Przygody Tomka Sawyera

Autor:

Mark Twain

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Ilość stron
236
Inne wersje (27)
Książka, op. miękka
od 9,74 zł
eBook, epub
od 4,69 zł
Audiobooki mp3
od 11,96 zł
Audiobook CD
od 17,91 zł
Nasza cena: 5,14 zł 7,90 zł Taniej o: 35%

Tomek Sawyer mieszka wraz z przyrodnim bratem Sidem u ich ciotki Polly. Starsza dama stara się otaczać chłopców troską i opieką, jednak Tomkowi nie w głowie mycie uszu i grzeczne chodzenie na zajęcia szkółki niedzielnej. Prawdę powiedziawszy do zwykłej szkoły też nie bardzo chce mu się chodzić, a gdy już tam trafia, ma w zanadrzu niejeden kawał. Najchętniej wraz ze swym ubogim przyjacielem - Huckiem Finnem biegałby po lesie i bawił się w Indian. Pragnie przygód i marzenie to spełnia się niebawem dając początek serii niezwykłych wydarzeń. Tomek idzie nocą na cmentarz, gdzie jest świadkiem morderstwa.

Tę fenomenalną, przygodową powieść dla młodzieży napisał znakomity amerykański pisarz i publicysta - Mark Twain. Ukazała się ona po raz pierwszy w roku 1876, a od 1901 zachwyca również i polskich czytelników. Akcja jej rozgrywa się na amerykańskim południu, nad brzegami rzeki Missisipi. Twain ukazał w niej specyfikę życia i mentalność ludzi żyjących na tych terenach, lecz przede wszystkim pragnął podarować młodemu czytelnikowi odrobinę rozrywki. I przyznać trzeba, że udało mu się to w stu procentach o czym świadczy choćby fakt, że “Przygody Tomka Sawyera” z zachwytem czytają coraz to nowe pokolenia.

Ta powieść nigdy się nie zestarzeje. I chociaż współcześni chłopcy zdecydowanie więcej czasu spędzają przed ekranami i monitorami, to ich pasja przygód i poznawania świata jest wciąż niezmienna. A tutaj mamy przygodę w pełni tego słowa znaczeniu.

Zagadkowe morderstwo, ucieczka z domu na bezludną wyspę, poszukiwania zaginionego skarbu.To jedynie niektóre szczegóły, jakie można wymienić, bo nie za wiele zdradzą, a z pewnością zachęcą do lektury. Dodać przy tym warto, że bezpośrednią kontynuacją powieści są “Przygody Hucka Finna”, które cieszą się równie wielkim uznaniem wielbicieli młodzieżowej twórczości Marka Twaina. Zachęcamy więc gorąco do lektur. “Przygody Tomka Sawyera” to również doskonały pomysł na prezent dla każdego młodego człowieka, który uwielbia prawdziwą, wielką przygodę!

Dostępne różne wersje okładek - towar wysyłany losowo.

Sprawdź podobne

Recenzje (6)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Świetna historia - napisana o chłopcu - nie tylko dla chłopców! Jeśli lubisz przygody, ta książka zapewni Ci moc wrażeń i przypomni dzieciństwo.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka bardzo ładnie wydana, przykuwająca wzrok okładka, w środku dobra do czytania czcionka i ciekawe unikające lekturę ilustracje.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Super książka dla wszystkich chłopców od pokoleń. Kupiłam dla wnuków. Tanio, lekko dla kieszeni, a ile radości z prezentu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeżeli miałbym wskazać bohaterów literackich, na których wzorowałem się w dzieciństwie i marzyłem o tym, żeby stać się takim jak oni, to bez wątpienia obok Winnetou i Old Shatterhanda wskazałbym tytułowego bohatera książki Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”.

  Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens – amerykański pisarz urodzony 30 listopada 1835 r. w miejscowości Florida w stanie Missouri. Samuel musiał rozpocząć pracę zarobkową już w wieku 12 lat, po śmierci swojego ojca. Pracował w drukarni, następnie został pilotem parostatków na Missisipi. Twain wyjechał na Zachód, gdzie zarabiał na życie jako górnik w kopalni srebra w Nevadzie, a potem jako poszukiwacz złota w Kalifornii. W tym czasie próbował też swoich sił w dziennikarstwie. W 1865 r. wydał pochlebnie ocenione opowiadanie „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”, dwa lata później został wysłany z grupą turystów płynących do Europy jako reporter. Mark Twain poślubił w 1870 r. Olivię Langdon, która wkrótce urodziła mu czwórkę dzieci. Trójka z nich nie dożyła niestety dwudziestego roku życia, natomiast córka Jane zmarła w 1909 r. Twain wraz z rodziną osiadł w Hartford w stanie Connecticut, gdzie oddał się pracy pisarskiej. Tam powstały m.in. „Przygody Tomka Sawyera”, słynna powieść dla młodzieży. W 1880 r. pisarz wydał „Włóczęgę za granicą”, dwa lata później światło dzienne ujrzała jego powieść „Książę i żebrak”. Mark Twain zaczął wkrótce także wykładać na wielu amerykańskich uniwersytetach. Zmarł na serce kilka miesięcy po śmierci swojej córki Jane, 21 kwietnia 1910 r.

  Bystry, przedsiębiorczy urwis, Tomek, mieszka w małym miasteczku nad Missisipi, i robi wszystko, żeby się nie nudzić – przez co niejednokrotnie wpada w kłopoty, ale także wpada na ślad pewnej tajemnicy, z którą związana jest ponura zbrodnia i… wielki skarb.

  „Przygody Tomka Sawyera” to jedna z tych książek, które warto, a nawet trzeba przeczytać w dzieciństwie. Autorowi udało się stworzyć tak cudowny świat, że każdy czytelnik po przeczytaniu tej powieści marzy o tym by się w nim, chociaż na chwilę znaleźć. Świat szczęśliwych dzieciaków, dla których najważniejsza jest zabawa, największą tragedią jest umycie się i założenie odświętnego ubrania, a największym skarbem jest kawałek sznurka i klucz, który niczego nie otwiera.

  Książka jest napisana z dużą dawką humoru i pełno w niej zabawnych sytuacji. Scena malowania płotu jest dla mnie mistrzostwem świata. Powoduje to, że „Przygody Tomka Sawyera” czyta się bardzo lekko i nawet się nie obejrzymy, gdy mamy już za sobą połowę książki.

  „W tym miejscu będziemy też urządzać orgie. Widzę, że ta komora świetnie nadaje się na orgie.

  — Co to są orgie?

  — Nie wiem. Ale zbójcy zawsze wyprawiają orgie, więc my też musimy.”

  Główny bohater to postać nietuzinkowa. Tomka po prostu nie da się nie lubić. Ten bardzo rezolutny i jak na swój wiek bardzo dojrzały chłopak od pierwszej strony wzbudza naszą sympatię. Jest typem pozytywnego łobuza. Z jednej strony cały czas wpada na coraz bardziej irracjonalne pomysły, które natychmiast stara się wprowadzić w życie, przez co jest utrapieniem dla swojej ciotki Polly. Z drugiej strony jest bardzo wrażliwym i dobrym chłopcem, szczerze kochającym swoją opiekunkę. Jego charakter rewelacyjnie pokazuje fragment, kiedy to bardzo nudzi się w czasie mszy:

  „W połowie kazania mucha usiadła na oparciu ławki przed Tomkiem i zaczęła się z nim drażnić. Tarła jedną nóżkę o drugą, obejmowała głowę łapkami i tarła tak gwałtownie, jakby chciała oderwać ją od tułowia. Potem tylnymi nóżkami wycierała skrzydełka i przyciskała je do siebie niczym płaszcz. Całą tę toaletę wykonywała tak spokojnie, jakby wiedziała, że jest całkowicie bezpieczna. I istotnie była, bo choć Tomka strasznie korciło, żeby ją schwytać, nie śmiał jednak tego uczynić w trakcie modlitwy; był pewny, że za taki zuchwały czyn jego dusza zostałaby potępiona na wieki. Ale już pod koniec dłoń jego zaczęła skradać się w stronę oparcia; przy słowie „Amen” mucha padła łupem wojennym.”

  Mówiąc o Tomku, nie można nie wspomnieć o jego najlepszym przyjacielu Huckleberrym Finnie. Huck prowadzi żywot włóczęgi, chodzi ciągnąc ze sobą na sznurku zdechłego szczura, nie chodzi do szkoły, nie przestrzega prawa, przeklina, czym wzbudza zazdrość wśród wszystkich dzieci. Dla tytułowego bohatera jest uosobieniem wszystkiego najpiękniejsze w życiu. Finn jest bohaterem innej książki Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”.

  Podsumowując „Przygody Tomka Sawyera” to bardzo dobra lektura, dla każdego młodego czytelnika, chociaż podejrzewam, że może się ona bardziej spodobać chłopcom. Polecam ją wszystkim miłośnikom dobrej literatury młodzieżowej, oraz tym, którzy chcą się dowiedzieć jak pozbyć się brodawek za pomocą zdechłego kota 🙂 Czy dziś, gdy jestem już osobą dorosłą książka podobałaby mi się tak samo? Tego nie wiem. Ale za kilka lat, gdy zaproponuję przeczytanie tej powieści mojemu synowi, to na pewno sam sobie chętnie przypomnę najlepsze moim zdaniem dzieło Marka Twaina.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Przygody Tomka Sawyera od naprawdę wielu, wielu lat bawią i uczą kolejne pokolenia. Chłopiec z głową pełną pomysłów, którego stworzył Mark Twain, nigdy nie narzekał na nudę lub brak zajęć. Wraz ze swoimi przyjaciółmi potrafił zmienić niejeden deszczowy dzień w niezapomnianą przygodę. Sięgając po raz kolejny po tę powieść przypomniałem sobie wiele własnych odczuć, kiedy czytałem ją po raz pierwszy. Tym razem jednak “Przygody Tomka Sawyera” zakupiłem wraz z opracowaniem. To lektura szkolna, ale moim zdaniem przydatne uzupełnienie wiedzy przyda się w każdym wieku.

  Mark Twain "Przygody Tomka Sawyera" napisał w 1876 roku, a od tego czasu pojawiło się wiele jego licznych ekranizacji. Zaczynając od tej z 1907 roku, wyprodukowaną jako niemy film, kończąc na bajce z 2000 roku. Widać więc, że zainteresowanie młodych czytelników nie przemija, mimo, iż zmieniają się czasy, a technologia wciąż postępuje. Tomek Sawyer i jego przyjaciele: Huckleberry Finn, Becky Thatcher, Tante Polly, Joe Harper, potrafią odkryć i rozwiązać niejedną zagadkę. Tomek mieszka ze swoim przyrodnim bratem Sidem u ciotki Polly. Ciotka, jak przystało na starsza i dystyngowaną damę, próbuje sprawować jak najlepszą opiekę nad chłopcami i zapewnić im solidne wykształcenie oraz nauczyć manier. Oczywiście Tomek nie ma zamiaru zajmował się podobnymi rzeczami! Do szkoły chodzić nie lubi, a odświętne stroje z powodzeniem zamienia na coś wygodnego do biegania. Wraz z kolegami marzy o przygodach i niecodziennych zdarzeniach, chociaż nie wie, że jego pragnienia właśnie niedługo się ziszczą. Kiedy Tomek Sawyer wyrusza nocą na cmentarz i jest świadkiem morderstwa, nic nie będzie już po staremu! Amerykańskie południe za brzegami rzeki Missisipi dawnych lat to dla nas tajemnica, jednak Mark Twain postanowił przybliżyć nam nie tylko kawały chłopca, ale i fragmenty życia normalnych ludzi. Tru Williams odpowiadał za fenomenalne ilustracje w oryginalnej książce i pomagają one nas przenieść w naszych wyobrażeniach do świata Tomka. Wracając jednak do przygód Tomka Sawyera, chłopiec od momentu pechowego zdarzenia na cmentarzu rozpocznie prawdziwą, tak wymarzoną przygodę. Ucieczka z domu, bezludna wyspa, poszukiwania zaginionego skarbu. To dopiero początek, mimo, iż już robi się tajemniczo i zachęcająco!

  “Przygody Tomka Sawyera” wydane wraz z opracowaniem to dla mnie idealne wyjście. Mogę bez problemu w krótkim czasie odnaleźć interesujący mnie fragment, charakterystykę bohaterów, lub przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia dzięki krótkiemu planowi. Ponieważ książka stanowi lekturę szkolną, polecam ją dla każdego dziecka w wieku szkolnym, ale również i dla jego rodziców dla przypomnienia sobie swoich młodocianych czasów. W końcu kto z zapartym tchem nie czytał Tomka Sawyera i nie uważał, że ma najwspanialsze przygody ze wszystkich dzieci!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Mark Twain
 • Wydawnictwo Greg
 • Seria Lektura z opracowaniem
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 236
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 46717101465KS
 • Język: polski
 • Podtytuł: Lektura z opracowaniem
 • Tłumacz: Marta Kędroń, Barbara Ludwiczak
 • Nr wydania: 3
 • ISBN: 9788375171464
 • EAN: 9788375171464
 • Wymiary: 145 x 205 mm
Warto zwrócić uwagę na...
Zaczarowana klasyka. Przygody Tomka Sawyera 0/5 Nasza cena:
24,48 zł 26,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zaczarowana klasyka. Przygody Tomka Sawyera

Akcja powieści Przygody Tomka Sawyera toczy się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi. Tytułowy bohater książki to chłopiec, sierota, który mieszka z wychowującą go ciotką Polly oraz kuzynostwem, Sidem i Mary. Powieść to zapis przygód zabawnego urwisa, historia jego...
Przygody Tomka Sawyera z oprac. SBM 5/5 Nasza cena:
12,22 zł 14,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Tomka Sawyera z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Wielka kolekcja bajek o przygodach Tomka i przyj. 5/5 Nasza cena:
25,40 zł 32,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wielka kolekcja bajek o przygodach Tomka i przyj.

Wspaniała kolekcja bajek o przygodach Tomka i przyjaciół to świetny pomysł na prezent dla fanów pożytecznych pociągów! Poznaj najwyższe zwierzę na wyspie Sodor i nową lokomotywę Basię. Baw się w chowanego razem z Piotrusiem i przekonaj się, do czego doprowadziła sprzeczka między Tomkiem a...
Przygody Tomka Sawyera 5/5 Nasza cena:
11,51 zł 14,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Tomka Sawyera

Przygody Tomka Sawyera w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.Czy znacie Tomka Sawyera?...
Przygody Tomka Sawyera 0/5 Nasza cena:
9,74 zł 12,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Tomka Sawyera

Przygody Tomka Sawyera to powieść przygodowa dla młodzieży. Akcja utworu dzieje się w fikcyjnym miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi. Pierwowzorem tej miejscowości było miasto Hannibal, w którym pisarz zamieszkał jako dziecko. Tytułowy bohater wdaje się w różne awantury, ucieka z lekcji,...
Pamiętniki Adama i Ewy 0/5 Nasza cena:
10,27 zł 11,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamiętniki Adama i Ewy

(…) Nadbiegł Adam, przystanął i przez dłuższy czas patrzył, nie mówiąc ani jednego słowa. Potem zapytał mnie, co to jest. Ach, wielka szkoda, że zadał tak bezpośerednie pytanie. Musiałam na nie odpowiedzieć. Powiedziałam, że to ogień. Jeżli było mu przykro, że znam coś, o co on musi dopiero pytać,...
Książę i żebrak w.angielska + słownik B1/B2 0/5 Nasza cena:
41,65 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Książę i żebrak w.angielska + słownik B1/B2

Dwóch chłopców: książę Walii Edward oraz Tomek, ubogi chłopiec z londyńskiej dzielnicy, spotykają się w szesnastowiecznym Londynie. Dzieli ich wszystko poza wyglądem fizycznym. Postanawiają to wykorzystać i zabawić się w zamianę ról. Przygody, jakie dzięki temu przeżywają, wiedza, jaką zdobywają,...
Przygody Hucka 0/5 Nasza cena:
10,89 zł 11,97 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Hucka

Wydanie Przygód Hucka kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach...
Tom Sawyer + CD-ROM MM PUBLICATIONS 0/5 Nasza cena:
20,86 zł 21,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tom Sawyer + CD-ROM MM PUBLICATIONS

Primary Readers - seria skierowana jest do najmłodszych uczniów, składa się z sześciu starannie dobranych poziomów. Te urocze opowieści oprócz dostarczenia przyjemności płynącej z czytania pełnią też ważną rolę edukacyjną. Najważniejsze cechy serii: - używanie podstawowych struktur gramatycznych i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula