Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Autor:

Andres Hansen

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Ilość stron
280
Wydawnictwo
Nasza cena: 28,91 zł 39,99 zł Taniej o: 28%

Czy mózg czeka przyśpieszony kurs technologii?

Jak korzystać z najnowszych aplikacji, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji ani lęku? Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.

Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację, Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać. W mediach społecznościowych staraj się obserwować tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz wchodzić w interakcję. To tylko przykłady skutecznych porad zawartych w tej książce.

Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Każdego dnia musimy wytrzymać informacyjne tsunami, a nasze neurony lustrzane w kontakcie z mediami społecznościowymi pobudzają mózg do ciągłego porównywania się z innymi.

Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!

Szwedzki bestseller nagrodzony prestiżową nagrodą The Health Award of the Year.


O autorze

Anders Hansen - szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. W swojej najnowszej książce w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii i wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.

Recenzje (6)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Lektura obowiązkowa! Autor bardzo ciekawie pokazuje jak nasze mózgi reagują na technologie. Zestawia to z ludźmi pierwotnymi, których instynkty i budowa mózgu były dokładnie takie same tylko oni musieli stawiać czoła zupełnie innym problemom niż my dzisiaj. Jednym z nich może być uzależnienie od bodźców, których bez przerwy dostarcza nam technologia, a my łapczywie ją pochłaniamy bez zastanawiania się czy to jest dla nas właściwie dobre. Czytałam już kilka podobnych książek o działaniu mózgu, ale żadna z nich tak głęboko nie wniknęła w temat oddziaływania smartfonów, mediów społecznościowych, internetu itd. na najważniejszy, pochłaniający najwięcej energii w organizmie organ naszego ciała - mózg. Dbajcie o swoje mózgi! Dzięki tej książce będziecie wiedzieli mniej więcej jak. Warto!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy uważasz, że jesteś człowiekiem uzależnionym od telefonu? Nie? A czy to nie Ty na dźwięk sms-a lub powiadomienia chwytasz od razu telefon w rękę, aby dowiedzieć się kto napisał? Czy to nie Ty sprawdzasz po dodaniu posta czy ktoś polubił go lub skomentował? Czy to nie Ty odpalasz co chwilę swoją pocztę, bo może akurat przyszła ważna wiadomość? Czy to nie Ty podczas pracy lub nauki sięgasz po telefon, aby zobaczyć co nowego napisali znajomi? A za wszystko odpowiedzialna jest dopamina. To ona wywołuje u nas chęć do sięgnięcia po niego. Badania wykazują, że korzystamy z telefonu komórkowego średnio 3h dziennie. Najbardziej narażone na uzależnienie są osoby o niskiej samoocenie, nastawione na rywalizację, narażające się na wysoki poziom stresu. No właśnie... Co z tym stresem? Jesteśmy zestresowani i dlatego sięgamy po telefon czy to właśnie ON tak nas stresuje? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Anders Hansen. W prosty sposób tłumaczy jak dzisiejsza technologia wpływa na nasze samopoczucie, pamięć, koncentrację i relacje z innymi. Mówi również o tym jaki ma to wpływ na nasze dzieci i dlaczego coraz więcej osób ma problemy ze snem. Opisuje rezultaty przeprowadzonych badań, aby udowodnić nam, że ludzkość nie nadąża za postępem technologicznym. W książce znajdziecie również odpowiedź co jest lepsze, książka papierowa czy e-book. Na koniec dostajemy od autora kilka rad jak ograniczyć negatywne skutki współczesnego stylu życia. Polecam tę książkę każdemu. Otwiera ona oczy na rzeczy z których do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Przedpremierowa recenzja ‼️

  "Wyloguj swój mózg" Anders Hansen

  [Adres usunięty]

  📵

  Kochani czy zastanawialiście się jaki wpływ na nas ma technologia?

  Jak nasz mózg działa ,kiedy uzywamy telefonu ,komputeru czy innego urządzenia? Dzięki tej książce dowiemy ciekawych rzeczy, przez które my ludzie w XXI wieku jesteśmy dręczeni i to na własną odpowiedzialność. Szwedzki psychiatra Andrew Hansen wprowadza nas w świat naszego mózgu. Organu który jak do tej pory jest dosyć tajemniczym organem. Po mimo badań nadal nie jesteśmy w stanie wszystkiego się o nim dowiedzieć. Lecz są badania,które pozwolą choć trochę zgłębić się w to co odczuwamy i jak działa na nas technologia. Wiecie ,że dosyć dużo młodych ludzi cierpi na depresję i zażywają leki antydepresyjne? A to wszystko przez telefony ,komputery i tablety. Te urządzenia nie tylko kradną czas ale też zdrowie. Tracimy zdolność myślenia , koncentracji. A to wszystko przez internet ,bo po co się uczyć ,przecież wszystko znajdziemy u Wujka Google. Przez największe portale społecznościowe stajemy się porównywać z innymi przez co stajemy się mniej empatyczni. Co do naszego mózgu odgrywa ON w tym wszystkim bardzo ważną rolę. Emocje wywołane technologicznymi zabawkami są prawie takie same jak u dzikich zwierząt.... Dużo więcej dowiecie się zgłębiając tą bardzo ciekawą książkę. Dowiecie się ile niebezpieczeństw czeka nas ,kiedy nie będziemy tego wszystkiego kontrolować. Ile stracimy z życia. Możemy też temu zapobiec postępując według wskazówek autora. Polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest książka,którą powinien przeczytać KAŻDY rodzic,zanim da dziecku do ręki smartfona.

  Co ja mówię🙆🙆🙆

  To jest książka,którą powinien przeczytać KAŻDY Z NAS.

  Świetnie napisana,naprawdę przystępnym językiem,bardzo mądra pozycja,która odpowiada na wiele trudnych pytań.

  *dlaczego nadwaga jest tak dużym problemem naszego społeczeństwa???

  *czym są emocje i dlaczego je odczuwamy?

  *w czym przeszkadza a w czym pomaga nam lęk i stres?

  *dlaczego telefon komórkowy jest w tej chwili pępkiem naszego świata,a reklamodawcy zatrudniają psychologów behawioralnych i badaczy mózgu?

  *czemu negatywne plotki są takie ważne?

  *co to jest multistalking?

  *w jaki sposób jesteśmy sterowani przez media społecznościowe i dlaczego telefony powinny być zakazane w szkołach.

  *jaki mają one wpływ na nasze dzieci i na nas samych.

  *i w końcu dlaczego ruch to zdrowie😊

  Książka będzie miała swoją premierę 15 stycznia 2020 i naprawdę ogromnie Wam polecam👍

  Myślicie zapewne,że jak mądra to nie dla mnie.

  Nic bardziej mylnego!!!

  Nawet taka blondynka jak ja nie zagubiła się w tej naukowej,bądź co bądź,pozycji,a wręcz zachwyciła i przeraziła🙆🙈

  Ta książka nie tylko pozostanie na długo w mojej pamięci,ale sięgnę po nią zapewne niejeden raz👍

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mózg to wciąż nie do końca zbadany, kryjący wiele tajemnic element ludzkiego ciała. Publikacji na jego temat nie brakuje, jednak trudno znaleźć taką, która jest nie tylko przystępna, ale również rzetelnie napisana. Są jednak wydawnicze perełki, takie jak książka szwedzkiego psychiatry i badacza wpływu Internetu, Andersa Hansena.

  „Wyloguj swój mózg” to niewielka, acz treściwa pozycja, którą powinien przeczytać każdy, komu nie jest obojętne własne ciało i mające na niego wpływ czynniki zewnętrzne. Autor skupia się w szczególności na działaniach nowych technologii – smartfonów, internetu, mediów społecznościowych – i ich oddziaływaniu na nasze mózgi. Internet i narzędzia służące do jego eksploracji to przecież nowinka, coś z czym w pełni ma do czynienia dopiero jedno pokolenie (nieznające czasów bez internetu). Nasz mózg nie miał więc szans na przystosowanie się, a tym samym przygotowanie na ogromną siłę jaką niesie ze sobą sieć.

  Nie da się bowiem ukryć, że internet, a co za tym idzie Facebook, Instagram, lajki, followersi, nieustająco świecący niebieski ekran, posiadają nie tylko dobre strony. Autor w interesujący, przystępny, a przy tym merytoryczny sposób pokazuje jak ogromny wpływ na nasz mózg, a co za tym idzie także samopoczucie, koncentrację, sen itd. mają nowe technologie. Hansen zestawia nasze dzisiejsze reakcje np. na otrzymanie polubienia pod zdjęciem z mechanizmami jakie towarzyszyły naszym praprzodkom. Nagle staje się jasne czemu uruchomienie Instagrama wywołuje u nas zastrzyk dopaminy i czemu mimo intensywnego przepływu informacji nasza umiejętność zapamiętywania wcale się nie poprawia.

  Autor poruszył także dwie szczególnie istotne, według mnie, kwestie. Po pierwsze, przypomina, że wielozadaniowość to dawno obalony mit. Niestety wielu ludzi wciąż myśli, że robienie kilku rzeczy naraz to atut i pożądana cecha. Bullshit. Po drugie, szeroko omawia temat depresji i innych psychicznych zaburzeń, które mogą wywoływać lub pogłębiać nowe technologie. To już jest problem globalny, od którego nie da się uciec i dotyczy wszystkich, nie tylko nastolatków uzależnionych od social mediów.

