"Ruchome święto" Ernesta Hemingwaya to książka, którą powinien przeczytać nie tylko każdy miłośnik wielkiego pisarza, ale również czytelnicy zainteresowani niesamowitym klimatem Paryża lat międzywojennych, kiedy w dzielnicach artystycznych bywali najwięksi artyści XX wieku, a cała Europa brała udział w wyścigu zbrojeń.
Ernest Hemingway spędził młodość w Paryżu wraz z innymi przedstawicielami tak zwanego "straconego pokolenia". To tam szlifował swoje umiejętności pisarskie pod okiem Gertrudy Stein i popijał mocne trunki w towarzystwie znanych na całym świecie fotografów, malarzy, pisarzy, projektantów mody i poetów. Kiedy trzydzieści lat później wrócił do hotelu Ritz, oddano mu dwa kufry, które oddał do przechowalni bagażu w 1928 roku. Znajdowały się tam notatki, zapiski, wycinki z gazet i wiele innych drobiazgów, które zainspirowały go do opisania artystycznych lat spędzonych w stolicy Francji. Znajdują się tutaj informacje o jego relacjach z kobietami czy znajomości ze F. Scottem Fitzgeraldem.
"Ruchome święto" to nie tylko subiektywne wspomnienia, ale również pasjonujący obraz epoki.
O autorze
Ernest Hemingway był amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, który relacjonował między innymi wojnę domową w Hiszpanii. Do najważniejszych dzieł literackich w jego dorobku zalicza się "Komu bije dzwon", "Starego człowieka i morze", "Za rzekę, w cień drzew" czy też "To co prawdziwe o świcie". Uznaje się go za jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku.