Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,67 zł
Nasza cena: 37,11 zł 39,90 zł Taniej o: 7%

Dręczona przez nazistowskich oprawców, przetrwała.

Gerda Weissmann-Klein stworzyła nierozerwalną więź ze swoją najlepszą przyjaciółką w tragicznych obozowych warunkach, a wyzwolenie obozu w Volarach przyniosło jej nowe życie w podwójnym znaczeniu. Swoją niesamowitą historię opowiedziała w poruszającej wspomnieniowej książce “Wszystko za życie”.

Tragiczna, ale i piękna, niosąca nadzieję historia życia Gerdy Weissmann-Klein, która jako młoda dziewczyna straciła wszystko. Przyszła wojna, a ona została oddzielona od rodziny - jej członkowie trafili do różnych obozów pracy.

Książka jest zapisem losów bohaterki od dzieciństwa w Bielsku (dziś część miasta Bielsko-Biała), przez straszne wojenne czasy, gdy okrucieństwo nazistów pozbawiło ją wszystkiego poza ludzką godnością, aż po pierwsze lata powojenne. Weissmann-Klein wspomina, jak omal nie zmarła z przepracowania i jak na jej rękach odeszła najbliższa jej wówczas osoba, której zawdzięczała życie. Opisuje wielokilometrowy “marsz śmierci” w grupie 4 tysięcy kobiet, zarządzony przez nazistów, by uciekać przed postępującymi w działaniach wojennych siłami alianckimi.

Wreszcie wraca do wyzwolenia obozu w czeskich Volarach przez siły amerykańskie, w których składzie znajdował się m.in. żołnierz Kurt Klein, już rok później będący jej mężem. Ona sama nie straciła wiary w człowieczeństwo i po wojnie mocno zaangażowała się w działania na rzecz praw człowieka. Przetrwała dzięki godności i sile woli, jaką przez całe życie stara się zarażać innych. Jej historia spisana w wydanej po raz pierwszy w 1957 roku książce “Wszystko za życie” oprócz tragicznych wspomnień przynosi silne przesłanie nadziei i wiary w lepsze jutro.

Na podstawie książki “Wszystko za życie” powstał film dokumentalny, który w 1995 roku został nagrodzony Oscarem. Przy okazji jego produkcji ukazało się także wznowienie książki. Gerda Weissmann-Klein po II wojnie światowej była zaangażowana w wiele akcji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku otrzymała od prezydenta Baracka Obamy amerykański Medal Wolności.


O autorce

Gerda Weissmann-Klein urodziła się 8 maja 1924 roku w Bielsku. To amerykańska działaczka społeczna, aktywistka praw człowieka, pisarka i mówczyni żydowskiego pochodzenia, ocalona z Holocaustu.

Recenzje (10)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wszystko za życie" to wstrząsająca historia Gerdy Weissmann - polskiej żydówki ocalałej z Holocaustu. Opisuje w niej gehennę, którą przeżyła w czasie hitlerowskiej okupacji.

  01.09.1939 roku beztroskie życie piętnastoletniej Gerdy zostaje przerwane. Wkrada się w nie cierpienie, ból i tęsknota. Rozpoczyna się II Wojna światowa, naziści wkraczają do Polski. Rodzina Weissmanów postanawia nie uciekać z okupowanego Bielska. Początkowo mogą mieszkać w swoim domu, później zostają zmuszeni do zajęcia piwnicy. Mimo to pozostają pełni nadziei i cieszą się, że nie muszą opuszczać rodzinnego domu. Niestety szczęście nie trwa długo, wkrótce zostają rozdzieleni i wywiezieni do różnych obozów pracy.

  Towarzyszymy Gerdzie w ostatnich dniach spędzonych z rodziną oraz w kolejnych obozach, gdzie nastoletnia dziewczyna doświadczyła niewyobrażalnych cierpień. Prostymi słowami opowiada o koszmarze, który przeżyła. Praca ponad siły, wszechobecna śmierć, głód i bestialstwo nazistów to była jej codzienność. Mimo to każdego dnia ta młoda kobieta walczyła o życie i starała się, w tym przerażającym świecie, zachować resztki godności. Niesamowite jakim hartem ducha i wolą przetrwania potrafiła się wykazać!

  "Wszystko za życie" to książka, którą czyta się ze łzami w oczach. Nie sposób się przy niej nie wzruszyć. Przyznaję, że rzadko czytam literaturę obozową. Dla mnie jest to zbyt trudna tematyka, która wzbudza mnóstwo emocji. Mimo to cieszę się, że zdecydowałam się tę książkę sięgnąć. Jest to piękna opowieść, dająca wiarę w dobro i człowieczeństwo. Moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać. Takie książki są bardzo ważne i potrzebne. Gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  " Wszystko za życie..." to historia prawdziwa, opisana przez samą Gerde. Jeśli uświadomimy sobie, że treść książki nie jest fikcją literacką, lecz zapisem wspomnień, to czytana historia wprost wbija nas w fotel. Wspomnienia Gerdy to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Choć tematyka wojenna jest mi bliska i znana to kilkukrotnie odkładałam tę książkę na półkę. Nie dlatego, że nie chciałam jej przeczytać, ale dlatego, że nie byłam w stanie jej kontynuować. Emocje brały górę nad zazwyczaj spokojnym charakterem.

  Obok tak licznych negatywnych emocji, które pojawiają się podczas czytania książki, czytelnik znajdzie też te dobre, a najsilniejszą z nich jest nadzieja. Autorka podkreśla, że to właśnie ona w połączeniu z niesłabnącą wiarą w ludzi i chęcią życia pozwoliły jej przeżyć to piekło na ziemi.

  Jak pisze Gerda: Spisałam swoje wspomnienia, żebyśmy mogli docenić cudowną zwyczajność nudnego popołudnia w domu. I z takim właśnie uczuciem zakończyłam czytanie książki... z uczuciem wdzięczności za to, że przyszło mi żyć w spokojnych czasach.

  Zdecydowanie i bez wątpienia polecam Wam zarówno książkę, jak i film, który powstał na jej podstawie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Przetrwanie to zarówno wspaniały przywilej, jak i bolesny ciężar."

  Kto może bardziej dojmująco i sugestywnie opisać piekło wojny, jak nie osoba, która je przeszła?

  Gerda Weissmann Klein doświadczyła dramatu, który był udziałem wielu ludzi w okresie Zagłady. Jej udało się przetrwać, co odczuwa jako dług zaciągnięty wobec tych, którzy zginęli. Swym całym późniejszym życiem próbuje spłacić ów dług [Adres usunięty]. spisując swoje bolesne wspomnienia.

  Towarzyszymy Gerdzie, nastoletniej żydowskiej dziewczynie, od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Jej beztroskie życie zostaje przerwane 1 września, odbierając jej młodość, bezpieczeństwo, plany na przyszłość i rodzinę. Pozostaje tylko życie, o które będzie walczyć każdego dnia, każdej godziny w ciągu sześciu lat tułaczki po niemieckich obozach.

  Skąd czerpie siłę by żyć i nadzieję, gdy wszyscy wokół ją tracą?

  To książka wyjątkowa, którą czytałam z gulą w gardle i łzą w oku. Świadectwo czasów, które nie mogą się powtórzyć. Napisana językiem prostym, bez upiększeń, bez dramatyzowania, przez co tak głęboko wdziera się w duszę i zapada w pamięć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wiara i nadzieja w czasach zagłady

  „ Czas jeśli tylko mu się pozwoli, sprawi to, czego uczynić nie zdoła ni serce, ni umysł. „

  Często lubimy ekscytować się drobnostkami, z małych rzeczy robić wielki problem. Przejmować się tym, co mówią i myślą o nas inni, ale kiedy sięgamy po literaturę opowiadającą o II Wojnie Światowej, to wtedy uświadamiamy sobie, co znaczą problemy życia codziennego, na tle losu ludzi, którzy przeżyli piekło.

  „ Wszystko za życie „ to jedna z książek o holokauście, ale zupełnie inna od powielanych często w literaturze schematów. Inna, bo jest mocno prawdziwa. „ Wszystko za życie „, to wstrząsająca biografia polskiej Żydówki Gerdy Weissmann, której cudem udało się przeżyć liczne obozy, okrucieństwo barbarzyńców, 350 – kilometrowy marsz śmierci przez Czechy, nie tracąc przy tym hartu ducha i woli życia. Książkę po raz pierwszy wydano w 1957 roku w Stanach Zjednoczonych, na jej podstawie został nakręcony film dokumentalny, który w 1995 roku otrzymał Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

  Jedna chwila, jeden list, jedna decyzja sprawiły, że koleje losów rodzinny Waissmanów potoczyły się tak nie inaczej. Gerda Weissman ma dopiero piętnaście lat i całe życie przed sobą, wychowała się w Bielsku w kochającej się rodzinie żydowskiej. Machina wojny odbierze jej wszystko, co kocha i co jest dla niej najważniejsze. Gerda opowiada swoją historię prostymi słowami, ale nie jest przez to mnie tragiczna, a wydaje się, że wręcz odwrotnie. Czytając książkę nie mogłam uwierzyć, że ta młodziutka dziewczyna, żyjąca wcześniej pod kloszem rodziców potrafiła znaleźć w sobie tyle siły, by przeżyć sześcioletnią gehennę Holokaustu. Obozy, prace ponad siły, głód, zimno, choroby i wszechobecną śmierć, która stopniowo odbierała jej przyjaciółki i towarzyszki niedoli. Niesamowita jest jej wola walki, hart ducha oraz ogromna siła pozwalająca przeciwstawić się okrucieństwu i śmierci. Jej wiara i nadzieja, która trzymała ją przy życiu.

  Teraz po latach Gerda Weissman wciąż wraca wspomnieniami do ostatnich chwil, które spędziła z bliskimi. Wraca pamięcią do momentów, które spędziła z dziewczynami, którym nie było dane doczekać wyzwolenia i wciąż zastanawia się, dlaczego to ona przeżyła. W przedmowie książki stwierdza, że tą książką spłaciła dług wobec anonimowych bohaterów, spoczywających w nieoznaczonych grobach, bo oprócz niej nie ma już nikogo, kto opowiedziałby ich historię.

  Czyta się tę opowieść ze ściśniętym gardłem, łzami w oczach i rozdartym sercem. Nie można uwierzyć, że człowiek człowiekowi zgotował taki los, a pomimo tego w tym całym okrucieństwie zawsze gdzieś błysnęło światełko nadziei, pojawiała się pomocna dłoń, współczucie, zwykłe ludzkie odruchy, nawet w śród Niemców.

  Zachęcam do przeczytania książki, bo jest to pozycja wyjątkowa i pouczająca stanowiąca przestrogę dla przyszłych pokoleń. Zmuszająca do refleksji, prawdziwa i szczera. Opowiadająca nie tylko o okrucieństwach wojny, ale też o nadziei i wierze w dobro.

  „ Miłość jest wielka, miłość jest filarem szlachetności, pokonuje przeszkody i jest głęboką studnią prawdy oraz siły . „

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wszystko za życie" to opis przerażających zdarzeń z życia Gerdy, które zdawało się kończyć wraz z momentem wybuchu wojny. Dziewczyna jednak ogromną siłą przetrwania, mimo utraty wszystkich bliskich oraz własnej godności, przetrwała piekło. Opisuje swoje myśli, uczucia i wspomnienia, które dają wiarę w rzeczy niemożliwe.

  *

  Za każdym razem, gdy chwytam za taką książkę, wiem, że nadmiaru emocji nie zabraknie. Ogromnie przeżywam losy ludzi, którzy przeszli to istne piekło na ziemi. Trzeba przyznać, że Gerda znajdowała się w tym nienajgorszym położeniu wojny, choć to, jak była traktowana i tak przechodzi ludzkie pojęcie. Z ciepłego, rodzinnego domu, zostaje wysłana wprost do getta, by na końcu trafić do obozów, rzucana z jednego do drugiego. Zawsze niepewna jutra i zawsze z widmem śmierci wiszącym nad jej głową. Nikt nie wiedział, co przyniesie kolejny dzień, kiedy z głodu, wykończenia, albo zimna ludzie bez przerwy upadali, by już nigdy nie wstać. Jednak Gerda to postać, która wniosła lekkie światło w cały ten smutny okres, znalazła sposób, by wnieść trochę radości w całe to zamieszanie. I to dało jej siłę, by przetrwać, przeżyć i na końcu ułożyć swe życie tak, jak tego pragnęła. Czytając jej losy współczułam utraty młodości, tych pięknych lat, ale podziwiałam hart ducha. Książka według mnie jest dla każdego, takie wspomnienia na pewno pokażą nam, że trudy dnia codziennego to nic w porównaniu z tym, co mogłoby się wydarzyć. Gerda Weissmann swoim własnym życiem pokazała, jak determinacja w obliczu bliskiej śmierci, potrafi wzbudzić w człowieku nieposkromioną siłę walki. I do jak pięknych czynów zdolni są ludzie.

  Mam prośbę. Po prostu przeczytajcie. Nie chcę wypisać wszystkiego, co wnosi książka, zepsułabym Wam przyjemność z lektury, ale od serca zachęcam, żeby się z nią zapoznać i wracać do niej myślami, gdy wydaje nam się, że nasze życie jest złe.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Gerda Weissmann-Klein
 • Wydawnictwo Bez Fikcji
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381780926
 • Język: polski
 • Podtytuł: Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę
 • Oryginalny tytuł: All but my life
 • Tłumacz: Grzywa Mateusz
 • ISBN: 9788381780926
 • EAN: 9788381780926
 • Wymiary: 14.0x20.5x2.1 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe 4/5 Nasza cena:
33,16 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe

Gdy podczas koncertu rozciął sobie rękę, nawet tego nie poczuł. Adrenalina sprawia, że gra, póki nie padnie. Gdy ktoś nazywa go polskim Stingiem, dostaje piany. Twierdzi, że muzyka pozwala ludziom poukładać swoje emocje. Jeden z najbardziej niezwykłych i wszechstronnych polskich artystów. Muzyk...
Ray Allen. Za trzy. Moja podróż przez życie i grę, którą kocham 4/5 Nasza cena:
33,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ray Allen. Za trzy. Moja podróż przez życie i grę, którą kocham

Świat NBA według Raya Allena. Poznaj historię rekordzisty w rzutach za trzy punkty! Grając w NBA przez osiemnaście lat, zdobywał mistrzostwa w barwach Boston Celtics i Miami Heat. Dzięki swojej ciężkiej pracy i zmysłowi do trafiania z dystansu zdobył także coś znacznie cenniejszego – szacunek fanów...
Tam mieszkam życie polaków za granicą 0/5 Nasza cena:
18,95 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam mieszkam życie polaków za granicą

Norwegia, Wyspy Owcze, USA, Szwecja, RPA, Niemcy, Kolumbia, Grecja, Wietnam, Katar, Chorwacja, Hongkong, Holandia, Indonezja, Wielka Brytania, los może rzucić w różne miejsce. Ta książka to piętnaście historii osób, które w różnym czasie i z różnych powodów zdecydowały o przeprowadzce z Polski za...
Życie to za mało O stracie i poszukiwaniu nadziei Iza Michalewicz 5/5 Nasza cena:
19,95 zł 46,27 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życie to za mało O stracie i poszukiwaniu nadziei Iza Michalewicz

Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei to zbiór reportaży cenionej dziennikarki i reportażystki - Izy Michalewicz. Zebrane w tomie reportaże są opowieścią o stracie: życia, miłości, dzieci, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary Każdy jest zapisem...
Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą 0/5 Nasza cena:
27,67 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą

Wyspy Owcze, USA, Szwecja, RPA, Niemcy, Kolumbia, Grecja, Wietnam, Katar, Chorwacja, Hongkong, Holandia, Indonezja, Wielka Brytania – los może rzucić w różne miejsce. Ta książka to piętnaście historii osób, które w różnym czasie i z różnych powodów zdecydowały o przeprowadzce z Polski za granicę....
Wszystko za Everest 5/5 Nasza cena:
28,31 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko za Everest

Kiedy 10 maja 1996 roku trzy ekipy jednocześnie dokonywały ataku szczytowego, nad Mount Everestem zerwała się burza. Zaczęła się mordercza walka o przetrwanie. Jon Krakauer przeżył.Książka Wszystko za Everest trafiła na listy bestsellerów, ale wywołała też wiele kontrowersji. Stała się także...
Podaj dalej. Design, nauczanie, życie 0/5 Nasza cena:
51,33 zł 59,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podaj dalej. Design, nauczanie, życie

Krzysztof Lenk jest wybitnym polskim grafikiem i wykładowcą specjalizującym się w projektowaniu informacji. Studiował na ASP w Krakowie i Warszawie, pracował w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych, gdzie do niedawna nauczał w Rhode Island School of Design. W fascynującej rozmowie z Ewą...
Zygzakiem przez życie 0/5 Nasza cena:
21,37 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zygzakiem przez życie

W szczerych do bólu słowach Henryk Gołębiewski opowiada o swoim wyjątkowo barwnym, ale czasem także czarno-białym życiu. W latach siedemdziesiątych był gwiazdą seriali dziecięcych ("Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana"), potem zniknął nagle z ekranu, aby powrócić...
Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem 0/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem

"Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem" to pierwsza książka pokazująca dotąd mało znane życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Tę sferę wybitny reżyser przez lata otaczał dyskrecją. Jego legendarna powściągliwość i arystokratyczny dystans sprawiają, że jest...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula