Agnieszka Suchowierska

Agnieszka Suchowierska opisuje w swoich książkach rzeczywistość związaną z rolą stereotypów w życiu człowieka. Jest autorką wielu baśni terapeutycznych, zwraca uwagę, jak tradycja wpływa na rozwój i kształtowanie tożsamości człowieka.


Agnieszka Suchowierska urodziła się w 1975 roku w Białymstoku. Ukończyła filologię polską w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Po studiach rozpoczęła pracę w szkole podstawowej, interesuje się psychologią oraz psychoterapią humanistyczną i egzystencjalną. Pisała teksty do czasopism i portali internetowych, współpracowała między innymi z "Gazetą Wyborczą" i "Tygodnikiem Powszechnym". W swojej twórczości często podejmuje tematykę kultury popularnej i analizuje ją w kontekście społecznym. Jest autorką książek z zakresu psychologii, socjologii, bajek i literatury dziecięcej, a także materiałów edukacyjnych i podręczników do nauki języka polskiego.


Wspólnie z Wojciechem Eichelbergerem napisała dwie książki "Bajka to życie albo z jakiej jesteś bajki" oraz "Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci". Bajki napisane przez autorkę są poddawane analizie doświadczonego psychologa i terapeuty. W drugiej pozycji pisarka wspólnie z psychoterapeutą obala utarte wizje kobiety i mężczyzny w społeczeństwie. Mimo że autorka podejmuje trudne i ważne tematy związane z problematyką społeczną, książki Agnieszki Suchowierskiej napisane są przystępnym i zrozumiałym językiem dla czytelnika.


Autorka za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień literackich. Pozycja "Mat i świat" została Książką Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY oraz wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.