Niezwykła książka o tym, w co wierzyli ludzie, zanim stworzyli wielkie systemy religijne.
"Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy" to opowieść o często dziś już zapomnianych pierwotnych obrzędach i wierzeniach, których ślady wciąż tkwią w kulturze.
Ludzie od zawsze szukali wyjaśnienia zjawisk, których nie rozumieli, ukojenia w bólu i oswojenia strachu przed śmiercią. Choć pierwotne formy kultu religijnego dziś mogą wydawać nam się dziwne, to u ich podstaw leżały te same potrzeby, które dziś skłaniają współczesnych do przynależności do poszczególnych religii.
Znakomity religioznawca Leonard J. Pełka w napisanej z pasją, wciągającej książce idzie śladami pierwotnych wierzeń, pokazując, jak wiele mają wspólnego z wielkimi religiami czasów współczesnych. To także znakomita lekcja historii, z której czytelnik może się dowiedzieć, jak rozwój nauki i przemiany stosunków społecznych przez wieki wpływały na duchowość ludzi.
Wiele obserwacji autora zawartych w pracy, mimo upływu czasu, nie straciło na aktualności, a współcześnie, gdy religia w wielu krajach pod wpływem modernizacji społecznej znaczy coraz mniej, zyskuje nowy wymiar.
O autorze
Leonard Pełka (1929-2020) był doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim, wybitnym znawcą demonologii ludowej. Współpracował m.in. z pismami "Res Humana" i "Studia religioznawcze". Do jego najbardziej znanych książek należą: "Kościół rzymskokatolicki w dziejach Państwa Polskiego", "Polska demonologia ludowa" i "Społeczne wymiary kultury obrzędowej. Studium kulturologiczno-religioznawcze".