Zanim zamkniemy drzwi

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Format
135 x 210mm
Ilość stron
384
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 36,39 zł 39,99 zł Taniej o: 9%

"Zanim zamkniemy drzwi" to opowieść oparta na historii zwykłych ludzi, których spotyka się na co dzień.

Małżeństwo Olgi i Karola, bohaterów książki, z czasem zaczyna się psuć, a być może nigdy nie należało do łatwych. Karol - mąż i ojciec, który kiedyś dopuścił się zdrady - to nieco skryta i cicha osoba, w przeciwieństwie do swojej żony. Olga, którą czytelnik poznaje jako apodyktyczną i surową osobę, gardzi mężem, a jej złość jest wynikiem życiowej frustracji i skłonności do traktowania ludzi z góry. Również relacje matka-córka, które poznajemy w książce, to asymetria miłości rodzinnej.

Czytelnik znajdzie tutaj całe spektrum relacji, jakie zdarzają się na co dzień i których doświadczenia być może zwrócą uwagę na istotne sprawy w jego własnym życiu.

"Zanim zamkniemy drzwi" jest próbą rozliczenia się z demonami, które każda osoba w sobie nosi. O ile każdy z nas posiada własne doświadczenia, czy to związane z rodziną, czy z relacjami w ogóle, historia poruszona w powieści Elżbiety Jodko-Kuli okazuje się idealna na przeanalizowanie zmian, jakie mogą nas spotkać w wyniku określonych zdarzeń. Jako socjolog, autorka sprawnie porusza się w tej tematyce, co pozwala czytelnikowi na odkrywanie trudnych związków i dokładne przeanalizowanie rozkładu życia rodzinnego.


O autorce

Elżbieta Jodko-Kula to doskonały specjalista od trudnych rodzinnych spraw. Jako absolwentka studiów na kierunku pedagogiki specjalnej i socjoterapii, świetnie radzi sobie z relacjami w społeczeństwie. "Zanim zamkniemy drzwi" to powieść o trudnych rodzinnych relacjach - nie brakuje w nich osób o różnych charakterach, które autorka próbuje w pewien sposób rozliczyć.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest taka powieść, którą czyta się w jeden dzień. Zasiadłam z książką pewnego dnia o poranku i ograniczała mnie jedynie godzina 15.00, kiedy to miałam stawić się u moich dzieci w szkole. Chwilę przed wyznaczoną godziną przeczytałam ostatnie zdanie powieści i czułam, że właśnie połknęłam kawał dobrej, psychologiczno–obyczajowej prozy. To była wspaniała podróż przez życie bohaterów, ich uczucia wzloty i upadki. Niesamowita lekcja pokazująca, jak łatwo można zepsuć to, co dobre i jak trudno to naprawić.

  Olga, to zgorzkniała emerytka, którą poznajemy jako straszną zołzę. Już na pierwszych kartach książki widzimy, ile żalu i frustracji w niej drzemie. Te złe emocje skierowane są przede wszystkim przeciw Karolowi – spokojnemu i kulturalnemu starszemu Panu, mającemu pecha być mężem Olgi. Wprawdzie po pewnym czasie poznamy przyczynę tych negatywnych uczuć, ale jeszcze nie teraz. Ich córka Marta dużo lepiej dogaduje się z ojcem. W kontaktach z matką zaciska zęby i modli się o koniec spotkania. Jej mąż, Maciek również nie daje kobiecie powodów do radości. Niby wszystko jest dobrze, ale brakuje tej skry i namiętności. Coś się nie układa, coś kuleje, a wzajemne żale i frustracje nie pozwalają cieszyć się życiem. Wszystko się zmienia w chwili, kiedy do mieszkania nad Olgą wprowadza się przemiły, młody człowiek. Wprowadza ON do powieści kilka ciepłych chwil nawiązując relację zarówno z matką, jak i córką. Koniec jest zaskakujący, a czytelnik dochodzi do wniosku, że nie zawsze to, co się wydaje białe, w rzeczywistości jest białe. Nieraz warto zaufać swojej intuicji, a nie polegać na zdaniu ledwo co poznanego człowieka.

  Powieść jest trudna. Tu nie ma różowego tła i happy endu w zwykłym rozumieniu tego zwrotu. Mamy sporo negatywnych emocji i trudność z wykrzesaniem sympatii do głównych bohaterek. Często ich działania powodują zdumienie czytelnika i niedowierzanie, że można postąpić tak nierozważnie. Nie ma emocjonalnego wytchnienia podczas lektury. Postępowanie bohaterek ciągle wywoływało moją frustrację, ale właśnie dlatego nie mogłam oderwać się od tej książki. Byłam ciekawa, czy ten trend pakowania palca w ogień się utrzyma. Czy naprawdę człowiek jest tak destrukcyjny i nie zauważa tego, co ma przed nosem, patrząc i szukając tego samego gdzieś w oddali?

  „Zanim zamkniemy drzwi” to powieść o emocjach, frustracji i błędnych wyborach, ale warto się przy niej zatrzymać. Przecież nie wszystko musi być cukierkowe. Życie nie jest cukierkowe, co więcej – często jest właśnie szare i zupełnie zaskakujące. Warto nieraz przeczytać powieść, która pokaże, jak ważne jest to, aby ze sobą rozmawiać. Jak ważne są zwykłe, ciepłe słowa skierowane do bliskich. Jeden uśmiech może tyle zmienić…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mówią że w rodzinie siła... Czy zawsze tak jest? Czy problemy z zaufaniem a także miłością mają wpływ na to jak postrzega nas reszta rodziny?

  Olga i Karol są małżeństwem z wieloletnim stażem. Niestety małżeństwo tych dwojga nie należy do udanych, gdyż zostało naznaczone piętnem zdrady. Ich dorosła córka Marta, zaś na pozór szczęśliwa, nie potrafi złapać kontaktu z Olą, która wciąż rywalizuje z nią o względy męża. Do czego doprowadzą rodzinne spory?

  Zanim zamkniemy drzwi. O czym jest to książka? Zdecydowanie jest to powieść o życiu codziennym, o naszych prawdziwych bolączkach, o rywalizacji a także zmianie.

  Sama fabuła wydaje się dość prosta, lecz wynikając w jej głąb mogę śmiało rzec że jest trudna. Dotyka coprawda naszej codzienności, lecz głównie skupia się wokół relacji rodzinnych.

  Autorka, przedstawiła swojemu czytelnikowi codzienne życie rodzinne, pełne obaw, pewnych utartych schematów ale także problem bariery komunikacyjnej występującej pomiędzy członkami rodziny. Dialogi zawarte w tekście były bardzo emocjonalne gdyż, przejawiały się chęcią zadania bólu drugiej osobie, czasem nawet lekceważące rozmówcę.

  To na co szczególnie zwrócilam uwagę to na problem z którym borykała się Olga- główna bohaterka. Jako kobieta dość apodyktyczna, ale także ułożona, nie potrafiła cieszyć się życiem ani także tym co posiadała. Żyła przeszłością, w której mąż dopuścił się zdrady, która niewątpliwie wdarła się w psychikę kobiety. Zaskoczyło mnie także to jak bardzo była zazdrosna o swoją córkę, która miała bardzo dobre relacje ze swoim ojcem zaś z matką były one praktycznie zerowe. Każda ich próba porozumienia kończyła się karczemną kłótnia.

  Dla mnie osobiście taka relacja jest nie do pomyślenia i całość tej sytuacji była dla mnie bardzo ciężka.

  Akcja toczyła się bardzo powoli. Jedna scena toczyła się wręcz przez kilka rozdziałów, co początkowo mnie nudziło, aż do momentu w którym dostrzegłam co przez to chce przekazać nam autorka. Dawała mi przede wszystkim czas na zrozumienie, ale także na ocenę, która sytuacja jest poprawna a która zła. Pokazywała relacje rodzinne, które wiele osób chciało by wobec siebie żywić ale takze te które praktykujemy na codzień.

  Dopiero od tego momentu, zrozumiałam cały przekaz, zaś cała historia wydawała mi się bardzo ciekawa. Dużym atutem książki jest kreacja bohaterów. Na pierwszy rzut oka widać, jak dużo czasu autorka spędziła na tym aby nadać im bardzo charakterystyczne cechy. Szczególnie jeśli chodzi o Olgę. Czasem myślałam nawet nad tym że kobieta cierpi na jakąś bliżej nieokreśloną chorobą z spektrum autyzmu. Zaś sama specyfika jej postępowania wprawiła mnie w niejedno osłupienie. Zanim zamkniemy drzwi to książka która pobudza do przemyśleń nad swoim postępowaniem, nad tym jakie relacje żywimy wobec naszych bliskich ale także o tym jak bardzo chcemy zmiany, która może nadejść na każdym etapie życia. W tym przypadku impulsem była śmierć lecz czy zawsze to ona musi być tym co popycha nas do zmiany? Polecam tą książkę, choć nie należy do łatwych lektur. Polecam aby przez chwilę zastanowić się nad każdym przeczytanym rozdziałem a po całości książki zrobić taki własny rachunek sumienia. Wtedy zauważcie że tą książkę zrozumieliście w pełni.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Olga i Karol to starsze małżeństwo, które w swoim życiu wychowało jedno dziecko. Marta wyszła za mąż i mieszka oddzielnie wraz z małżonkiem i synkiem. Olga to skupiona na sobie, bardzo surowa i niemiła kobieta, na każdym kroku dająca do wiwatu swojemu mężowi. Wszystko dlatego, że kiedyś, dawno temu mężczyzna dopuścił się zdrady. Po przejściu obojga na emeryturę muszą znosić swoje towarzystwo każdego dnia. Olga jest bardzo energiczna, ma wiele pomysłów, natomiast Karol najchętniej siedziałby w fotelu w rozchodzonych kapciach. Małżeństwo nie rozmawia ze sobą normalnie, Olga ma wieczne pretensje, a Karol najchętniej skryłby się w swoim pokoju, żeby żona go nie zaczepiała.

  "W czasie ciężkiej grypy wyniósł się wreszcie ze wspólnego łóżka, żeby nie zarazić żony, i po prostu został już w pustym pokoju Marty. Olga nie wykonała też żadnego gestu, aby go zatrzymać we wspólnej sypialni, chociaż Karol był gotów wrócić. Naprawdę chciał, żeby coś powiedziała, ale się nie doczekał. Olga nie skomentowała nawet tego, że zamykał drzwi...Potem także ona zaczęła zamykać drzwi sypialni."

  Nie tylko z mężem Olga ma trudne relacje, także jej stosunki z córką nie należą do poprawnych. Ciągle jest o coś kłótnia, wieczne pretensje i brak zrozumienia. Marta woli spędzać czas z ojcem, o co Olga jest zazdrosna i nie omieszkuje wypominać to na każdym kroku. Na dodatek małżeństwo Marty też do idealnych nie należy....

  Co wydarzy się w tej rodzinie? Jaki wpływ na życie Olgi będzie miał młody sąsiad? Czy my znamy własnych sąsiadów i chcielibyśmy im pomóc gdyby było trzeba?

  Ktoś powie? Co to za książka?

  Otóż to książka o zwykłym życiu i codziennych emocjach. To co opisałam powyżej to tylko pierwszy rozdział, nie chcę niczego spojlerwować, dlatego więcej nic nie napiszę. Już w pierwszych rozdziałach stanie się coś co zaważy na dalszym życiu bohaterów. Z rozdziału na rozdział będzie działo się więcej, a czytelnik będzie wnikał mocniej w rodzinne tajemnice. Rodzina będzie musiała sobie poradzić z całkiem nową sytuacją... A nie będzie to łatwe.

  Przede wszystkim emocje praktycznie ciągle buchają z tej książki - i to różne. Muszę się wam przyznać, ze na początku nie polubiłam Olgi, drażniła mnie ta starsza pani... Niemniej jednak z każdą kolejną stroną nabierałam większej ochoty na poznanie całej tej historii i tego jak zmieni się życie bohaterów. Książkę przeczyłam jakiś czas temu, ale nie mam najmniejszego problemu, żeby sobie przypomnieć o czym była. Tak to już jest z książkami, które są warte poznania, zostawiają jakąś cząstkę w naszej pamięci.

  Historia momentami dla mnie aż przerysowana, ale myślę, że to celowy zabieg, który zmusza czytelnika do zastanowiania się nad swoim życiem. Życie tej rodziny czeka ogromna zmiana, każdego z osobna, jak oni to przyjmą? Czy warto walczyć o szczęście na każdym etapie życia? Czy należy bać się zmian? I czy warto rozliczyć się z przeszłością i zacząć życie z czystym kontem? Książka napisała pani pedagoga i terapeutę, co można odczuć w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

  O tym właśnie jest ta historia, o zmianach, które warto zrobić... zanim zamkniemy drzwi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Zamknięte drzwi 0/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zamknięte drzwi

Nasycona psychologiczną głębią powieściowa rozgrywka dwóch silnych charakterów - sławnej pisarki i jej gospodyni: niezależnej, szorstkiej i obcesowej na zewnątrz, a w rzeczywistości czułej i pomocnej. Jaki sekret kryje się pod maską obojętności?Wyjątkowo mocna proza zawierająca wątki...
Mimo drzwi zamkniętych 0/5 Nasza cena:
22,10 zł 26,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mimo drzwi zamkniętych

Po kilkuletniej przerwie ukazuje się kolejny tom opowiadań sercańskiego prozaika ks. Józefa Lacha, oddającego się pracy duszpastersko-rekolekcyjnej. Tom zawiera dziesięć opowiadań: Mimo drzwi zamkniętych, Narodziny matki, Powabne twarze zła, "Bo Pan przyrzekł", Rekolekcje, Do domu Ojca, Droga ku...
Zanim się pojawiłeś 5/5 Nasza cena:
28,01 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zanim się pojawiłeś

Lou, energiczna i pogodna dwudziestokilkulatka, ma opinię ekscentryczki. Jej kolekcja wielokolorowych butów wzbudza sensację, niezliczone gafy wywołują pobłażliwy uśmiech u bliskich, a praca w kawiarni wydaje się spełnieniem jej marzeń. Wszystkich zaskakuje więc, że Lou dostaje posadę opiekunki...
Zanim odszedł 4/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zanim odszedł

Karolina, po tragicznej śmierci męża i utracie dziecka, długo nie może dojść do siebie. Zachęcona przez przyjaciółkę postanawia przelać swoje emocje na kartki książki. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę, a Karola pisze i kolejne powieści. Oparcie znajduje w przyjaciółkach – krzykliwej i...
Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych 5/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych

Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut… Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch...
Moja droga do światła, czyli jak otworzyć drzwi kredensu i inne opowiadania 0/5 Nasza cena:
17,00 zł 20,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja droga do światła, czyli jak otworzyć drzwi kredensu i inne opowiadania

Niełatwo otworzyć się przed czytelnikiem. Niełatwo spojrzeć na swoje życie krytycznie i wyciągnąć mądre wnioski. Jednak Barbarze Johnsson doskonale się to udało. Napisała książkę terapeutyczną, szczerą, którą każdy z nas przeczyta z pewnością jednym tchem. „Pomału zaczęłam widzieć światło w tunelu,...
Zanim się obudzę 5/5 Nasza cena:
36,31 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zanim się obudzę

Z rzeki zostaje wyłowiona kobieta – wyziębiona i prawie martwa. W szpitalu zapada w śpiączkę. Ma nikłe szanse na wybudzenie się. Policja nie potrafi ustalić jej tożsamości, nikt nie zgłasza jej zaginięcia. Opiekująca się nią siostra Brygida nadaje jej imię Selena i od tej pory poświęca się opiece...
Drzwi na zachód 0/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drzwi na zachód

Jedna z najbardziej inspirujących książek 2017 roku według Baracka Obamy! W kraju, nad którym krąży widmo wojny domowej, spotyka się dwoje młodych ludzi – zmysłowa i zaciekle broniąca swej niezależności Nadia oraz łagodny, powściągliwy Saeed. Wdają się w sekretny romans, ale już wkrótce rozruchy...
Zanim cię zapomnę 5/5 Nasza cena:
24,60 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zanim cię zapomnę

Jak odnaleźć magię świąt w zupełnie niemagicznej rzeczywistości? Przeczytajcie nową powieść autorek Innej kobiety i przekonajcie się sami! Roma Świderska to wielka gwiazda polskiego filmu i teatru. A przynajmniej kiedyś nią była. Przygasłą popularność próbuje ratować mało prestiżowymi fuchami. W...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula