Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy

Książka
33,99 zł
Outlet
16,99 zł
eBook
27,95 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Format: 138 x 205 mm
Wydawnictwo: Marginesy
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 328
Opis

Jak produkty codziennego użytku wyglądają z perspektywy chemika? Na to pytanie odpowiada George Zaidan w książce pod tytułem "Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy".

Naukowiec wyjaśnia z pozoru skomplikowane naukowe fakty w niezwykle zabawny i humorystyczny sposób. Opierając się na solidnej wiedzy, obala wiele mitów, tłumacząc wszystko w przystępny dla każdego sposób.

Chemia to jedna z dziedzin, które w najbardziej widoczny sposób oddziałują na życie codzienne każdego człowieka. Wszystko to, co jemy i pijemy, wszystkie kosmetyki, których używamy każdego dnia, w pewien sposób wpływają na ludzki organizm. Jednak skąd wiedzieć, czy wywierany przez nie wpływ jest pozytywny?

Ludzki organizm to także zbiór różnych substancji chemicznych. Dlatego tak ważna jest świadomość, jak oddziałują na niego wszystkie produkty, z którymi ma styczność na co dzień. Podstawy chemii to wiedza, którą każdy powinien wykorzystywać. Autor dokładnie wyjaśnia wiele różnych kwestii, przedstawia też pytania, które dla naukowców są problematyczne, a odpowiedzi na nie - jeszcze nieodnalezione.

Czy chipsy, e-papierosy, przetworzona żywność są naprawdę aż tak szkodliwe? A jeśli tak to dlaczego? Jaki wpływ na funkcjonowanie ma codzienne spożywanie kofeiny w kawie czy herbacie? Na te pytania - i nie tylko - odpowiedzi znajdują się w książce George'a Zaidana.


Opinie o książce

Jeśli sądziliście, że chemia może być naprawdę interesująca (a jest), ale nie mogliście się skupić na lekcjach w szkole, to jest książka dla was. George Zaidan sprawi, że będziecie głośno się śmiać, czytając opowieści o cudach praktycznej, użytecznej nauki, a wszystko wytłumaczy na przykładach genialnych porównań, które zrozumie nawet jedenastolatek.

Daniel J. Levitin, autor "Zasłuchanego mózgu. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki"

O mój Boże, ta książka jest GENIALNA! Zabawna, wnikliwa, napisana ciętym językiem i dodająca otuchy.

Kallie Moore, prowadząca PBS Eons

Jeśli chcecie dowiedzieć się prawdy o cheetosach, kremach z filtrem, zamiennikach masłach i innych codziennych sprawach związanych z chemią, zajrzyjcie do pełnych werwy Składników. Ale przede wszystkim kupcie tę książkę, bo nauczy was myśleć jak błyskotliwy, oczytany i diabelnie zabawny naukowiec.

Sam Kean, autor "Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu" i "Znikającej łyżeczki. Dziwnych opowieści chemicznej treści"


O autorze

George Zaidan, autor książki "Składniki. Osobliwa chemia tego co jemy i czym się smarujemy." to absolwent MIT. Zajmuje się promowaniem swojej naukowej działalności oraz jest producentem programów popularnonaukowych. Jest twórcą serii "Ingredients" stworzonej dla National Geographic. Jego prace są publikowane w takich czasopismach jak "New York Times", "Forbs" czy "National Geographic Magazine".

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura faktu

Szczegóły
  • Tytuł: Składniki
  • Autor: George Zaidan
  • Wydawnictwo Marginesy
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2020
  • Ilość stron: 328
  • Format: 138 x 205 mm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788366500266
  • Język: polski
  • Podtytuł: Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy
  • Oryginalny tytuł: Ingredients: The Strange Chemistry of What We Put in Us AND ON Us
  • Tłumacz: Robert Waliś
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788366500266
  • EAN: 9788366500266
  • Wymiary: 1380x2080
  • Dane producenta: Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o., ul. Mierosławskiego 11/a, 01-527 Warszawa, Polska, marginesy@marginesy.com.pl, tel. 22 8399127
Recenzje książki Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    3/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Agata K. w dniu 2020-10-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Według badań naukowych w Niemczech i w Holandii 78% spożywanych kalorii dostarcza żywność przetworzoną. W Hiszpanii jest to 61% kalorii, w Kanadzie 48%, co ciekawe w USA (gdzie króluje otyłość) zaledwie (w porównaniu do Niemiec i Holandii) 58%, a już najlepsze wyniki uzyskali Francuzi- 36%. Niestety nie podano jak wypada w tym rankingu Polska, ale bliżej nam do Niemiec niż do Francji...

    Raczej większość z nas zdaje sobie sprawę, że żywność przetworzona nie jest zdrowa. Jednak co nam po takiej wiedzy, jeśli właściwie nie wiemy, co to oznacza. O które produkty chodzi? Czy o te, które mają długą listę składników? Czy o te, które zawierają tajemnicze nazwy składników? Czy o te produkty, które są produkowane przemysłowo w fabrykach?

    Od dawna interesuje mnie ten temat, dlatego wyczekiwałam premiery książki "Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy" absolwenta chemii, laureata licznych stypendiów, znawcę tematu. Trochę się jednak przeliczyłam, to znaczy zawiodłam 😕. Po pierwsze dlatego, że nawet poczucie humoru autora nie pomogło mi zrozumieć niektórych zawiłości chemicznej strony pożywienia i nie tylko. Po drugie, chwilami byłam znudzona żmudnymi opisami, które nic mi nie mówiły... Poczułam się jak w szkole na nudnej lekcji, z której i tak nic mi się nie przyda w życiu... ALE! Nie było aż tak beznadziejnie, bym rzuciła książką w kąt- od czasu do czasu coś rozumiałam i wtedy robiło się ciekawie! 😁

    Na przykład takie coś: czy cukier bio jest zdrowszy od zwykłego cukru? To pytanie na zasadzie, co jest cięższe: kilogram waty, czy kilogram gwoździ? Jeśli macie jeszcze wątpliwości, o co chodzi, pomogę Wam dalej: czy cyjanek z bio źródeł jest zdrowszy od zwykłego cyjanku? Cyjanek to cyjanek, podobnie jak każda inna trucizna nadal pozostaje szkodliwa nawet jeśli jest naturalna! Rozumiecie już o co chodzi? 😉 A robiąc zakupy, niektórzy z nas kierują się właśnie tą zasadą- jeśli coś jest bio/ organic jest lepsze, zdrowsze i bezpieczniejsze. Okazuje się, że niekoniecznie.

    Może zatem szukać produktów o jak najprostszym składzie? Autor książki podsumowuje to tak: "Wiecie, co zawiera tysiące substancji chemicznych? Sałata lodowa. A także kurczak. Albo fasola półksiężycowa. Dla porównania, cyjanek składa się tylko z jednej substancji chemicznej, zresztą bardzo prostej, a jest śmiercionośny. Liczba substancji chemicznych zawartych w danym produkcie to mało użyteczna informacja. Jest zwykłą ściemą, jak zdjęcie z siłowni, które wasz kumpel wrzuca na Instagrama. Nie dowiadujecie się, jak te substancje działają na wasze organizmy ani jak dużo jest każdej z nich (...)."

    Przyznaję, że to stwierdzenie rzuca zupełnie inne światło na sprawę. A jest jeszcze inna kwestia:

    "W naszym ciele, z tego, co wiemy, zachodzą tysiące reakcji chemicznych, są zużywane i powstają setki miliardów cząsteczek. Żywność, nawet ta silnie przetworzona, jest na tyle złożona, że reaguje z naszym organizmem w nieprzewidywalny sposób. No i jest mnóstwo innych rzeczy poza żywnością- na przykład geny- które wpływają na to, czy na coś zachorujemy."

    Jeżuuuu, dlaczego taka błaha rzecz, jak wybieranie jedzenia, musi być tak skomplikowana i utrudniająca codzienne życie?!

    A jakby tego było jeszcze mało, autor książki rozpracowuje różne badania naukowe, nie tylko się na nie powołując, ale i tłumacząc, jak są przeprowadzane, wskazując niejasne wnioski, wątpliwości, uważając niektóre z nich za niewiarygodne, a innym wytykać błędy.

    I bądź tu teraz mądry! Wychodzi na to, że im mniej wiemy, tym jednak lepiej...

    [Adres usunięty]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula