą sławę przyniosły mu cykle o przygodach komisarza Van Veeterena oraz inny, którego główną postacią jest inspektor Barbarotti. W 2015 Nesser został wyróżniony przez polskie środowisko miłośników kryminału Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Urodził się 21 lutego 1950 w miejscowości Kumla, gdzie spędził dzieciństwo. Większość dorosłego życia upłynęła mu jednak w Uppsali. Od 2006 roku mieszka natomiast wraz z małżonką w Greenwich Village w Nowym Jorku. Zadebiutował w 1988 roku powieścią "Koreografen", jednak dopiero cykl o komisarzu Van Veeterenie przyniósł mu prawdziwą, międzynarodową sławę. Książki z tej serii ukazały się jak do tej pory w ponad 25 krajach i stały się podstawą scenariusza telewizyjnego serialu.

Bohaterem tych książek jest emerytowany komisarz policji i zafascynowany zbieraniem białych kruków właściciel antykwariatu w jednym. Ich akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonym, europejskim państwie. Pojawiające się w tekście niderlandzko brzmiące nazwy sugerują, że chodzić może o Belgię lub Holandię.

Mimo sławy i uznania, jaką przyniosły mu te powieści, Nesser do 1998 roku pracował jako nauczyciel gimnazjalny, zanim w pełni poświęcił się pisarstwu. Jego twórczość została doceniona choćby przez Szwedzką Akademię Kryminału, zdobywając trzykrotnie nagrodę dla najlepszej powieści kryminalnej.

W 2005 roku powstał film kryminalny na podstawie jednej z powieści Nessera, a mianowicie "Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret" w reżyserii Martina Asphauga. Rok później nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazał się polski przekład tej książki. Autor przenosi w niej czytelnika na szwedzką prowincję lat 60-tych XX wieku, analizując przy tym problemy nurtujące wówczas szwedzkie społeczeństwo. Z resztą taka społeczna wrażliwość nie obca jest Nesserowi w całej jego twórczości, co jest obecnie cechą charakterystyczną skandynawskiego kryminału.