  Jest coś przerażającego w tym, że nawet sami twórcy takich gigantów jak Facebook i Apple wprost mówią o zagrożeniach jakie niesie za sobą ich niekontrolowane użytkowanie. Z jednej strony uzależnili nas od smartfonów i ciągłej potrzeby otrzymywania lajków, z drugiej zaczęli sami obawiać się skutków tego działania. Były wiceprezes Facebooka twierdzi, że czuje się winny temu, co robią z nami media społecznościowe. Inny były członek zarządu Facebooka twierdzi, że firma wykorzystała lukę w zabezpieczeniach ludzkiej psychiki i nie mamy pojęcia jaki może mieć to wpływ na rozwijający się mózg dzieci. No właśnie. Pokolenie dwu-, trzylatków przyklejone do smartfonów jeszcze nie dorosło, chociaż pojawiają się już pierwsze badania mówiąc o negatywnym, spowalniającym rozwój wpływie na dziecięce mózgi.Poza teorią autor daje nam na szczęście także praktyczne wskazówki jak zredukować negatywny wpływ sieci na nasze umysły. Może się okazać, że stres, bezsenność, brak koncentracji znikną, gdy wieczorem zmienisz światło ekranu na żółte lub uda Ci się wyłączyć telefon przynajmniej na godzinę dziennie. Warto spróbować!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Sposób na hormony 0/5 Nasza cena:
35,99 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sposób na hormony

Masz kiepski nastrój, czujesz się fatalnie w swoim ciele, jesteś ciągle zestresowana i bez przerwy słyszysz, że to normalne, bo przecież jesteś kobietą? Weź sprawy w swoje ręce! To pełna równowaga jest naturalnym stanem twojego ciała i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Kobiety w każdym wieku...
Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej 0/5 Nasza cena:
33,60 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej

Rewolucja, która zmieni świat Tankowanie za darmo? Czyste powietrze? Bezpieczniejsza jazda? Kto z nas nie chciałby żyć w takim świecie? To wszystko już niedługo może się urzeczywistnić za sprawą jednego człowiek. Nazywa się Elon Musk. Jego wytrwałość w pokonywaniu kolejnych przeszkód zadziwia...
Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje 0/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zwolnij wreszcie. Jak odnaleźć spokój w świecie, który nigdy się nie zatrzymuje

Czy to świat jest taki zapracowany, czy tylko ja? Jak nie zwariować, słuchając wiadomości? Jak przestać się martwić końcem świata? Jak przetrwać kolejny dzień w pracy i nie oszaleć? Czasem wystarczy... zwolnić. Chwila wytchnienia może uratować nie tylko ciebie, ale i cały świat - bo gdy zwalniasz...
Algorytm Ady 0/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Algorytm Ady

W jaki sposób córka Lorda Byrona stworzyła podwaliny współczesnej informatyki Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby się rozpocząć już wtedy. W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego...
Błękitne sny 0/5 Nasza cena:
29,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Błękitne sny

Trzy przyjaciółki, trzej bracia, trzy historie, jedno zakończenie. Czy będzie ono szczęśliwe? Los zdecyduje. Leśna Polana to więcej niż dom, to bezpieczna przystań. Tutaj wszystko się zaczęło i tu wszystko się skończy. Jednak droga do ostoi spokoju nie jest prosta. Los nadal doświadcza tych,...
Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska 0/5 Nasza cena:
32,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska

Ty mi o tym nie mów, ty mi to opisz!”, mawiał do emigracyjnego reportera, Marka Kusiby, Ryszard Kapuściński. Zanim jednak autor usiadł do spisywania historii swojej znajomości z Kapuścińskim, przez lata skrupulatnie odnotowywał i nagrywał każde z nim spotkanie. W ten sposób zebrał materiał na...
Nie wszystko stracone 3/5 Nasza cena:
31,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie wszystko stracone

Jak to jest, kiedy tracisz wszystko? Perfekcyjne życie Sydney rozpada się, kiedy jej mąż ginie w wypadku. Ukochany mężczyzna, dom, bezpieczeństwo - wszystko to znika w jednej chwili. Zdana tylko na siebie, bez środków do życia musi podjąć walkę o odzyskanie szczęścia. Kiedy Sydney dostaje pracę w...
Seans w Domu Egipskim 5/5 Nasza cena:
28,55 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Seans w Domu Egipskim

Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński. "Seans w Domu Egipskim". Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni. Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów. Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan –...
Kochanek. Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie 5/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kochanek. Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie

Kiedy Maria Skłodowska-Curie w tragicznych okolicznościach traci ukochanego męża i naukowego partnera, Piotra, pogrąża się w rozpaczy. Ukojenie znajduje w pracy ponad siły. Lecz gdy wydaje się, że nic nie jest w stanie przywrócić jej radości życia, zdarza się to, co najbardziej niespodziewane....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula