"Sztuka podglądania" autorstwa Marty Motyl to zbiór urzekających esejów opowiadających o znaczeniu erotyki w malarstwie i grafice. Pozycja ta przeznaczona jest nie tylko dla koneserów sztuki, lecz też dla amatorów, którzy chcieliby dać się ponieść zmysłom.
Autorka zaprasza czytelników do sypialni razem z ponadczasowymi artystami, takimi jak: Rembrandt, Gauguin, Klimt i Łempicka. Każdy z rozdziałów poświęcony jest konkretnemu dziełu. Marta Motyl obsadziła czytelnika jako kontrowersyjnego podglądacza scen miłosnych przedstawionych na dziełach. Wnikliwa analiza każdego obrazu udoskonalona została dzięki przybliżeniu sylwetki artysty na tle przestrzeni czasowej, w której tworzył. Książka przeznaczona jest nie tylko dla miłośników podglądania, lecz również wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o światowej sławy twórcach i ich dziełach. Autorka znakomicie uczy obserwacji i ukazuje, jak poszerzać wyobraźnię.
Opinie o książce
Sztukę podglądania polecam nie tylko podglądaczom. Także i tym, którzy czegoś więcej chcą dowiedzieć się o twórcach i ich dziełach, które nasi przodkowie uznawali za obrazy wszeteczne, czyli ad libidinem pobudzające.
Prof. dr hab. Jakub Pokora
Autorka zmienia nas w widzów, odsłaniając spektakl utkany z fantazji, kształtów, linii, faktur i barw. Uczy obserwacji, poszerza naszą wyobraźnię i pozwala nam choć przez chwilę żyć życiem innych ludzi.
Karolina Matyjaszkowicz, artystka
O autorce
Marta Motyl to polska pisarka, a także znawczyni historii sztuki, autorka kolaży. Opisywane przez nią historie naznaczone są niezwykłą wrażliwością, emocjami oraz erotyką. Jej tok rozumowania nie zna żadnych granic - ani obyczajowych, ani wyobrażeniowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi dzięki współpracy z artystami, licznymi instytucjami i fundacjami oraz poprzez tworzenie tekstów poświęconych sztukom wizualnym. Jest autorką między innymi "Kolekcjonerki" oraz "Sztuki prowokowania".