Francis Scott Fitzgerald

Amerykański pisarz, nowelista, a także autor scenariuszy filmowych Francis Scott Fitzgerald urodził się 24 września 1896 roku w Saint Paul w stanie Minnesota. Zmarł przedwcześnie 21 grudnia 1940 roku w Los Angeles w wieku 44 lat.

Autor urodził się w irlandzkiej, katolickiej rodzinie. W roku 1913 rozpoczął studia na Uniwersytecie w Princeton, jednak nie dokończył nauki. W 1917 roku przerwał studia, aby przystąpić do służby wojskowej. W 1920 roku poślubił Zeldę Sayre. Żona stała się dla niego inspiracją, dzięki której powstały jego najbardziej rozpoznawalne bohaterki, takie jak Nicole Diver z utworu "Czuła jest noc".

Fitzgerald należał do przedstawicieli straconego pokolenia amerykańskich pisarzy. W swojej twórczości ukazywał rozczarowanie, a także anarchiczny bunt pokolenia młodych amerykanów sprzeciwiających się rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć społeczeństwu po zakończeniu I wojny światowej.

W dorobku pisarskim autora znalazły się powieści takie jak: "Piękni i przeklęci", "Po tej stronie raju", "Wielki Gatsby", "Ostatni z wielkich", "Czuła jest noc". Spod jego pióra wyszły również liczne opowiadania, wśród których w Polsce ukazało się pięć następujących zbiorów: "Odwiedziny w Babilonie", "Historia jednego wyjazdu", "Piękność Południa i inne opowiadania", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania", a także "Popołudnie pisarza i inne opowiadania". W Polsce opublikowane zostały również listy, które Fitzgerald pisał do swojej córki Scottie, które ukazały się pod tytułem "Francis Scott Fitzgerald. Listy do córki".