Seria Siostry Jutrzenki

Renata Kosin w swojej najnowszej serii "Siostry Jutrzenki" zabiera nas w podróż po przeszłości i teraźniejszości. Podróż do świata, którego rytm wyznaczają polskie dzieje, historia szlacheckiej rodziny Śmiałkowskich i sieć niezwykłych tajemnic, których czasem brakuje w naszej szarej rzeczywistości.

 

Saga wciąga czytelnika w realia życia polskiej szlachty, a także ukazuje mu, jak świat kształtował się na przestrzeni ostatniego wieku. Rodzinne tradycje, niuanse codziennego życia i owiane tajemnicą wierzenia Słowian są konfrontowane z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi, które niezwykle mocno wpływały na rzeczywistość bohaterów żyjących w podlaskiej wsi Przytulisko.

Historia, która zaczyna się od zwykłej ciekawości, a ukazuje świat bliski każdemu z nas. Dorastająca Michalina postanawia odkryć tajemnice, zagubione w wiekowym dworku jej dziadków, w którym spędza każde wakacje. Ma jej w tym pomóc znaleziony w dzieciństwie stary pamiętnik zawierający losy całej rodziny. Tymczasem sto lat wcześniej Jędrzej i Witold Śmiałkowscy próbują dojść ze sobą do porozumienia. Dodatkowo tajemnicza Arachna, zostając żoną Witolda, splata nici swojego losu ze szlachecką rodziną i ukazuje jej tajemniczy świat słowiańskich wierzeń. Nagle okazuje się, że przeszłość wcale nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać.

Do tej pory w cyklu "Siostry Jutrzenki" ukazały się:

  • "Nić Arachny" (tom 1),
  • "Słowiański amulet" (tom 2)
  • "Szpulki losów" (tom 3)
  • "Kobierce tkane z pajęczyny" (tom 4)


Kolejna saga o wielopokoleniowej rodzinie nie brzmi być może zbyt oryginalnie... jednak mocno wszyta w tę historię słowiańska nić sprawia, że z pozoru zwykła opowieść staje się wyjątkowa. Czytelnicy zachwyceni tym swojskim obrazem z wypiekami na twarzy śledzą kolejne losy rodziny Śmiałkowskich. Niemniej nie jest to słowiańskość oczywista, widoczna na każdym kroku. Uwidacznia się ona w wielopokoleniowej tradycji kryjącej się w każdym z nas, pachnie domowym chlebem i dziewiczym lasem, a Renata Kosin umiejętnie przenosi ją na karty swojej książki.

 

Dodatkowym atutem powieści jest spisanie tej historii w formie sagi, dzięki czemu możemy prześledzić losy powstawania niektórych legend oraz zobaczyć, jak istniały obok siebie i jednocześnie przenikały się ze sobą różne wierzenia.


O autorce

 

W dotychczasowym dorobku Renaty Kosin możemy znaleźć dwanaście książek. Autorka jednak zadebiutowała zbiorem scenariuszy, który stworzyła dla młodzieżowej grupy teatralnej, wygrywając II Ogólnopolski Konkurs Literacki "Podróże Bez Granic – z przeszkodami i bez przeszkód" Fundacji Keja. Za sprawą tej wygranej zadecydowała, że chce poświęcić się twórczości literackiej na pełny etat.

W 2012 roku wydała jedną ze swoich pierwszych powieści pod tytułem "Bluszcz prowincjonalny", a wątek detektywistyczny w jej twórczości pojawia się po raz pierwszy w powieści z 2014 roku "Tajemnica Luizy Bein". Za to najpiękniejszym i najciekawszym elementem jej utworów jest swojskość i tajemnica, jaką możemy odnaleźć w takich tytułach, jak "Tatarka" czy "Złodziejka dusz". Co więcej, czytelników urzeka fakt, że bohaterowie różnych serii wędrują między nimi, ukazując, jak spójny świat stworzyła autorka.