Krzysztof Daukszewicz

Krzysztof Daukszewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich satyryków, stały gość programu "Szkło kontaktowe", emitowanego na antenie TVN24.

Krzysztof Daukszewicz urodził się w 1947 roku, jest artystą kabaretowym i współprowadzącym programu "Szkło kontaktowe", satyrykiem, felietonistą i poetą, ale także tekściarzem, piosenkarzem, gitarzystą i kompozytorem. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie, działalność estradową rozpoczął natomiast w 1975 roku. Wielokrotnie nagradzany był za swoje występy kabaretowe, ponadto występuje z własnymi programami satyrycznymi. Od 2005 roku jest stałym gościem programu publicystyczno-satyrycznego "Szkło kontaktowe". Ma swoją rubrykę w tygodniku "Przegląd", jest również autorem kilkunastu książek.

Pierwsza jego publikacja nosiła tytuł "Izy Rajder, czyli pieszy jeździec". Było to zestawienie różnych satyrycznych tekstów, napisanych na przestrzeni kilkunastu lat. Znalazły się tam zarówno krótkie, anegdotyczne felietony, jak i piosenki nawiązujące do polityki oraz przywar narodowych Polaków. Kolejny zbiór, będący zapisem rzeczywistości czasu transformacji, nosił tytuł "Prawdziwki i zmyślaki" i dotyczył przemiany obyczajów. Niektóre z jego tekstów mają dziś wartość jedynie historyczną, inne są wciąż aktualne. Z kolei w zbiorze "Przeboje sezonów" znalazły się opowiastki o supermarketach, Święcie Niepodległości czy spaniu na golasa. Teksty ilustrujące życie w Polsce w czasie walki z komunizmem i tuż po, w tym listy do Hrabiego, zebrane natomiast zostały w publikacji "Przeżyłem, Panie Hrabio".

Krzysztof Daukszewicz ma na swoim koncie również takie tytuły, jak: cykl "Między Worłujem a Przyszłozbożem", "Hrabia, Wiedźma i Cycek", "Nibywiersze: Byłoniebyło", "Meneliki, limeryki, epitafia sponsoruje ruska mafia" oraz "Pamiętnik IV Rzepy". Najnowsze jego książki to "Tuskuland" i zbiór publikowanych w miesięczniku "Łowiec Polski" felietonów, zatytułowany "Prosto z ambony".