Douglas Adams

Douglas Adams to brytyjski pisarz science fiction, który pracował także jako dziennikarz i scenarzysta. Popularności przysporzył mu stworzony przez niego serial radiowy "Autostopem przez Galaktykę". Autor urodził się w 1952 roku w Cambridge, a zmarł w 2001 roku w Santa Barbara. Ukończył kurs literatury na Uniwersytecie Cambridge. Zajmował się zarówno pisaniem skeczy, np. dla Monty Pythona, jak i tworzeniem scenariuszy do serialu "Doktor Who".

Przez wiele lat współpracował jako dziennikarz z rozgłośnią radiową BBC, gdzie począwszy od 1978 roku, emitowano serial radiowy "Autostopem przez Galaktykę" - najbardziej znane dzieło Douglasa Adamsa. Seria ta zyskała ogromną popularność dzięki absurdalnemu, choć inteligentnemu poczuciu humoru autora. Stała się też przyczynkiem do powstania powieści wzorowanej na motywach słuchowiska radiowego i noszącej ten sam tytuł. Jej pierwsza część ukazała się drukiem już w 1979 roku.

Bohaterem książki "Autostopem przez Galaktykę" Adams uczynił Arthura Denta, który niespodziewanie odkrywa, że jego najlepszy przyjaciel Ford Perfect jest kosmitą. Gdy okazuje się, że Ziemia ma zostać zniszczona, wyruszają oni w kosmiczną podróż, w której towarzyszy im robot Marvina. Kontynuację ich przygód stanowią: "Restauracja na końcu wszechświata", "Życie, wszechświat i cała reszta", "Cześć, i dzięki za ryby", "W zasadzie niegroźna" oraz wydana już po śmierci Adamsa przez Eoina Colfera ostatnia, szósta część trylogii "I jeszcze jedno...".

Douglas Adams jest także autorem powieści poświęconych przygodom nietypowego detektywa: "Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently'ego" oraz "Długi mroczny podwieczorek dusz". Wraz z zoologiem Markiem Carwardinem napisał książkę o ginących gatunkach zwierząt - "Ostatnia okazja, by ujrzeć". Po śmierci Adamsa ukazała się zaś antologia obejmująca wcześniej niepublikowane teksty autora - "Łosoś zwątpienia".