Tajemnica Bursztynowej Komnaty

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Rok wydania
2018
Wydawnictwo
Ilość stron
250
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 18,46 zł
Nasza cena: 19,80 zł 27,51 zł Taniej o: 28%


Tajemnica Bursztynowej Komnaty jest powieścią sensacyjno-przygodową dla młodzieży. Fabuła kryminalna zawiązuje się od pierwszych stron książki, kiedy tajemniczy Hrabia powierza młodemu detektywowi Michałowi rozwiązanie mglistej zagadki krzyżackich upiorów pojawiających się na Pojezierzu Kaszubskim i połączonych z nią pogłosek o zaginięciach osób. Na zamku krzyżackim w Bytowie, dokąd wiodą tropy dochodzenia, sprawa okazuje się na tyle poważna, żeby przyciągnąć przedstawicieli najwyższych władz ścigania przestępczości i wielkich mediów. Nie ułatwi to zadania głównemu bohaterowi ani asystującej mu Magdzie – 14-letniej kuzynce z Ameryki, pełnej uroku wielbicielce Sherlocka Holmesa i emocjonujących przygód. Ich dochodzenie rozwija się tak, jak się zaczęło, spoczywając wyłącznie na ich barkach, obfitując w niespodzianki i zaskoczenia i nie zwalniając ani na chwilę tempa.

Choć Tajemnica Bursztynowej Komnaty należy do gatunku powieści kryminalnej, zachwyci najbardziej wymagających wielbicieli literatury młodzieżowej. Kreuje fascynujących bohaterów, porusza aktualne dla dzisiejszej młodzieży tematy, ciekawie rysuje postacie drugoplanowe, buduje osobliwe sytuacje, skrzy się od humoru i dowcipnych dialogów, nie zapomina o literackich smaczkach. Powieść ma nad wszystkimi thrillerami świata jedną szczególną przewagę: dzieje się w dzisiejszej Polsce. Czytelnik rozpozna się w jej bohaterach, z przyjemnością odczyta sens jej wyrafinowanych aluzji i odniesień. A ponadto odnajdzie urok wielkiej wakacyjnej przygody!
Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jako nastolatka czytywałam Bahdaja i Nienackiego, potem Agathę Christie... Uwielbienie dla detektywistycznych opowieści nadal we mnie tkwi, dlatego intrygujący tytuł w 'Klubie Detektywa' z Bursztynową Komnatą przyciągnął mój wzrok... Któż nie chciałby jej odnaleźć? Choćby na kartach książki...

  Trochę historii na miarę wstępu

  W 1701 roku Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie komnaty u gdańskiego mistrza bursztyniarstwa. Po jedenastu latach powstało istne dzieło sztuki, ale niestety podczas II wojny światowej słuch o niej zaginął. Na świecie istnieje kopia, oryginału nie udało się odnaleźć.

  Fabuła

  Młody detektyw - Michał - na prośbę ciotki z Ameryki ma odebrać z lotniska swoją czternastoletnią kuzynkę Magdę i zapewnić jej atrakcje przez choćby część wakacji. Najtrudniejszym zadaniem jest jednak zakup w kilka godzin wymarzonej bursztynowej bransoletki z zatopionymi owadami dla dziewczynki. Jeszcze przed udaniem się na lotnisko Michał otrzymuje informacje od Hrabiego - ma udać się z tajną misją pod Czartów i zbadać tam tajemnicze promieniowanie. Jako pomoc w misji dostaje wyjątkowy samochód i... psa Kajtusia.

  Garść dziwnych zdarzeń

  Na szczęście dla Michała w okolicy Czartowa mieszka ich babcia i chłopak postanawia zostawić u niej Magdę i dopiero rozpocząć zlecenie od Hrabiego. Niestety okazuje się, że babcia Łodyżka (nazywa się Łodyga, ale lubi gdy się tak do niej mówi) została porwana a po jej leśniczówce panoszą się bandyci, wyraźnie czegoś szukając. Na domiar złego Magda widziała upiora krzyżackiego na koniu i zemdlała. Michał szuka pomocy u swojego przyjaciela - Jurka Ułańskiego. Czy dowie się co dzieje się w okolicach Jezior Diabelskiego i Celińskiego na Kaszubach? Czy znajdą tam spokojne i bezpieczne miejsce? Dlaczego całą okolicę spowija bardzo gęsta mgła, która wywołuje w ludziach strach? Potęguje go dźwięk dzwonów-widm... Co tam się dzieje?

