Tamte dni, tamte noce

Autor:

Andre Aciman

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 28
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
330
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 23,04 zł
Nasza cena: 22,74 zł 34,99 zł Taniej o: 35%

Historia płomiennego romansu między dorastającym chłopcem a przyjacielem jego rodziców. Opowieść o potrzebie bliskości, namiętności i zrozumienia. Subtelna, magiczna i porywająca!

Jest pełnia upalnego, włoskiego lata. To spotkanie nie powinno ich zaskoczyć, a jednak... Jego siła jest obezwładniająca i mimo początkowych wahań i rozterek kolejne niespokojne wieczory spędzane we własnym towarzystwie prowadzą ich do nieuchronnego, gorącego romansu... Jeden z nich to dorastający chłopiec, drugi zaś jest gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. W czasie pobytu na Rivierze i później, gdy spędzają w Rzymie namiętny wieczór, odkrywają coś niezwykłego: poczucie totalnej bliskości z drugim człowiekiem. Zmienia ich to na całe życie. Obaj boją się, że coś takiego drugi raz może się już nie przytrafić?

Ta wydana w 2007 roku powieść otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez "New York Times" za książkę roku. Nic zresztą dziwnego. To bowiem pasjonująca opowieść o najbardziej skrywanych lękach i pragnieniach, o namiętności i potrzebie zrozumienia. A w końcu i o gorącym uczuciu między dwojgiem ludzi, którzy nie potrafią się mu oprzeć. Każdy, kto choć raz w życiu był naprawdę zakochany, w myślach i rozterkach bohaterów znajdzie siebie. A przy tym powieść ta napisana jest piękną, błyskotliwą prozą, co zachwyciło Czytelników na całym świecie.


Opinie o książce

Przesłanie tego tekstu mówi, że zawsze powinniśmy być wierni swoim uczuciom i szczerze je wyrażać, nie ukrywać ich. Chciałem, żeby widzowie przebyli tę podróż razem z bohaterami i poczuli pierwszą miłość. Ważne było dla mnie przekazanie uniwersalnej prawdy o tym, że druga osoba czyni nas pięknymi – opromienia nas, wznosi na wyżyny.

Luca Guadagnino, reżyser filmu

Jeśli kiedykolwiek padliście ofiarą obsesyjnej miłości – wielkiej siły, która pcha nas nieuchronnie w stronę obiektu naszego uczucia – rozpoznacie każdy jej niuans we wspaniałej powieści André Acimana.

"The Washington Post"

Aciman jest wyjątkowym znawcą pożądania.

"The New Yorker"


O autorze

André Aciman urodził się 2 stycznia 1951 roku w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. To amerykański pisarz, eseista i literaturoznawca. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury. Publikuje między innymi na łamach "The New Yorker", "The New York Review of Books" i "The New York Times". Jego autobiograficzna książka "Wyjście z Egiptu" otrzymała prestiżową Nagrodę Whiting.

"Tamte dni, tamte noce" przeniósł na ekran Luca Guadagnino. Film miał swoją premierę na festiwalu w Sundance i był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Miał też ogromne szanse na Oscara w kilku kategoriach. Zagrali w nim między innymi Timothée Chalamet i Armie Hammer.

Przetłumaczone na język polski zostały również inne książki André Acimana: “Znajdź mnie”, będąca kontynuacją “Tamtych dni, tamtych nocy”, oraz powieści “Pięć zauroczeń” i “Osiem białych nocy”.

Recenzje (28)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  9 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  O sprawcy dzisiejszego bałaganu na Revoy Web, jego polskie wydawnictwo, które serdecznie pozdrawiam pisze tak: "André Aciman (2 stycznia 1951 roku) - amerykański autor, eseista i literaturoznawca urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. W 1995 roku wydał wspomnienia pod tytułem "Wyjście z Egiptu". Książka otrzymała Nagrodę Whiting. Aciman publikuje na łamach "The New Yorker", "The New York Review of Books" i "The New York Times". Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury. Jego powstała w 2007 roku powieść "Tamte dni, tamte noce" otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez "New York Times" za książkę roku". *źródło* Czy aby na pewno słusznie? Przekonajmy się! 😇

  Słoneczne Włochy, lata osiemdziesiąte, wakacje, młodość... Istna kumulacja szczęścia. Elio Perlman jest inteligentnym siedemnastolatkiem (nie 'jara' mnie fakt, że mam tyle samo lat wcale a wcale) o pochodzeniu francusko-amerykańsko-włoskim (istny miks). Wraz ze swoją rodziną każde wakacje spędza w malutkiej, aczkolwiek przyjaznej włoskiej willi, gdzie poszerza swoje zainteresowania — przepisuje muzykę, spotyka się ze znajomymi, jeździ na rowerze oraz pływa. W razie kłopotów Elio może zawsze liczyć na pomoc rodziców. Ojca — nestora rodziny, który na co dzień jest fenomenalnym profesorem, jak i matkę — Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. 🍁🌞Aby wakacje nie były nudne i sztampowe rodzina Elio co roku na czas paru tygodni przyjmuje w swoje 'skromne' progi młodych uczonych, którymi bacznie opiekuje się ojciec głównego bohatera. Podczas wakacji w 1983 roku nie mogło być inaczej. W XVII-wiecznej willi pojawia się przystojny Amerykanin żydowskiego pochodzenia — Oliver. 🍑

  Pojawienie się Olivera w życiu rodziny nie napawa Elio pozytywnymi emocjami. 24-letni mężczyzna zachowuje się opryskliwie oraz ordynarnie w stosunku do 17-letniego młodzieńca. Zaistniałej sytuacji nie pomaga fakt, że nastolatek musi oddać swój pokój niechcianemu przybyszowi. Jak to bywa w życiu: kto się lubi, ten się czubi. Między Elio i Oliverem rodzi się niezwykła, a zarazem tajemnicza więź, której towarzyszy ciągłe nieustające napięcie seksualne. Mimo początkowej niechęci Amerykanina w pewnym momencie jego serce zaczyna bić wyłącznie w jednym rytmem E L I O. Punktem kulminacyjnym romansu chłopców jest wspólnie przeżyta noc w Rzymie. 💖

  Kiedy zacząłem czytać "Tamte dni, tamte noce" obawiałem się najbardziej jednego - że książka okaże się do bólu szablonowa i nijak mnie zaskoczy. Na szczęście nie miałem dobrego przeczucia (przynajmniej tym razem) i zaskoczyłem się pozytywnie. Oczywiście zarys fabularny nie należy do najoryginalniejszych, aczkolwiek autorowi udaje się zgrabnie poprowadzić fabułę i z gracją pchać ją do przodu. Powieść podzielona jest na cztery części, które kolejno obrazują ewolucję narastającego uczucia między Oliverem a Elio. Historia przedstawiona w książce jest niesamowicie wciągająca. A jest to sprawa nikogo innego jak szanownego pana André, który sprawnie łączy treść oraz formę w jedną spójną masę (i to jaką). Czytając TDTN miałem wrażenie, że więź łączące Olivera i Elio jest tak samo silna, jak miłość Romeo i Juli w dramacie Szekspira, a to przynajmniej w moim odczuciu wielki plus. Skoro mowa już o relacji Oliver i Elio warto wspomnieć o tym, że jest ona przedstawiona bezbłędnie. Ich romans zaczyna się powoli — kolejno od małych gestów, spojrzeń, gierek słownych, aż po zgrabnie ukryte aluzje z wiadomym podtekstem. Mówiąc, a raczej pisząc najprościej, postacie stworzone przez autora są po prostu wiarygodne - chce się wierzyć, że naprawdę istnieją. 😅

  Zakładam, że każdy z Was ma taką książkę, do której wraca co jakiś czas. Ja na przykład bardzo często oddaję się lekturze "Małego Księcia" i ile razy bym go nie czytał to za każdym razem odkrywam coś nowego. Wydaje mi się, że "Tamte dni, tamte noce" też jest taką książką. Znajdziemy w niej tyle wspaniałych sentencji — dobrze poprowadzonych, głębokich dialogów, nie tylko pomiędzy głównymi bohaterami. Myślę także, że niezależnie od orientacji, koloru skóry czy poglądów każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miałem to szczęście, że zanim obejrzałem ekranizacje powieści to ją przeczytałem i sądzę, że książka jest idealnym dopełnieniem filmu i pozwala zrozumieć go lepiej, a już na pewno dokładniej. Reasumując powieść André Acimana to nie banalna, dobrze napisana, wciągająca książka, która podołała ciężkiemu zadaniu przedstawienia historii miłości dwójki mężczyzn. 💜

  Recenzja pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  "Tamte dni, tamte noce" to niezwykła opowieść o prawdziwej miłości, fascynacji seksualnej, przyjaźni, bliskości i pożądaniu. Nie liczy się wiek, pozycja społeczna, orientacja seksualna, czy pochodzenie. Przeżywając miłość, jest się po prostu jedną istotą. Niesamowite opisy emocji bohatera, podczas rozwijającej się relacji i problemów, z którymi mają do czynienia kochankowie, sprawia, że opisana historia wydaje się niezwykle prawdziwa i wiarygodna. Żałuję jedynie, że autor nie pozostawił więcej pola do wyobraźni w zakończeniu.

  Uważam, że jest to piękna, wciągająca książka, którą na pewno jeszcze raz przeczytam! :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  To jest po prostu piękna historia o miłości. Chwyta za serce i trzyma długo po skończeniu książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta książka jest czymś niesamowitym. W subtelny i miękki sposób wyłania nam się obraz Elio, głównego bohatera i nastolatka. Od początku poznajemy zainteresowanie, jaki wzbudza w nim Olivier – wakacyjny gość jego ojca. Mężczyzna jest od niego starszy, ale to nie przeszkadza im wykonywać w stosunku do siebie coraz odważniejsze gesty. Oboje są biseksualni, więc w ich życiu pojawiają się kobiety.

  Poznając świat oczami Elio czujemy bolesną, wręcz namacalną niepewność, pragnienie zainteresowania. Obserwujemy dojrzewanie i stawanie się mężczyzną, podróżujemy w głąb jego uczuć i poznanie siebie prawdziwego. Autor elektryzuje nas erotyzmem, poetycko opisuje cierpienie. Słowem nakreśla uczucia, nie potrzebując używać „miłości”, by o niej pisać.

  Dialogi to majstersztyk, często trochę absurdalne, często to gra słów, która jest ucztą dla czytelnika. Nawiązania, cytaty i wątki z historii sztuki i literatury dodają patosu. Bardzo dobra budowa postaci zadowala. Książka z serwisu czytam pierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Na książkę skusiłam się dzięki stronie czytam pierwszy. Z początku ciężko mi się ją czytało ,bo język jakim posługuje się autor jest dość trudny , Dopiero po 80 stronach, zaczęłam się mocno wczuwać w to co chce nam przekazać autor, a temat książki jest dość współczesnym problemem dzisiejszych czasów. Mamy tutaj przedstawiony romans między dorastającym nastolatkiem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Mimo że w życiu obojgu mężczyzn pojawiają się kobiety, zaczynają czuć coś do siebie, Oboje są bardzo zaskoczeni uczuciem jakie się między nimi rodzi, jest to dla nich trudne i z początkowo każdy z nich udaję obojętność. Mijają kolejne tygodnie gorącego lata które przynoszą coraz większe emocje: strach, obsesje , pożądanie oraz fascynacje a namiętność między nimi jest coraz silniejsza . Akcja książki toczy się bardzo wolno , a śladowe ilości dialogów sprawiają że dość ciężko się ją czyta. Zdecydowanie nie jest to książka dla osób które uwielbiają dużo akcji goniącej na łeb i szyje. Mimo wszytko jeśli już zaczynamy ją czytać ciężko się rozstać z bohaterami. Mamy ochotę wchłaniać ich emocję wraz z książką. Jesteśmy świadkami rodzącego się uczucia i jest to opisane pięknym językiem ze szczęgółami i analizą wszystkich aspektów pożądania. Mimo , że książka porusza trudny temat i zdecydowanie nie jest dla wszystkich a w szczęgólności nie jest dla ludzi którzy mają problem z akceptacją odmiennej orientacji , to czyta się ją jednym tchem i zdecydowanie mogę polecić ją wielu osobom. Ode mnie zyskuje mocną 8 . Książkę odebrałem/odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 22 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Bezsenne noce senne dni 5/5 Nasza cena:
18,32 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezsenne noce senne dni

I ja mam z tym człowiekiem dożyć końca swoich dni? O nie! Muszę zmienić moje życie. Muszę zapewnić sobie radosną późną starość. Żadnych mężczyzn! Wywodząca się z ziemiaństwa Ewelina popełniła mezalians, wiążąc się z chłopakiem urodzonym na wsi. Co prawda podobnym do Roberta Redforda, ale – jak...
W cieniu tamtych dni 5/5 Nasza cena:
25,48 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W cieniu tamtych dni

Mikołaj nigdy nie miał prawdziwej rodziny – matka wyjechała za granicę, kiedy miał kilka lat a ojca nigdy nie poznał. Wychowała go babcia, Emilia – jedyna osoba, która jest mu naprawdę bliska. Kiedy jednak chłopak odkrywa na strychu tajemniczą szkatułkę, okazuje się, że tak naprawdę nic o niej nie...
365 dni 4/5 Nasza cena:
25,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

365 dni

Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca.... Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół wyjeżdżają na wakacje na Sycylię. Drugiego dnia pobytu – w swoje dwudzieste dziewiąte urodziny, dziewczyna zostaje porwana. Porywaczem okazuje się głowa sycylijskiej rodziny...
Kolejne 365 dni 4/5 Nasza cena:
25,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kolejne 365 dni

Ciężarna Laura zostaje postrzelona. Najlepsi lekarze walczą o życie kobiety. Jej mąż, głowa sycylijskiej mafii, musi podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu - kogo ocalić: ukochaną czy ich dziecko... Jakiego wyboru dokona Massimo? Czy życie bez Laury będzie miało dla niego jeszcze sens? Czy...
Noc jest dniem 0/5 Nasza cena:
26,16 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Noc jest dniem

Leszek Mieszczak to autor powieści "Noc jest dniem", której głównymi bohaterami są Bronisław i Marta. Spotykają się w przedziale pociągu, gdzie jako pasażerowie zaczynają niby luźną, towarzyską pogawędkę, która jednak stała się preludium do ich dalszych losów, a jednocześnie treści powieści....
Dwa dni w Paryżu 5/5 Nasza cena:
30,69 zł 42,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dwa dni w Paryżu

Paryż jest zawsze dobrym pomysłem, nawet jeśli nic nie idzie zgodnie z planem Zanim zdążyła się zastanowić, weszła do biura podróży i kupiła dwa bilety. To zupełnie nie w stylu Nell! Dwa dni w Paryżu, pierwsza szalona decyzja w jej życiu… Tylko że spełnia się najgorszy scenariusz i Nell zostaje...
Pamiętnik szeptuchy. Dni Mocy. Tom 1 5/5 Nasza cena:
31,33 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamiętnik szeptuchy. Dni Mocy. Tom 1

Kiedy drogi za bardzo się plączą, trzeba się zatrzymać, by znaleźć tę właściwą Chropowata niebieska okładka, ledwie widoczny rysunek jaskółki i jedno słowo: Milda. Natasza nie ma pojęcia, dlaczego siwa zielarka Salma podarowała jej ten stary pamiętnik. Wręczając go, szeptucha powiedziała tylko:...
Uwikłani. Tom 4. Grzeszne noce 4/5 Nasza cena:
17,04 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uwikłani. Tom 4. Grzeszne noce

Ekscytujący dodatek do bestsellerowej serii Uwikłani autorstwa Laurelin Paige! Norma Anders jest ambitna i niezwykle pracowita, dzięki czemu wspięła się wysoko po szczeblach kariery w Pierce Industries. W pracy to ona jest szefem i wydaje polecenia podwładnym, jednak jest sfera życia, w której...
Wszystkie nasze dni 4/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystkie nasze dni

Nina ma wiele szczęścia i robi w życiu to, co naprawdę kocha. Zamiłowanie do piękna i harmonii, wrodzony talent organizacyjny oraz dyplom z zarządzania pozwalają jej unikać monotonii i nudy. Kobieta prowadzi własną firmę, organizując przyjęcia weselne, jednak obowiązki i pośpiech potwierdzają pewną...
Magia grudniowej nocy 5/5 Nasza cena:
25,03 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Magia grudniowej nocy

W tę grudniową noc magia świątecznej atmosfery rozgrzeje serca wszystkich! W małym bieszczadzkim miasteczku mieszkańcy śnią o Świętach jak z bajki. Wśród wzgórz otulonych śniegiem, w małych domkach, w których pachnie cynamonowymi wypiekami, to marzenie może się spełnić… Czy pierwsza gwiazdka...
Znajdź mnie 3/5 Nasza cena:
22,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Znajdź mnie

André Aciman ‒ mistrz intymnych detali i emocjonalnych niuansów, które są materią pożądania, ponownie przenosi nas w scenerię romansu. Trzy opowiadania, trzej bohaterowie, trzy zmysłowe opowieści przepełnione erotyzmem, nostalgią i czułością. Samuel, starzejący się profesor filologii...
Pięć zauroczeń 4/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pięć zauroczeń

Autor bestsellerowych "Tamtych dni, tamtych nocy" i "Ośmiu białych nocy"! Paul przez całe dorosłe życie przeżywa każdą miłość równie żarliwie i bez opamiętania jak w wieku młodzieńczym. I nie jest istotne, czy podkochuje się w stolarzu pracującym dla jego rodziców podczas wakacji na południu Włoch,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula