Henryk Jerzy Chmielewski

Henryk Jerzy Chmielewski to polski grafik urodzony 7.06.1923 r., twórca licznych komiksów. Brał udział w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem Jupiter. Swoją karierę rozpoczął w wojsku, gdzie trzymał pieczę nad wojskową gazetką. Szerokiej publiczności znany jest jako Papcio Chmiel. Słysząc ten pseudonim na pewno u każdego z nas pojawia się uśmiech na twarzy, bo któż nie zna twórcy książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A'tomka?

To właśnie komiksy o przygodach sympatycznego szympansa i jego przyjaciół przyniosły mu największą sławę. Wymyślona przez Papcia Chmiela historia rozeszła się w ponad 11 milionach egzemplarzy, a do 2010 roku ukazało się 31 tomów przygód tej nietypowej kompanii.
Nie każdy jednak wie, że Henryk Jerzy Chmielewski jest również twórcą kontynuacji przygód sierżanta Kinga z królewskiej konnicy i autorem "Półrocza bumelanta".

Po przejściu do cywila w 1947 roku podjął pracę rysownika, najpierw w "Świecie przygód", następnie w "Świecie młodych". Za swoją twórczość został odznaczony orderem uśmiechu. 31 maja 2007 Henryk Jerzy Chmielewski został także odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" . W 2009 roku z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Papcio Chmiel jest postacią barwną, a jego życiorys mógłby służyć za scenariusz filmowy. Wnosi wiele do polskiej kultury, a stworzone przez niego postacie na stałe zapiszą się w pamięci wielu pokoleń.