Michał Cholewa

Michał Cholewa to polski pisarz tworzący powieści science fiction. Jest doktorem nauk technicznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z informatyką.


Urodził się w Katowicach 24 grudnia 1980 roku i właśnie z tym miastem związał zarówno swoje życie zawodowe, jak i literackie. Matematyk z wykształcenia i informatyk z zawodu, a do tego wielki fan twórczości Stanisława Lema, Joego Haldemana i Roberta A. Heinleina. 


ego powieści i opowiadania zazwyczaj mieszczą się w militarnym nurcie science fiction. Bez trudu można dostrzec w nich inspiracje dziełami Philipa K. Dicka i uniwersum "Obcego", stworzonym przez reżysera Ridleya Scotta. Książki Michała Cholewy osadzone są w surowych, mrocznych światach, a choć ich akcja rozgrywa się w przyszłości, czytelnik znajdzie w nich odwołania do wydarzeń dziejących się współcześnie.


Literacki debiut Michała Cholewy miał miejsce w 2008 roku, kiedy to wydawnictwo Fabryka Słów zdecydowało się na opublikowanie jego opowiadania w antologii "Epidemie i zarazy". Jego pierwsza powieść "Gambit" została wydana w 2012 roku i spotkała się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem. Książka ta zapoczątkowała cykl "Algorytm wojny", w ramach którego ukazało się do tej pory aż siedem pozycji - sześć powieści i jeden tom opowiadań.


Michał Cholewa jest autorem wysoko cenionym tak przez czytelników, jak i przez krytyków literackich. Dwukrotnie uhonorowano go Nagrodą Zajdla - jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień, na jakie mogą liczyć polscy twórcy fantastyki i science fiction. W 2015 roku nagrodę otrzymała jego powieść "Forta" (trzeci tom cyklu "Algorytm wojny"), a w 2021 - opowiadanie "Ucieczka".