Seria Czas żniw - Samantha Shannon

"Czas żniw" to seria powieści dla młodzieży i młodych dorosłych utrzymana w konwencji fantastyki. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Rozpoczyna się bowiem w roku 2059. Na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii powstaje Sajon - totalitarny reżim, którego przywódcy gorliwie zwalczają wszelkie objawy jasnowidzenia. Chcą w ten sposób utrzymać pełną kontrolę nad podległym im społeczeństwem.

Główna bohaterka - Paige Mahoney, posiada umiejętność jasnowidzenia. Pracuje ona w kryminalnym podziemiu Sajonu, a jej szefem jest Jaxon Hall. To właśnie na jego zlecenie dziewczyna pozyskuje informacje włamując się do ludzkich umysłów. Jest ona bowiem jednym z tak zwanych sennych wędrowców ? ludzi, których istnienie jest grzechem w rzeczywistości totalitarnego państwa.

Seria "Czas żniw" to znakomicie napisane powieści, w których ukazano bardzo sugestywną, dystopijną wizję świata. Autorka bez wątpienia czerpie z najlepszych tradycji tego gatunku, od "Roku 1984" Orwella poczynając. Warto podkreślić, że zanim jeszcze ukazała się pierwsza powieść z tej serii, studio filmowe The Imaginarium Studios zakupiło już prawa do jej ekranizacji.

Na cykl powieściowy "Czas żniw" Samanthy Shannon składają się jak dotąd cztey części. Są to:

- "Czas żniw";
- "Zakon Mimów";
- "Pieśń jutra";
- "Koniec maskarady".


Pierwsza część cyklu ukazała się w roku 2013 i błyskawicznie została przełożona na język polski. Od tej pory ta młoda, bo urodzona w 1991 roku, brytyjska pisarka cieszy się u nas ugruntowaną już pozycją i dużą sympatią rodzimych Czytelników. Swój młody wiek przekuła Samantha Shannon w ogromny atut. Po mistrzowsku potrafi bowiem wyczuć oczekiwania młodych Czytelników, wielbicieli tzw. "new adult" i science-fiction w ogóle.

Powieści autorki stały się bestsellerami w Wielkiej Brytanii i praktycznie na każdym rynku wydawniczym, na którym się ukazują. Na razie możemy cieszyć się tymi czterema tytułami, które wymieniono powyżej. Cały cykl zaplanowany został na siedem części. Zatem fani "Czasu żniw" mogą spać spokojnie. Dużo jeszcze przed Wami!