Seria Egzamin Ósmoklasisty

"Egzamin ósmoklasisty" to sekcja, w której znajdziecie repetytoria i przykładowe arkusze testowe bardzo pomocne w przygotowaniach do egzaminu wieńczącego naukę w szkole podstawowej.

Od roku szkolnego 2018/2019 przeprowadzany jest w polskich szkołach tak zwany egzamin ósmoklasisty. Przystępują do niego wszyscy uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i szkół artystycznych z kształceniem ogólnym. Jest to pierwszy tak poważny sprawdzian wiedzy nabytej w trakcie edukacji.

Chociaż egzaminu tego nie można nie zdać (nie ma określonego progu zdawalności), od jego wyniku zależeć może wiele. To bowiem na podstawie zarówno ocen końcowych, jak i uzyskanego na egzaminie wyniku przeprowadzana jest rekrutacja do szkół średnich. Zatem uczniowie, którym zależy na dostaniu się do wymarzonego liceum czy technikum, muszą dołożyć wszelkich starań, aby jak najlepiej poradzić sobie z egzaminacyjnymi zadaniami.

Jak do tej pory egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest z trzech przedmiotów. Pierwszego dnia uczniowie rozwiązują test z języka polskiego, drugiego dnia z matematyki, a następnie z jednego z nowożytnych języków obcych. Do wyboru są: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski i włoski. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma plany, aby od roku 2022 uczniowie zdawali również czwarty egzamin, tym razem z wybranego przez siebie przedmiotu dodatkowego.

Na razie skupmy się jednak na chwili obecnej. Prawdopodobnie, skoro czytasz ten tekst, to albo na Ciebie, albo na Twoje dziecko czeka niebawem egzamin ósmoklasisty. Warto solidnie się do niego przygotować. Pomocne mogą okazać się w tym poniższe publikacje. To repetytoria z języka polskiego, matematyki i z języków obcych. Zostały opracowane w oparciu o obowiązującą obecnie podstawę programową. Zawierają omówienie zagadnień, których znajomość wymagana jest na egzaminie. Opracowane zostały w taki sposób, aby szybko i skutecznie odświeżyć i uporządkować wiedzę i umiejętności.

Dzięki zamieszczonym w tych książkach testom można oswoić się ze specyfiką zadań egzaminacyjnych. Można też poznać metody ich rozwiązywania, śledząc przykłady omówione krok po kroku. Przyda się to zwłaszcza na teście z matematyki. Książki te opracowane zostały przez cenionych specjalistów. Ukazały się nakładem kilku ogólnopolskich wydawnictw: Wydawnictwa Wilga, Wydawnictwa Greg czy Wydawnictwa Nowa Era.