Samotne wyprawy

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
540
Rok wydania
2018
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 21,43 zł
Audiobooki mp3
za 30,52 zł
Nasza cena: 30,72 zł 39,90 zł Taniej o: 23%

Podróż to łopatologiczna nauka szczęścia.

Zostawiasz wszystko co znasz.

Wyruszasz w nieznane.

Kiedy wieczorem kładziesz się w hamaku i przytulasz głowę do swojego własnego ramienia, z całego serca dziękujesz Bogu, że jest dla ciebie taki łaskawy i zapewnił ci tę fantastyczną możliwość spędzenia nocy w szałasie z palmowych liści.

Bo gdybyś musiał zostać na dworze i złapałaby cię tropikalna burza, byłbyś mokry, zmarznięty i nie miałbyś się nawet w co przebrać, bo cały twój bagaż nasiąkłby deszczem.

Leżysz więc czule wtulony w stęchły hamak, a twoje serce śpiewa hymny wdzięczności.

Lubię podróżować sama. Bez sztywnego planu, bez rezerwacji, bez żadnych zobowiązań. Jadę tam, gdzie popchnie mnie ciekawość, fascynacja, chęć poznania czegoś nowego.

Lubię przygody, lubię kiedy jest trudno. Lubię się zmęczyć, zabłądzić i odkryć coś tak zachwycającego, że brakuje mi tchu.

Podróżuję tylko lokalnymi środkami transportu. Łodzią, wózkiem, autobusem, a jeśli trzeba, to pieszo ścieżką przez dżunglę albo na szczyt góry. Śpię w hotelach dla tubylców i jem to co oni. Ubieram się tak, żeby nie zwracać na siebie uwagi.

Podróż jest przygodą. Kształtuje charakter, zmusza do uczenia się nowych umiejętności, wyzwala w człowieku wewnętrzną siłę.

Jak się przygotować do samotnej wyprawy?

Jak wybrać bilet lotniczy?

Jak się spakować?

Jak zwyciężyć nad strachem?

Jak się chronić przed tropikalnymi chorobami?

Jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach?

Jak przetrwać na końcu świata?...

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ruszyć samotnie w drogę

  Tajemnica kobiecego szczęścia polega na życiu bez mężczyzny - to zdumiewający wynik sondażu przeprowadzonego wśród ponad czterech tysięcy kobiet przez brytyjskie czasopismo poświęcone zagadnieniom społecznym. A na czym polega tajemnica samotnych podróży? Czy decydują się na nie osoby, które nie mają z kim jechać, czy jest to świadomy wybór? Jak podróżować samotnie i czerpać z tego przyjemność? Jak uporać się ze strachem w sytuacji, kiedy jedyną osobą, na którą możemy liczyć, jesteśmy my sami? Skąd czerpać istotne w podróży informacje?

  Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w najnowszej książce podróżniczki, która znana jest ze swoich samotnych wypraw. Wyruszając w drogę nie otacza się ona dziesiątkami kamerzystów, przewodników czy innych osób, których zadaniem jest zarówno ułatwić podróż i zwiększyć bezpieczeństwo, jak i asystować w rejestrowaniu kolejnych kroków. Ona bierze plecak na ramię i sama wyrusza w drogę, korzystając z udogodnień technicznych pomagających robić zdjęcia samemu sobie, bądź też kreatywnie wykorzystując dostępne środki. O kim mowa? Oczywiście o Beacie Pawlikowskiej, która w swojej książce (nie)poradniku, pt. „Samotne wyprawy” udowadnia, że warto ruszyć w drogę samemu.

  Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki pozycja, to lektura obowiązkowa zarówno dla tych, którzy już od dawna przemierzają świat z plecakiem, a także dla tych, którzy do tej pory nie mogli się zdecydować na wyruszenie w drogę. Ta napisana lekkim językiem książka, której daleko od typowego poradnika, to zbiór przemyśleń autorki na temat ludzi i otaczającego nas świata, na temat podróży oraz przygotowania się do nich, a także sporo wspomnień i zdjęć z tych wypraw, które autorka / podróżniczka, ma już za sobą.

  W kolejnych rozdziałach autorka przekonuje nas, że każda podróż oznacza dodatkowe, równolegle życie, zwraca uwagę na ryzyko ograniczenia swojego myślenia tylko do informacji zawartych w przewodnikach, wiele uwagi poświęca również wyjaśnieniu mechanizmu strachu, który paraliżuje niekiedy nasze działania. Wspominając swoją podróż po Kubie namawia nas, byśmy dali się ponieść przygodzie, opisuje również swoje rozczarowania i błędne decyzje, podyktowane zbytnim sugerowaniem się przewodnikiem – tym sposobem trafia na przykład do Varadero, gdzie poszukiwała plaż i białego piasku, a znalazła ekskluzywne hotele, będące ucieleśnieniem turystycznego raju.

  Pawlikowska przywołuje również wydarzenie sprzed lat, kiedy jako mała dziewczynka przeglądająca magazyn podróżniczy, trafiła na zdjęcie tancerki z Bali. Tamta chwila okazała się być brzemienną w skutkach, zaś złożona sobie obietnica, że zobaczy kiedyś taką tancerkę, stała się motorem napędowym działania, inicjując zmiany w dorosłym życiu. I choć autorka przyznaje, że nie zawsze w podróży jest łatwo, to warto podjąć to wyzwanie i wyruszyć w drogę. Nawet jeśli – jak to jest również w przypadku Pawlikowskiej – wyprawa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, to nasze życie nabiera w drodze sensu, zaś konieczność dokonywania wyborów nas wzmacnia.

  Książka „Samotne wyprawy” nie jest zbiorem instrukcji, jak zorganizować samotną wyprawę. Jest czymś więcej – poza cennymi radami, dotyczącymi posługiwania się przewodnikami, poszukiwania biletu, pakowania plecaka czy postępowania podczas biegunki, znajdziemy tu wiele filozoficznych spostrzeżeń, które nadają książce głębi i czynią ją wyjątkową. Listy od czytelników, które znalazły się również w książce i stały się pretekstem do stworzenia kilku rozdziałów, charakterystyczne rysunki autorki – to wszystko sprawia, że choć sięgając po książkę Pawlikowskiej możemy spodziewać się czegoś innego, typowego poradnika właśnie, to po skończonej lekturze trudno być rozczarowanym. Pozostaje zatem tylko spakować plecak i wyruszyć. Na samotną wyprawę oczywiście …

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Beata Pawlikowska już ma na swoim koncie sporo napisanych książek i podejrzewam że ta, na pewno nie będzie ostatnią. Słyszałam naprawdę różne opinie, dlatego chciałam zobaczyć czy mi coś się spodoba, co będę mogła polecać. Wybór padł na książkę "Samotne wyprawy". Po części dlatego że niedawno była jej premiera, ale także że porusza jak dla mnie ważny temat. Wiele osób (w tym ja), obawia się wyjechać samemu, dlatego też chciałam sięgnąć po jakieś porady które pomogą może zmienić trochę podgląd na to wszystko.

  Można powiedzieć że książka jest niezłą cegłą. Ma ponad 500 stron i nie powiem, też to jest duży ciężarek. Jednak treści w niej jest o wiele mniej. Całość jest opatrzona zdjęciami czy rysunkami z cytatami. Jeśli chodzi o zdjęcia to ich nigdy nie mam dosyć, te rysunki bardziej bym określiła że są, dlatego by trochę zapchać strony. Tutaj już zależy od tego jak kto woli, bo każdy preferuje coś innego. Ale muszę przyznać że dzięki temu, trochę szybciej czytało się książkę.

  Jak wspomniałam wcześniej, podczas czytania można przy okazji zobaczyć mnóstwo zdjęć. Bardzo to lubię, ponieważ jednak to tematyka podróżnicza więc wiadomo, że one są zawsze mile widziane. Większość jest czarno białych, gdzieniegdzie pojawiają się kolorowe, ja oczywiście preferuję te drugie. Nie wiem czy to od czegoś szczególnie zależało że są takie i takie, lecz naprawdę lepiej zawsze ogląda się te z kolorem. Tutaj tak samo, może to być tylko moja preferencja, wiadomo takie dla mnie są ciekawsze.

  Były momenty kiedy się troszeczkę nudziłam, miałam wrażenie że czasami autorka zbyt mocno przeciąga tematy. Jednak to było naprawdę rzadko, sporo było wartościowych słów które utknęły mi w pamięci. Szczególnie to, że jeśli podróżujemy z kimś to wysługujemy się bardziej tą drugą osobą. Nie dajemy sobie szans na zrobienie czegoś nowego, na podjęcie tego nowego kroku jak na przykład rozmowa z inną osobą w innym języku. Bo strach jest zrobić coś nowego, gdy partner/ka może zrobić to za nas. Dlatego też samotne podróżowanie daje dużo możliwości, bo kto załatwi te inne sprawy jak nie my sami?

  Dużo więcej jest takich przemyśleń autorki, które warto poznać. Jest także pełno różnych ciekawostek, ale szczególnie autorka opowiada o swoich przygodach. Spodobały mi się szczególnie dwie strony, gdzie autorka wypisała co zabiera ze sobą w te ciepłe czy zimniejsze miejsca. Zawsze jest to przydatne.

  Każdy kto choć trochę interesuję się podróżami albo myśli o samotnym wyjeździe, powinien sięgnąć po książkę. Można się nią zainspirować ale też dowiedzieć się różnych ciekawych informacji. Z pewnością kiedy nadarzy się okazja, sięgnę po kolejne książki Pani Beaty Pawlikowskiej.

  Recenzja pochodzi z bloga

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta obszerna publikacja, wzbogacona o tabuny zdjęć jest niczym wisienka na torcie dla każdego, kto podobnie, jak jej autorka ceni wyprawy zorganizowane tylko na własny użytek i w dodatku tak spontanicznie, że aż zapiera momentami dech. Bo kto jak kto, ale pani Pawlikowska mimo, iż znakomitym psychologiem nie jest, w kwestii podróży jest wytrawnym globtroterem i naprawdę poziom jej wiedzy, dzięki doświadczeniom jest po prostu imponująco – zaskakujący. Nigdy też autorka nie kryła się ze swoim sposobem na życie, ze swoją samotnością, która w wyniku świadomego wyboru nie stwarza jej żadnych barier do pokonywania wszelkich przeciwności, czy nieplanowanych wyjazdów.

  „Nie chcę, żeby teoretycznie wymyślona trasa narzucała mi pośpiech, stres i konieczność dotarcia do jakiegoś miejsca w ściśle określonym terminie.”

  Swobodne, samotne podróżowanie ma nie tylko plusy, ale i swoje minusy. Kobieta w podróży w tak odległych zakątkach ziemi, do których zagląda Pawlikowska budzi nie tylko pewien rodzaj ciekawości. Takie podróże nie wykluczają przecież zagrożeń, już nie myślę tutaj o zwierzętach, ale i ze strony krajanów. Okazuje się, że i na to są sposoby.

  Refleksyjny ton tych wszystkich opowieści jest głównie wynikiem prostego języka, braku skomplikowanego słownictwa i gawędziarskiego stylu, który niewątpliwie intryguje od pierwszych stron. Każda z nich jest wyjątkową opowieścią, bowiem odkrywa jakiś zupełnie nowy pierwiastek. Niejednokrotnie autorka odsłania ważny aspekt techniczny podróży, ciekawostkę dotyczącą organizacji podręcznego bagażu, czy interesujących i bardzo nietypowych gadżetów kieszonkowych, które mogą nam się w każdej chwili przydać.

  „Samotne wyprawy” to książka nie tylko dla obecnych, czy przyszłych podróżników, ale szczególnie dla tych, którzy pragną poznać świat z nieco innej strony. Ja każdy rozdział serwowałam sobie odrębnie, bez pośpiechu, delektowałam się każdym intrygującym punktem zaczepienia. A uwierzcie mi, jest ich naprawdę sporo. Jestem pełna podziwu dla odwagi autorki w częstym pokonywaniu własnych słabości, dla jej jakże ogromnej pasji, zamiłowania do tego, co robi, w jaki sposób to robi. Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie i z przyjemnością Wam polecam!

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Złoty atlas. Największe wyprawy, odkrycia i poszukiwania na mapach 5/5 Nasza cena:
43,88 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Złoty atlas. Największe wyprawy, odkrycia i poszukiwania na mapach

Autor międzynarodowego bestsellera Atlas lądów niebyłych (REBIS 2017) powraca z pasjonującą historią odkryć geograficznych zilustrowaną najrzadszymi, najpiękniejszymi mapami w dziejach kartografii. Fascynujące kompendium, pełne zaskakujących faktów, obficie czerpie z najnowszych badań. EDWARD...
Samotne wilki kalifatu 0/5 Nasza cena:
43,20 zł 48,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samotne wilki kalifatu

Książka dotyczy nowej formy zaangażowania terrorystów islamskich w walkę z Zachodem. Głównym przejawem tej aktywności jest indywidualny terroryzm dżihadystyczny, który w taktycznym wymiarze w wyraźny sposób różni się od klasycznej taktyki stosowanej przez tzw. samotne wilki. Oprócz rozważań...
Wyprawy i podróże. Reportaże Piotra Chmielińskiego 5/5 Nasza cena:
47,35 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyprawy i podróże. Reportaże Piotra Chmielińskiego

Zbiór reportaży Piotra Chmielińskiego dokumentuje siedem ambitnych wypraw podróżniczych i eksploracyjnych, w których autor pełnił rolę koordynatora, doradcy i opiekuna, a także tych, w których sam brał udział. W książce znalazły się zarówno historie świetnie wszystkim znane, takie jak druga i...
Górskie wyprawy fotograficzne 5/5 Nasza cena:
48,38 zł 59,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Górskie wyprawy fotograficzne

Karol Nienartowicz fotografuje góry od 2003 roku. Po analogowych początkach w 2005 roku zainteresował się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkrył fotografowanie gór. Od tego momentu łączy pasję do fotografowania z pasją do podróży trekkingowych po górach na całym świecie – w ciągu...
Wspomnienia z wyprawy na Moskwę 1812 r. 0/5 Nasza cena:
55,69 zł 68,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wspomnienia z wyprawy na Moskwę 1812 r.

Wspomnienia Armanda Calaincourta to jedno z najcenniejszych źródeł dotyczących historii Napoleona. To przede wszystkim dialog autora z Cesarzem, w którym Calaincourt nie stronił od wyrażania całkiem odmiennych niekiedy opinii niż Napoleon. Ale w Smorgonii miejsca gdzie Cesarz opuścił Wielką Armię...
Echo z Afryki. Pamiętniki z wyprawy przez Saharę 0/5 Nasza cena:
29,75 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echo z Afryki. Pamiętniki z wyprawy przez Saharę

Książka przybliża czasy podboju Afryki Północnej przez wojska francuskie w XIX wieku i opisuje dzieje krajów tego regionu, oraz początki rodzącego się kolonializmu. Dzięki Aleksandrowi Boruckiemu i Prosperowi Hallerowi stajemy się świadkami przebycia Sahary, co w roku 1898 było dla Europejczyków...
Własnym głosem Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca 0/5 Nasza cena:
52,11 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Własnym głosem Samotne zwycięstwo Jacka Kerouaca

Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli literatury i popkultury, beatników i kontestatorów, klucz by na nowo rozszyfrować dzieła Jacka Kerouaca, w doskonałym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Wnikliwa biografia obejmująca młodzieńcze lata najważniejszego pisarza Beat Generation. Jak kształtował się...
Geneza wyprawy kijowskiej 0/5 Nasza cena:
26,10 zł 30,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Geneza wyprawy kijowskiej

Na podstawie zachowanych wypowiedzi Józefa Piłsudskiego, opinii przyjaciół i wrogów autor zrekonstruował myślenie Marszałka o problemach Ukrainy. Piłsudski był prawdziwym polskim patriotą, jednak rozumiał też niepodległościowe dążenia innych narodów. Z Ukrainą łączyły go silne związki emocjonalne -...
Samotne ciało 0/5 Nasza cena:
37,13 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Samotne ciało

Książka składa się z 11 rozdziałów, poświęconych problematyce ciała i cielesności i ich znaczenia w relacji dziecka z rodzicami. Redaktorką naukową tomu jest profesor Katarzyna Schier, psycholog i psychoterapeutka, twórczyni wielu publikacji naukowych, wieloletni pracownik Wydziału Psychologii...
Sekretne życie samotnej lalki 4/5 Nasza cena:
36,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekretne życie samotnej lalki

Biografia Dare Wright przekonuje, że najmroczniejsze są tajemnice dzieciństwa.Jean Nathan, niczym wprawny śledczy, w Sekretnym życiu samotnej lalki, odkrywa tajemnice Dare Wright – fotografki, modelki i co najistotniejsze autorki opowiadań dla dzieci. Poznając biografię autorki Samotnej lalki...
Pierwsza wyprawa nepal 0/5 Nasza cena:
31,57 zł 41,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pierwsza wyprawa nepal

W podróż do Nepalu Kinga wyruszyła w roku 1995. Do Iranu dotarła autostopem, dalej woziły ją ryksze, zdezelowane autobusy i zatłoczone pociągi. W czasie ośmiomiesięcznej wyprawy cały czas pisała – często przy świetle świecy lub w blasku księżyca, bo w górskich wioskach nie było...
Wyprawa na wyspę angielskich czasów gramatycznych 0/5 Nasza cena:
25,50 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyprawa na wyspę angielskich czasów gramatycznych

Książka skutecznie pokazuje, że za pomocą rożnych – czasem bardzo niestandardowych technik – można angielskie czasy oswoić i zrozumieć, zwłaszcza jeśli całość wiedzy układa się w przyjemny dla oka model gramatycznej wyspy. Natomiast jeśli chodzi o uczucie nudy, nie zazna go Czytelnik na pewno, bo...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula