Światło w środku nocy

Autor:

Jojo Moyes

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 20
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
144 x 205 mm
Wydawnictwo
Rok wydania
2020
Ilość stron
544
Nasza cena: 30,78 zł 44,99 zł Taniej o: 32%

W świecie zakazów ustalonych przez mężczyzn pójście za wewnętrznym głosem wolności jest aktem odwagi, na który ciężko jest się porwać.

Oto opowieść o niepokornej kobiecie, której losy wciągną Cię całkowicie!

"Światło w środku nocy" to zapierająca dech w piersiach, autentyczna historia o pięciu niezwykłych kobietach i ich podróży pełnej przygód przez góry Kentucky, osadzona w najbardziej depresyjnych czasach w historii Stanów Zjednoczonych. Alice Wright, chcąc uciec od przygnębiającego życia w Anglii, poślubia przystojnego Amerykanina, Benneta Van Cleve.

Szybko jednak okazuje się, że życie w małym miasteczku wraz z charakternym teściem, który rządzi całym domem i w swych poglądach na temat kobiet zatrzymał się w XIX w. – zwłaszcza, iż jedyną książką, którą ten mężczyzna uznaje, jest Biblia – staje się jeszcze bardziej uciążliwe i dołujące. Małżeństwo Alice z Bennetem nie należy do udanych, co jest częstym tematem miejskich plotek. Wszystko zmienia się podczas zebrania lokalnej społeczności, gdzie Alice usłyszała o programie konnych książek, którego głównym celem jest dostarczanie literatury osobom, które nigdy wcześniej nie miały z nią styczności – książek, które odmienią ich życie.

Nie zważając na negatywne zdanie męża i teścia, Alice dołącza do żeńskiego zespołu, na których czele stoi Margaret, kobieta inteligentna i samowystarczalna, która nigdy nie prosiła mężczyzn o nic. Wkrótce dołączają do nich trzy inne wyjątkowe kobiety, a wszystkie stają się znane jako "The Pack Horse Librarians Of Eastern Kentucky". Losy tych kobiet i emocje im towarzyszące, są niezwykłym aktem lojalności, ludzkości, pasji i poczucia obowiązku. Choć często muszą zmagać się z niebezpieczeństwami na górskich szlakach, nie porzucają rozpoczętej misji.


O autorce

Jojo Moyes jest, specjalizującą się w literaturze kobiecej, brytyjską autorką bestsellerów, które sprzedano w niewiarygodnej liczbie setek tysięcy egzemplarzy na całym świecie, a także dziennikarką. Do jej najpopularniejszych dzieł należą m.in.: "Zanim się pojawiłeś" z cyklu "Lou Clark", "Razem będzie lepiej" i "Dziewczyna, którą kochałeś".

Recenzje (20)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Nastrojowa, nostalgiczna, życiowa historia, która trzyma przy sobie do ostatniej strony, czyli nowa powieść od Jojo Moyes.

  W gronie autorów po których książki sięgam w ciemno i wiem, że mnie nie zawiodą Moyes jest na bardzo wysokiej pozycji. Moim faworytem jest "Razem będzie lepiej", ale tak naprawdę każda z książek tej autorki am w sobie to coś, iskierkę która zapala w czytelniku wewnętrzne emocje i trudno oderwać się od lektury. Nawet po odłożeniu "Światło w środku nocy", czyli najnowszego działa Moyes wciąż wracałam myślami do fabuły, zastanawiałam się co będzie dalej, jak potoczą się losu bohaterów i analizowałam możliwe opcje angażując się na całego w tą historię.

  Kobieca, waleczna, silna fabuła początkowo przypomina zwykłą powieść obyczajową, ale im dłużej przebywamy w gronie bohaterek tym więcej dostrzegamy ukrytych znaczeń. Warto więc czytać między wierszami jeśli lubicie doszukiwać się podwójnego dna i jeśli tylko pozwolą Wam na to główne wątki wyciągnięte na pierwszy plan. Autorka pisze o wartości rodziny, przyjaźni, miłości (oczywiście, piękny wątek romantyczny subtelnie zarysowuje się w tle) o waleczności w czasach, gdy najbardziej potrzeba było odwagi. Nie przerysowuje wydarzeń, nie nadaje im pompatyczności a w prosty sposób buduje kolejne wydarzenia na podstawie których poznajemy życie kobiet w 1937 roku, gdzie toczy się akcja.

  W kameralnym gronie małego miasteczka położonego u podnóża Appalachów rozpoczyna swoje życie Alice, młoda Angielka, która zdecydowała się wyjść za Amerykanina już po kilku tygodniach znajomości. Niestety nie tak wyobrażała sobie życie u boku ukochanego, nie tak chciała by wyglądał jej świat. Tutaj każdy wie wszystko o wszystkim a obok ustalonych praw są jeszcze te wewnętrzne, niepisane, których również trzeba przestrzegać. Tylko, że to nie czas by załamywać ręce i rozpaczać nad swoim losem. Alice dołącza do konnej biblioteki wraz z dwójką innych kobiet i wbrew zdaniu społeczności rozpoczyna nową pracę.

  Nie do pomyślenia, by to kobieta zajęła się pracą. W dodatku dosiadała konia i jechała przez świat. Autorka w subtelnym manifeście kobiecości pokazuje siłę głównych bohaterek bardzo trafnie oddając ich różnorodne charaktery. Spycha mężczyzn na drugi plan, pokazuje ich ówczesną krótkowzroczność i do tego podpina liczne poboczne, równie wartościowe wątki. Dzięki temu otrzymujemy spójną całość, wielowymiarową powieść, której zaułki odkrywa się z rosnącą ciekawością. W gronie trudnych i bolesnych tematów pojawiła się także szansa na lepsze jutro, nadzieja i miłość, czyli wszystko to na czym zbudowany jest świat niezależnie od czasów w jakich żyjemy. Łatwo więc można mówić o licznych zaletach tej książki, ale jeszcze lepiej zdecydować się na lekturę samemu.

  Powieści Jojo Moyes nigdy nie są takie same. Pisane są od serca, co widać jak na dłoni, ale gdy jedne wciągają na całego inne są troszkę słabsze jak "Kolor pawich piór" (choć wciąż dobre!). W pełni świadomie mogę jednak napisać, że "Światło w środku nocy" to jedna z najlepszych powieści jakie wyszły spod pióra tej autorki, piękna, urzekająca, wspaniale wykreowana historia, która wzrusza i chwyta za serce. Jestem nią zachwycona a mnogość mądrze i wiarygodnie poprowadzonych wątków sprawia, że ta książka jest idealną propozycją dla każdego, ponieważ nie tylko w piękny sposób mówi o człowieczeństwie, ale i zmusza do myślenia. Wśród wszystkich nowości - lektura obowiązkowa!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Światło w środku nocy" to emocjonująca historia o odważnych kobietach, które zamiast podporządkować się konwenansom i mężczyznom, idą za głosem własnego serca.

  Książka liczy trochę ponad 500 stron, przez które płynęłam niesiona nurtem uczuć i emocji. Były one zobrazowane tak, że odczuwałam je całą sobą. Smutek, radość, niedowierzanie, bezsilność wobec tamtejszych realiów.

  Jest to niezwykle dojrzała powieść, której akcja poprowadzona jest kreatywnie, a bohaterowie nie są szablonowi. Pokazuje, że Jojo Moyes jest w świetnej formie, a jej pomysły na kolejne historie wcale nie blakną po każdym kolejnym wydanym tomie, wręcz przeciwnie. Czyta się ją z przejęciem, a odkładając książkę po skończonej lekturze, miałam wrażenie, jakbym wróciła z dalekiej wyprawy. Idealna na kolejny filmowy scenariusz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Po słabszych "Kolorach pawich piór" autorka powraca w wielkim stylu. Chociaż może "powrót" to zbyt duże słowo, po prostu najnowsza książka pokazuje, że Jojo Moyes umie wywoływać emocje i zręcznie przenosi je na papier.

  "Światło w środku nocy" różni się trochę od wcześniejszych powieści. Tym razem jest to historia umiejscowiona w 1937 roku. Autorka lubi wplatać wątki historyczne, jednak do tej pory mieszały się one ze współczesnymi. A tutaj otrzymujemy powieść historyczną. Jak dla mnie idealnie.

  Alice, by wyrwać się z domu wychodzi za mąż za Amerykanina, jednak okazuje się, że trafia w jeszcze gorsze miejsce. Gdy w prowincjonalnym miasteczku utworzono konną bibliotekę, zgłasza się na ochotnika. Praca zmienia całe jej życie, ale też prowadzi do dramatycznych wyborów.

  Powieść utrzymana jest w dusznym, małomiasteczkowym klimacie. Trochę jak "Służące" lub "Błoto". Wciągająca, chociaż napisana w taki swobodny, nienachalny sposób. Niezwykle emocjonalna, uczuciowa ale nie ckliwa, za to bardzo prawdziwa. Historia o mądrości, solidarności i sile jaka drzemie w kobietach. Wartościowa i poruszająca trudny temat, który mimo czasu nie stracił na ważności. Mocny manifest kobiecości.

  Ja jestem zachwycona tą odsłoną tworczości Jojo Moyes. Myślę, że nie znajdzie się osoba, której nie spodoba się ta powieść. Idealna na prezent, dla siebie, dla mamy, dla babci. Bardzo ją Wam polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem wielką fanką Jojo Moyes, czekam z niecierpliwością na każdą jej książkę. Powieści Moyes są wyjątkowe – bawią, wzruszają do łez, budzą emocje. Od „Światła w środku nocy” po prostu nie mogłam się oderwać, przeczytałam jednym tchem. Historia młodej Angielki, która angażuje się w pracę konnej biblioteki gdzieś w samym sercu Ameryki, uczy podążania za marzeniami. W świecie, w którym niepodzielnie rządzą mężczyźni, może okazać się to trudne. Czy Alice odnajdzie swoją drogę? Nie powiem wam :) Zapraszam do lektury!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "My, kobiety, stajemy przed rozlicznymi niespodziewanymi wyzwaniami, gdy postanawiamy przekroczyć to, co uważa się za obowiązujące nas zwyczajowe granice."

  Niezwykle wartościowa, pouczająca, wzruszająca. Taka jest najnowsza powieść Jojo Moyes. Autorka znana szerszemu gronu głównie dzięki "Zanim się pojawiłeś" wraca z kolejną powieścią i kolejny raz nie boi się poruszyć naprawdę ciężkich tematów. Tym razem jest to rola kobiety w społeczeństwie lat 30 XX wieku.

  Margery, Alice, Izzy, Beth, Sophia, Kathleen - wszystkie je połączyła działalność Biblioteki Konnej WBA (*agencja Works Progress Administration) w Baileyville. Żadna z nich nie jest cukierkową postacią, której jedynym zadaniem jest zajmowanie się domem, mężem i nienaganny wygląd. Każda z nich musi się zmierzyć z krzywdzącymi opiniami społeczeństwa, które niejednokrotnie wytyka im błędy, niestosowne zachowanie. Wszystko, co nie pasuje do kanonu zachowań kobiety, żyjącej na początku XX wieku jest brutalnie wskazywane i głośno potępiane, głównie przez mężczyzn (niestety). Na kartach powieści poznajemy kobiety, które nie chcą żyć, jak im nakazują mężczyźni; które chcą mieć swoje zdanie i móc wypowiadać je głośno; które nie godzą się na dyskryminację (czy to rasową, czy płciową, czy pochodzeniową); które na równi z mężczyznami potrafią zatroszczyć się o swój byt, przetrwanie w niełatwych warunkach; które nade wszystko nie pozwolą sobie zamknąć ust, bo według mężczyzny "kobiecie to nie przystoi".

  "Światło w środku nocy" to nie tylko manifest kobiecości. To przede wszystkim opowieść o sile kobiecej przyjaźni. Przyjaźni dojrzałej, prawdziwej, czasem trudnej. Takiej, która przetrwa wszystko, nawet największe przeciwności. To również powieść o sile miłości ponad wszelkimi podziałami i konwenansami.

  Nie zdradzę więcej szczegółów. Natomiast gorąco zachęcam, żeby sięgnąć po najnowszą powieść Jojo Moyes. Naprawdę warto!! Być może po tej lekturze inaczej spojrzymy na czasy, w których żyjemy. I docenimy wszystkie kobiety, które podobnie jak bohaterki, walczyły o to, abyśmy mogły być teraz tu, gdzie jesteśmy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 15 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Jojo Moyes
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 544
 • Format: 144 x 205 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324070893
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Giver of Stars
 • Tłumacz: Anna Gralak
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324070893
 • EAN: 9788324070893
 • Wymiary: 14.5x20.5x4 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Willa pod kasztanami. Światło w cichą noc 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Willa pod kasztanami. Światło w cichą noc

Trwają przygotowania do świąt. Na osiedlu położonym na obrzeżach Krakowa lśnią tysiące świateł. Tylko dwa domy stoją ciemne. Przedwojenna willa i niewielki budynek obok niej.Antek Milewski wraca do domu po latach. Zostawia za sobą porażkę życiową i chce zacząć wszystko od nowa. Kiedy przekracza...
W samym środku zimy 4/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W samym środku zimy

Nowa powieść supergwiazdy literatury iberoamerykańskiej. Niezwykła historia miłości dwojga ludzi, którzy myśleli, że w ich życiu zapanowała już zima. W samym środku brooklyńskiej śnieżycy sześćdziesięcioletni Richard Bowmaster, profesor uniwersytecki, wjeżdża w bagażnik samochodu Evelyn Ortegi,...
Willa pod Kasztanem. Tom 4. Światło gwiazd 4/5 Nasza cena:
22,47 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Willa pod Kasztanem. Tom 4. Światło gwiazd

W wilii pod kasztanem nastała jesień. W wielkim ogrodzie jak zawsze pięknie, ale w życiu mieszkańców wiele zawirowań. Pewien mężczyzna, który częściej niż pod nogi spogląda w gwiazdy - z zawodu jest bowiem astrofizykiem - wprowadzi sporo zamieszania w życie jednej z kobiet. Bartek w swoim polowaniu...
Gorączka świątecznej nocy 4/5 Nasza cena:
28,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gorączka świątecznej nocy

Rozwiedziona para dzieląca się opieką nad córką. I dwójka ich nowych partnerów. Wspólny, niezapomniany wyjazd na święta. Claire i Matt chcą spędzić święta z córką. Tyle że są po rozwodzie i w dodatku każde z nich znalazło nowego partnera. Jadą więc w pełnym składzie. Claire zabiera Patricka –...
Magia grudniowej nocy 5/5 Nasza cena:
26,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Magia grudniowej nocy

W tę grudniową noc magia świątecznej atmosfery rozgrzeje serca wszystkich! W małym bieszczadzkim miasteczku mieszkańcy śnią o Świętach jak z bajki. Wśród wzgórz otulonych śniegiem, w małych domkach, w których pachnie cynamonowymi wypiekami, to marzenie może się spełnić… Czy pierwsza gwiazdka...
Mroczne pożądanie. Mroczne światło. Tom 1.5 4/5 Nasza cena:
14,94 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mroczne pożądanie. Mroczne światło. Tom 1.5

Historia Jake’a i Abby jeszcze nie dobiegła końca! Jake w końcu wraca do domu. Jednak mężczyzną targają wątpliwości. Czy jego ukochana wciąż na niego czeka? Czy jest bezpieczna? Czy zaakceptuje to, jakim mężczyzną naprawdę jest Jake? Jake nigdy nie sądził, że w końcu ktoś stanie się dla niego...
Mroczna miłość. Mroczne światło. Tom 1 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mroczna miłość. Mroczne światło. Tom 1

Tym razem przyszła pora, aby miłośnicy bestsellerowej serii King poznali historię Jake’a 17-letnia Abby jak na tak młody wiek, ma za sobą wiele traumatycznych doświadczeń. I kiedy jedyna dobra osoba w jej życiu umiera, dziewczyna postanawia zrobić wszystko, żeby nie trafić do systemu opieki...
We wspólnym rytmie 4/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

We wspólnym rytmie

Dobry jeździec wie, że ma tylko jedną szansę, aby zaskarbić sobie szacunek konia. Wie też, że przez jeden wybuch gniewu może na zawsze stracić jego zaufanie. Konia można bowiem skrzywdzić tylko raz. Potem latami odbudowuje się zerwaną relację. Z ludźmi bywa podobnie… Świat Natashy rozsypał się wraz...
Srebrna Zatoka 5/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Srebrna Zatoka

Lisa nie zamierza oglądać się za siebie. Czasem lepiej nie myśleć o przeszłości. Właśnie dlatego znalazła swój azyl nad malowniczą Srebrną Zatoką, w dzikiej części australijskiego wybrzeża, gdzie można obserwować delfiny, a coroczne pojawienie się humbaków jest dla miejscowych świętem. Mike pojawia...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula