"Autostopem przez Galaktykę" to absolutna klasyka science fiction. Pełna humoru satyryczna powieść Douglasa Adamsa jest początkiem cyklu o tym samym tytule.
Arthur Dent ma poważne kłopoty. Dowiaduje się mianowicie, że jego dom ma zostać zburzony, a na jego miejscu przebiegać będzie fragment obwodnicy. Jednak właściwie nie ma się czym za bardzo przejmować. W pewnym galaktycznym urzędzie zapada decyzja o wyburzeniu całej Ziemi celem budowy kosmicznej autostrady. Decyzja o budowie była wywieszona gdzieś na jednej z planet Alfa Centauri, ale Ziemianie jej nie oprotestowali.
O tym wszystkim Arthur dowiaduje się od swojego przyjaciela, Forda, który okazuje się kosmitą. Ford zabiera Arthura na pokład kosmicznego statku. Razem wyruszają w podróż, w której trakcie Ford zbiera materiały do nowej edycji kosmicznego przewodnika pod tytułem "Autostopem przez Galaktykę".
"Autostopem przez Galaktykę" to absolutna klasyka literatury science fiction. Ta humorystyczna, pełna ironii, absurdów i niezwykle trafnych spostrzeżeń powieść ukazała się po raz pierwszy w roku 1979. W roku 2021 mamy więc niezwykły jubileusz: 42. rocznicę pierwszego wydania. Z tej okazji ukazało się wydanie specjalne kultowej książki Douglasa Adamsa ze wspaniałymi ilustracjami Chrisa Riddella. Riddell zasłynął przede wszystkim jako ilustrator książek dla dzieci i za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Ale do humorystycznej opowieści Adamsa jego ilustracje pasują znakomicie!
Ta powieść była prawdziwym fenomenem w amerykańskiej fantastyce i pozostaje nim do tej pory. Zrywa z konwencją, a właściwie ze wszystkimi konwencjami o podróżach międzygwiezdnych, jakie twórcom science fiction przychodziły wcześniej do głowy. Na całym gatunku nie pozostawia suchej nitki, a przecież weszła na stałe do jego kanonu. Powieść ma też wiele aspektów jak najbardziej poważnych, lecz by to odkryć, trzeba posiąść umiejętność czytania między wierszami.
Autostopem przez Galaktykę to początek całego powieściowego cyklu. Kontynuację przygód Arthura Denta i jego kosmicznych towarzyszy znajdziemy w książkach:
- "Restauracja na końcu wszechświata",
- "Życie, wszechświat i cała reszta",
- "Cześć, i dzięki za ryby",
- "W zasadzie niegroźna",
- "I jeszcze jedno..." (autor: Eoin Colfer).
Opinie o książce
Ekstremalnie śmieszna powieść… Natchnione szaleństwo, które nie zostawia suchej nitki na niemal każdym frazesie rodem z science fiction.
"Washington Post"
Niezdarny bohater, Arthur Dent, przypomina bohaterów Vonneguta, a jego podróże to dzika satyra na istniejące instytucje.
"Chicago Tribune"