"Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy" to głos dwóch wybitnych, niemieckich ekspertów w drażliwej kwestii reparacji wojennych.
Kwestia reparacji za zbrodnie niemieckie w czasie II wojny światowej rozpala opinię publiczną w Polsce, polaryzuje społeczeństwo i jest wykorzystywana jako narzędzie gry politycznej. Czy Polska ma prawo domagać się odszkodowań od Niemiec? Czy Niemcy mają obowiązek zapłacić za swoje zbrodnie? Jak wygląda historia problemu niemieckiego długu reparacyjnego wobec Polski i innych europejskich krajów?
"Wyparte, odroczone, odrzucone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy" to książka, która rzuca nowe światło na te pytania. Autorzy, niemieccy badacze - historyk Karl Heinz Roth i politolog Hartmut Rübner - dokonują dogłębnej analizy niemieckiej okupacji w Polsce i jej skutków dla ludności cywilnej, gospodarki i kultury. Ujawniają strategie, do których Niemcy uciekały się po wojnie, by uniknąć odpowiedzialności i zapłaty reparacji. Opierając się na prawie międzynarodowym i licznych dokumentach źródłowych, udowadniają zasadność polskich i greckich roszczeń oraz proponują swoje rozwiązanie kwestii reparacji.
Książka, wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, jest nie tylko naukowym opracowaniem historycznym i prawnym, ale także głosem sprzeciwu wobec niemieckiej polityki zaprzeczania i zacierania śladów swojej przeszłości. Autorzy apelują o uczciwe rozliczenie się z winą i zadośćuczynienie ofiarom wojny. To ważna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią XX wieku i relacjami polsko-niemieckimi.