Obszerna książka autorstwa Damiana Dobosza to idealny przykład w jaki sposób powinno się pisać pracę magisterską. Autor w sposób wręcz idealny wywiązał się ze swojego zadania badawczego poprzez świetne objaśnienie omawianego zagadnienia i powiązanych z nim kwestii, odpowiadając na wszystkie postawione pytania, a także poprzez zajęcie konkretnego stanowiska i związaną z nią krytyką dotyczącej rozbieżności w doktrynie, czy judykaturze.
Damian Dobosz w swojej pracy zajmuję się kwestią kompetencji UE w zakresie stanowienia norm dyspozycyjnych. Autor ponadto dostrzega pewien problem, polegający on na łączeniu się klasycznego prawa umów z tzw. prawem "uczciwego rynku", które reguluje zachowania należące do zbiorowości poszczególnych uczestników danego rynku. Cała praca wnosi przeogromny wkład w naukę klasycznego prawa cywilnego.
Opinie o książce
Praca Damiana Dobosza jest obszerna i zasługuje na ocenę celującą, a jej przedmiot usystematyzowano i przedstawiono w sposób ponadprzeciętny, jeśli chodzi o stosowanie kryteriów oceny prac magisterskich. Bez przesady mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych prac magisterskich, jakie przeczytałam. Autor z postawionego sobie zadania badawczego wywiązał się znakomicie. Odpowiedział również na sformułowane wcześniej pytania i wątpliwości. Zajął także wyraźne własne stanowisko, zwracając uwagę na występujące w judykaturze czy doktrynie rozbieżności. Ocenił analizowane orzeczenia, którymi zobrazował metodologię wykładni i stosowania prawa w zakresie objętym przedmiotem pracy.
prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, fragment recenzji wydawniczej
Konkluzje Autora w badanej kwestii mają charakter innowacyjny, niedyskutowany dotychczas nie tylko w Polsce, ale również w literaturze europejskiej. Damian Dobosz zajmuje się także kwestią kompetencji Unii Europejskiej do stanowienia norm dyspozytywnych, co w polskiej literaturze było jedynie bardzo sporadycznie postrzegane jako problem. Dostrzega też zjawisko łączenia się klasycznego prawa umów z prawem „uczciwego rynku”, które stara się regulować nie tyle indywidualne stosunki prawne, ile zachowania zbiorowości poszczególnych uczestników rynku. Autor próbuje ocalić w swojej pracy resztki dziewiętnastowiecznego liberalizmu, ale udaje mu się dostrzec całą złożoność skomplikowanych procesów prawa unijnego. Praca stanowi ważny wkład w naukę prawa cywilnego.
prof. dr hab. Fryderyk Zoll, fragment recenzji pracy magisterskiej
O autorze
Damian Dobosz jest doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył on jednolite studia magisterskie na kierunku prawo z wyróżnieniem. Jest on wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce. Ponadto jest on autorem co najmniej kilkunastu artykułów o tematyce społecznej i prawniczej. Mamy na rynku dostępne wiele dzieł o podobnej charakterystyce. Należy do nich między innymi tekst o tytule "Międzynarodowe standardy ochrony" autorstwa Tadeusza Białka, czy "Contra in vitro" od Artura Katolo.