  Sytuacja na Kaszubach staje się wyjątkowa - pojawiają się dziennikarze oraz przedstawicielki Urzędu Walki ze Zorganizowaną Przestępczością. Tropy prowadzą do hotelu 'Zamek' w Czartowie, tylko czy ktoś tam zechce odpowiedzieć na pytania młodego detektywa? Chyba będzie musiał działać intuicyjnie, by wiedzieć z kim porozmawiać a kogo lepiej nie informować, po co się tam znalazł... Czego powinien szukać? Niestety z każdej strony napotyka na zmowę milczenia... Czas płynie a rozwiązania tajemnic ani babci nie ma.

  Moje wrażenia

  Bardzo ciekawie skonstruowany kryminał czy też może bardziej thriller dla młodzieży. Wielokrotnie można mieć ciarki na plecach, czuć lęk bohaterów jak swój i zastanawiać się jak rozwikłać zagadki. Przyznaję - łatwo nie jest. Nie chciałabym zepsuć Wam zabawy z samodzielnego odkrywania tajemnic zawartych w tej książce, dlatego wspomnę jedynie, iż nie brakuje czarnych charakterów, przyjaciel może okazać się wrogiem a obcy przyjacielem. O ile trudniej rozwiązać zagadkę, jeśli nie wiadomo komu ufać...

  Magda i Michał muszą się ukrywać, walczyć o życie, logicznie myśleć i szukać wskazówek tam, gdzie trudno je zdobyć. Jednocześnie martwią się o babcię a muszą uważać na obezwładniającą mgłę i czające się niebezpieczeństwo. Wszystko wyjaśnia się powoli a najciekawsze wątki składają się w jedną całość w Epilogu.

  Brawa dla autora za ciekawie skonstruowaną historię, samochód jak u Bonda, niezwykle mądrego psa, pułapki w podziemnych korytarzach a także kryjące sekrety mapy, plany oraz legendy piastowskie i germańskie. W ogóle fabuła została osnuta na oryginalnych wątkach a zmierza do pokazania sprytu chytrych ludzi.

  Mocniejsze i pełne strachu sceny zostały przełamane humorem między innymi mieszaniną języków polskiego i angielskiego Magdy.

  W książeczce nie ustrzeżono się niestety błędów, liczne są literówki. Moim zdaniem jak na czternastolatkę rozmowy prowadzone przez Magdę są zbyt poważne. Kilkakrotnie wspomniana została z imienia i nazwiska babcia detektywów, ale mimo to, nadal nie mam pewności jak ma imię, gdyż raz jest to Eleonora (s. 66) a innym razem Genowefa (dwukrotnie, np. s.116).

  Zabrakło mi również rozwinięcia postaci Hrabiego, właściwie to niewiele wiadomo kim jest, czym się zajmuje i skąd u niego tak wyspecjalizowany sprzęt.

  Podsumowując - "Tajemnica Bursztynowej Komnaty" to napisana prostym językiem opowieść kryminalna dla nastolatków. Nie brakuje w niej zwrotów akcji, zaskakującego zakończenia, 'czarnych charakterów' oraz tajemnic. A wszystko to umiejscowione na Kaszubach, dzięki czemu poznajemy delikatny rys historyczno tego regionu, wraz z licznymi legendami i zwyczajami. Gorąco polecam Wam tą szybko się czytającą i ciekawą książeczkę, którą dzięki niewielkiemu formatowi można zabrać ze sobą w torebce.

  recenzja pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Głównym bohaterem książki jest Michał-młody detektyw, który wczesnym rankiem odbiera telefon od cioci Klary z Ameryki, że przyjeżdża do Polski jej córka Magda, która ma 14 lat i jest prawdziwą pięknością.

  Magda pasjonuje się bursztynami.

  Twierdzi, że bursztyny mają jakieś nadprzyrodzone właściwości.

  ”Ma małą kolekcję bursztynowych wisiorków, ale teraz zamarzyła o bransoletce wykonywanej z kilku dużych bursztynów, w których można by zobaczyć uwiecznione owady.”

  Magda marzy o takiej bransoletce, a Michał miał ją dla niej zdobyć i wręczyć jako prezent.

  Drugą pasją Magdy jest, aby zostać detektywem, więc Michał będzie miał świetną asystentkę.

  W tym samym czasie tajemniczy Hrabia powierza Michałowi rozwiązanie dziwnej tajemnicy Krzyżackich upiorów, które pojawiają się na Kaszubach.

  Michał dostał od Hrabiego metalową skrzynkę, przypominającą nowoczesny sejf.

  Były tam dwa urządzenia: zegarek i komórka.

  Ciocia Klara jak i Hrabia chcą chłopca wysłać do Czartowa.

  Czy to przypadek?

  Czy też dziwny zbieg okoliczności?

  Kim jest Hrabia?

  I jaką kryje tajemnicę bursztynowa komnata?

  I choć książka ta jest z gatunku powieści kryminalnej czytanie jej wyzwala w czytelniku tyle emocji, że ciągle chce się czytać jeszcze więcej i więcej.

  Klub detektywów na pewno zachwyci najbardziej wymagających wielbicieli literatury młodzieżowej.

  Autor świetnie opisuje bohaterów, porusza aktualne tematy dla dzisiejszej młodzieży, zabiera czytelnika w zamierzchłe czasy(zamek w Czartowie, Wieża Straceń), a co najważniejsze jest pełna humoru i dowcipnych dialogów.

  Plusem tej książki jest to że dzieje się w dzisiejszej Polsce.

  I choć książka jest w wydaniu kieszonkowym, to uważam, że warto ją przeczytać.

  Napisana jest bardzo prostym i jasnym językiem, czyta się ją na jednym oddechu, z zapartym tchem.

  Jest to świetna książka do przeczytania na zakończenie lata.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  MŁODZI DETEKTYWI

  Michał,
  gotowy na kolejne wyzwania, kochający swoją robotę, skrupulatny i mądry. Poruszający się niepozornym pojazdem wyjętym rodem z transformerów. Magda, znacznie młodsza, zaledwie 14-letnia, żywiołowa, odważna, zdecydowana. Polka powracająca ze Stanów, momentami potrafiąca zarzucić jakimś amerykanizmem niczym Joanna Krupa. Oprócz drażniącego mnie „kuzynka”, którego wypluwała na prawo i lewo w co drugim zdaniu, nie mogłabym się do niej przyczepić. Autor starał się nadać każdej z postaci indywidualnych, rozpoznawalnych cech i myślę, że na miarę powieści dla młodszej młodzieży zrobił to dobrze.

  DOPASOWANY DO ODBIORCÓW KLIMAT GROZY

  Jezioro Diabelskie, Wieża Straceń, chotobrzmuńskie dzwony. Stara legenda, zamkowe komnaty, zawiłe lochy. Autor buduje klimat grozy, nie stroniąc od wzmianek wywołujących pozytywny strach. To nie krwawa sensacja, ale stonowana pod względem brutalności, choć wciąż budząca dreszcze przygoda dopasowana do docelowego wieku odbiorców. Przypomniał mi się serial dla młodzieży „Czy boisz się ciemności”, który jako pięcio- czy sześcioletnia dziewczynka oglądałam przez palce wraz ze starszymi kuzynami i odżyły dawne wspomnienia. Wcielając się w umysł młodszego odbiorcy czerpałam radość z pokonywania kolejnych etapów enigmatycznego zadania.

  TECHNOLOGICZNA NOWINKA

  Akcja powieści rozgrywana jest we współczesnej Polsce. Dziennikarze, konferencja agentek z Urzędu Walki ze Zorganizowaną Przestępczością, ofiary upiora. Czy w grę wchodzi działalność człowieka, czy może zjawiska paranormalne związane z historią kaszubskiej ziemi? Jedno jest pewne, książka zawiera w sobie element fantastyki przemawiający chociażby w opisie pojazdu głównego bohatera, który za dotknięciem magicznego guzika i kilku słów poleceń zmienia się w… jednoślad. Dla mnie motyw niekoniecznie potrzebny, dla młodego odbiorcy żyjącego w świecie technologicznych nowinek – dobre urozmaicenie.

  PODSUMOWANIE

  Podążając tropami zaginionej babci, wczytując się w słowa jej notatek, dotarłam do końca i ja. „Tajemnica Bursztynowej Komnaty” to napisana prostym językiem, stroniąca od dłużących się opisów propozycja dla młodszej młodzieży. Ja zasugerowałabym wiek 11-16 lat. Niedługie rozdziały, ich zachęcające do zapoznania się kolejnymi stronami tytuły i niewielki format sprawiający, że książkę można zabrać ze sobą wszędzie. Może niekoniecznie dla starszego czytelnika, ale dla młodych, rządnych przygód wielbicieli detektywistycznych historii całkiem angażujące literackie wyzwanie.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książki z młodymi detektywami-bohaterami cieszą się sporym zainteresowaniem. ,,Tajemnica Bursztynowej Komnaty" jest jedną z nich.

  Po 4 latach nieobecności do Polski na wakacje przyjechała Magda, kuzynka Michała, który był detektywem. Bardzo szybko okazało się, że będą musieli podjąć się detektywistycznego śledztwa, gdyż zaginęła ich babcia, a dodatkowo w okolicy zaczęło dziać się niebezpiecznie. Czy udało im się rozwiązać tę sprawę do końca?

  Książka nie jest bardzo obszerna, dlatego ze spokojem można się z nią zapoznać w wolne popołudnie. O ile początkowo korekta spisała się znakomicie, o tyle później było nieco gorzej i udało mi się zauważyć kilka literówek, których z pewnością można było uniknąć. W książce pojawiają się także angielskie zwroty, zdania w dialogach, które mnie osobiście rozpraszały i wydawały się wepchnięte na siłę.

  Publikacje, w których nastoletni bohaterowie parają się zawodem detektywa nie są już rzadkością. W tej powieści także pojawia się ten motyw. Z tego co się zorientowałam, jest to pojedyncza powieść. Postać Hrabiego i jego zlecenia była dla mnie nie do końca jasna. Można by nieco rozszeszyć ten wątek.

  ,,Tajemnica Bursztynowej Komnaty" to powieść z zaskakującym zakończeniem i kilkoma niespodziewanymi zwrotami akcji. Warto się z nią zapoznać, gdy macie ochotę na mniej wymagającą lekturę dla nastoletnich czytelników.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Zbyszko z Murowańca 5/5 Nasza cena:
15,39 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zbyszko z Murowańca

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy miasta otoczone były warownymi murami, nad miastami górowały ogromne zamki, a na zamkach panowali książęta, był sobie chłopiec imieniem Zbyszko. Zbyszko marzył o tym, żeby zostać rycerzem. A że nie wywodził się ze stanu rycerskiego, liczyć mógł jedynie na swój...
Księga Dżungli Rudyard Kipling seria: Kanon Literatury Dziecięcej 0/5 Nasza cena:
7,50 zł 14,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Księga Dżungli Rudyard Kipling seria: Kanon Literatury Dziecięcej

Księga dżungli to fascynująca opowieść o przyjaźni między człowiekiem a zwięrzetami! Mały chłoiec imieniem Mowgli zostaje przygarnięty i wychowany przez wilczą rodzinę. Dorasta wśród dzikich zwierząt, a dżungla staje się jego domem.... Obok przygód Mowgliego w skład zbioru wchodzą także...
Wybór wierszy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska 0/5 Nasza cena:
11,99 zł 15,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wybór wierszy. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Ta pięknie wydana książka zawiera szeroki wybór najbardziej cenionych wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wiersze zostały zaczerpnięte z niemal wszystkich tomików, jakie poetka wydała w ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej. Czytelnik znajdzie w zbiorze między innymi utwory Czas, krawiec...
Kapitan Fracasse 0/5 Nasza cena:
27,63 zł 42,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kapitan Fracasse

Kapitan Fracasse francuskiego pisarza Teofila Gautiera jest jedną z najsłynniejszych powieści płaszcza i szpady i należy do kanonu światowej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Powieść, której akcja osadzona jest w drugiej połowie XVII wieku, opisuje barwne przygody młodego gaskońskiego...
Przygody Meliklesa Greka 0/5 Nasza cena:
18,74 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Meliklesa Greka

Przygody Meliklesa Greka są powieścią historyczną należącą do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Akcja powieści rozgrywa się w VI wieku przed naszą erą w krajach basenu Morza Egejskiego. Melikles, młody Grek, towarzyszy w misji dyplomatycznej medyjskiemu kapłanowi Nehurabhedowi. Celem...
Troje wspaniałych i skrzat 5/5 Nasza cena:
11,99 zł 14,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Troje wspaniałych i skrzat

Troje wspaniałych i skrzat to zabawna, a chwilami wzruszająca opowieść o życiu wiejskiego gospodarstwa. Jej bohaterami są Janek, Krzyś i Joasia, trójka rodzeństwa zawsze skora do figli i zabawy. Dzieci kochają swój świat: gęste lasy, zielone łąki, zwierzęta i codzienne gospodarskie zajęcia, które...
Tajemnica niewidzialnego psa 4/5 Nasza cena:
16,10 zł 18,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnica niewidzialnego psa

Sherlock Holmes ma godnych następców! Nastolatkowie Jupiter Jonas, Pete Crenshaw i Bob Andrews to Trzej Detektywi wykorzystujący wiedzę, dedukcję i sprawność fizyczną do demaskowania zła. Ich doradcą jest prawnuk słynnego detektywa, emerytowany pracownik Scotland Yardu, Andy Chandler. Książki o...
Lord Jim 0/5 Nasza cena:
16,24 zł 24,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lord Jim

Powieść Josepha Conrada Lord Jim, wydana po raz pierwszy w 1900 roku, należy do kanonu literatury światowej. Centralnym tematem powieści jest wartość i cena honoru. Młody oficer marynarki brytyjskiej, Jim, uważa się za człowieka honoru i wyczekuje sytuacji, w której będzie się mógł nim wykazać....
Chory kotek 0/5 Nasza cena:
4,34 zł 4,52 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chory kotek

Kto z nas nie zna opowiastki zaczynającej się od słów: "Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku. I przyszedł do niego kot doktor...?" A jest to jeden z najpopularniejszych, skierowanych do dzieci wierszy Stanisława Jachowicza. Nowa, bogato ilustrowana wersja klasycznej bajki dla dzieci.
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula