Alfred Szklarski

Alfred Szklarski był świetnym polskim autorem, który specjalizował się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodych dorosłych. Swoimi publikacjami popularyzował wiedzę na temat polskich podróżników i przyrodników.

Pisarz urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago, natomiast zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach. Tworzył nie tylko pod swoim prawdziwym nazwiskiem, ale również pod pseudonimami: Alfred Bronowski, Fred Garland, Aleksander Gruda oraz Alfred Murawski. Studiował w Szkole Nauk Politycznych na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym w Warszawie.

Jego najbardziej znaną serią są powieści o Tomku Wilmowskim, do której należą jakże znane tytuły: "Tomek w krainie kangurów", "Tomek na tropach yeti" czy też "Tomek u źródeł Amazonki". Bohater książek to syn rewolucjonisty, który stanowczo sprzeciwia się caratowi. Kolejne tomy opowieści przedstawiają nam jego losy, przygody i próby rozwikłania najróżniejszych zagadek.

Alfred Szklarski pod nazwiskiem Gruda wydał trzy przygodowe powieści dla dorosłych, a mianowicie: "Żelazny pazur" (1942), "Krwawe diamenty" (1943) i "Tajemnica grobowca" (1944), natomiast publikacje, które wydał jako Alfred Bronowski zostały wycofane z polskich bibliotek i objęte cenzurą.

Autor został laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i odznaczeń, takich jak "Orle Pióro", "Order Uśmiechu" oraz Nagroda Prezesa Rady Ministrów za książki pisane dla nastolatków.