Janusz Palikot

Janusz Palikot znany jest przede wszystkim jako polityk, twórca Ruchu Palikota, później przewodniczący Twojego Ruchu. Z wykształcenia jest filozofem, z zawodu zaś przedsiębiorcą.

Janusz Palikot przyszedł na świat w 1964 roku w Biłgoraju. Był studentem Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ukończył ostatecznie Uniwersytet Warszawski. Jego praca magisterska dotyczyła filozoficznej rozprawy Immanuela Kanta zatytułowanej "Krytyka czystego rozumu". Już w czasie studiów Janusz Palikot zajął się handlem, a na początku lat 90. minionego stulecia zaczął prowadzić działalność gospodarczą.

Swoją pierwszą firmę założył w czasie studiów; założony przez niego zakład produkujący palety zajmował się eksportem do krajów Europy Zachodniej. Później zbudował od podstaw firmę produkującą wina, dziś notowaną na giełdzie. W 2001 roku założył firmę, która kupiła od skarbu państwa 80% akcji Polmosu Lublin, a którą sprzedał po wprowadzeniu na giełdę. Był członkiem Rady Głównej Business Centre Club, wiceszefem Polskiej Rady Biznesu oraz wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej i został posłem na Sejm RP. W styczniu 2011 roku definitywnie odszedł z Platformy, zakładając Ruch Palikota, przemianowany później na Twój Ruch.

Wraz z Krzysztofem Obłojem opublikował "Myśli o nowoczesnym biznesie", książkę opartą na felietonach publikowanych w "Rzeczpospolitej". Kolejne dzieła, których współautorem jest Janusz Palikot to książki w formie wywiadu-rzeki: "Płoną koty w Biłgoraju", "Ja, Palikot", "Kulisy Platformy" oraz "Zdjąć Polskę z krzyża". Samodzielnie stworzył natomiast tytuły: "Poletko Pana P.", "Pop-polityka", "Kuchnia Palikota. Sposób na sukces" oraz "Janusz Palikot. Wszystko jest możliwe. Biografia".
 • Outlet
  -50%
  Nic-nic

  Nic-nic Outlet

  Autor podjął odważną próbę "przeczytania" na nowo jednego z najważniejszych przedstawicieli dwudziestolecia międzywojennego. Tka misterną sieć autorskich zestawień i niebanalnych analogii. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zebrany materiał ikonograficzny, który pozwala autorowi poszerzyć pole...
  Ocena: 0/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 24,95 zł 49,90 zł
  w magazynie
 • -6%
  Wszystko jest możliwe

  Wszystko jest możliwe

  Biografia Janusza Palikota – jednego z najbarwniejszych polityków ostatniego dziesięciolecia, kandydata na prezydenta RP w wyborach w 2015 roku. Kandyduję na urząd prezydenta RP, bo wierzę, że możliwa jest trochę inna Polska. Wolna od strachu przed prawdziwą nowoczesnością, która jest wolnością...
  Ocena: 0/5
  Książka, op. miękka
  Oprawa:miękka
  Cena: Nasza cena: 17,86 zł 19,00 zł
  wysyłka do 72 godzin