Jacek Dehnel

Jacek Dehnel to jeden z najwybitniejszych żyjących poetów i pisarzy polskich. Sławę przyniosły mu zarówno książki poetyckie, jak i powieści "Lala" czy "Saturn".

Jacek Dehnel to polski poeta, prozaik, tłumacz i malarz. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Sławę przyniosły mu przede wszystkim książki poetyckie, jednak spod jego pióra wychodzą również znakomite powieści.

Urodził się 1 maja 1980 roku w Gdańsku. Jego matką jest malarka Anna Karpińska-Dehnel, ojcem natomiast inżynier Jacek Dehnel. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jego teksty ukazują się w wielu pismach literackich. Jest autorem przekładów wierszy Philipa Larkina. Na antenie TVP1 prowadził wraz z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem program kulturalny "ŁOSssKOT". Był felietonistą Wirtualnej Polski. Współpracuje z tygodnikiem "Polityka". Obecnie mieszka w Warszawie ze swoim życiowym partnerem ? tłumaczem i pisarzem Piotrem Tarczyńskim. W 2018 roku para zawarła związek małżeński w Londynie.

Debiutanckim tomem poetyckim Dehnela był zbiór "Żywoty równoległe", za który poeta otrzymał w 2005 roku Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji". Cykl minipowieści "Balzakiana" przyniósł mu Śląski Wawrzyn Literacki. Trzykrotnie był też nominowany do Nagrody Angelus za powieści "Lala", "Saturn" i "Matka Makryna". "Lala" była również nominowana do Europejskiej Nagrody Literackiej. Co więcej, Jacek Dehnel jest laureatem Paszportu Polityki za 2008 rok.