Seria Milicjanci z Poznania - Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej zabiera nas w lata osiemdziesiąte do Poznania i jego okolic. Jest to świat pełen zbrodni, oszustw, matactw, korupcji, kombinowania i specyficznego humoru.

Czasy PRL jedni uznają za epokę słusznie już minioną, inni zaś wzdychają za nimi z nostalgią. Jak jednak by nie było, z pewnością wielu spośród naszych Czytelników doskonale pamięta lata osiemdziesiąte. Sklepowe kolejki do niemal pustych półek, papierosy, alkohol, mięso na kartki, piwo w barach od godziny trzynastej, pokątny handel walutą i zachodnimi dobrami na miejskich bazarach. Długo można by wymieniać. Czy w tym wszystkim było miejsce na zbrodnie? Otóż tak i na dodatek było ich zastraszająco dużo. Zarówno dzisiaj, jak i wtedy musieli istnieć ludzie, którzy nie zważając na polityczny układ sił i powiązania z władzą musieli tropić przestępców i walczyć ze złem, które dotykało zwyczajnych obywateli. O nich właśnie pisze Ryszard Ćwirlej w swoim bestsellerowym cyklu powieści kryminalnych o milicjantach z Poznania.

Są to świetnie napisane powieści sensacyjne z doskonale skonstruowaną, kryminalną intrygą. Nie brakuje tu świetnie nakreślonego, społeczno-obyczajowego tła. Autor po mistrzowsku rekonstruuje i wiernie oddaje specyficzny urok tamtych czasów ze wszystkimi jego jasnymi i ciemnymi stronami. Nie brak tu świetnie skonstruowanych, barwnych postaci z chorążym Teofilem Olkiewiczem na czele. Ten z początku kłamliwy i tchórzliwy kapuś i marionetka w rękach SB staje się z biegiem czasu jedną z kluczowych postaci serii. Wprowadza do fabuły niezwykłe i specyficzne poczucie humoru łącząc w sobie cechy zapijaczonego satyra z kimś na kształt sympatycznego Wojaka Szwejka. Przede wszystkim jednak trzeba zauważyć, że od tych powieści wprost nie sposób się oderwać. Akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony, a rozwiązanie zagadki potrafi zaskoczyć nawet najbardziej uzdolnionych, czytelniczych detektywów!

Na cykl o milicjantach (a później policjantach) z Poznania składają się jak do tej pory następujące tomy: "Upiory spacerują nad Wartą", "Trzynasty dzień tygodnia", "Ręczna robota", "Mocne uderzenie", "Śmiertelnie poważna sprawa", "Błyskawiczna wypłata", "Jedyne wyjście", "Śliski interes", "Milczenie jest srebrem".

Ćwirlej nie tworzy swych powieści w kolejności chronologii opisanych w nich wydarzeń, dlatego Czytelnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją "poznańską", kryminalną przygodę, mogą czytać je w innym porządku: "Trzynasty dzień tygodnia" (12-16 grudnia 1981), "Błyskawiczna wypłata" (14-17 czerwca 1982), "Śmiertelnie poważna sprawa" (3 maja-19 czerwca 1983), "Śliski interes" (20-23 grudnia 1983), "Upiory spacerują nad Wartą" (3-7 czerwca 1985), "Ręczna robota" (8-13 marca 1986), "Milczenie jest srebrem" (11-24 marca 1986), "Mocne uderzenie" (5-8 sierpnia 1988), "Jedyne wyjście" (czerwiec 2011).

Jako że seria ta to bez wątpienia najbardziej popularna część twórczości Ryszarda Ćwirleja, warto dodać przy okazji kilka słów o samym autorze. Urodził się w Trzciance w 1964 roku. Przez wiele lat pracował w TVP Katowice, później zaś w poznańskim oddziale TVP, gdzie był szefem redakcji programu informacyjnego "Teleskop". Był też członkiem zarządu do spraw programowych Radio Merkury S.A. (obecnie Radio Poznań).

Książki z serii Milicjanci z poznania