Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria: Filia Na Faktach
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 464
Opis

Szokująca historia dwudziestowiecznych sierocińców, w których przez dekady skrywano przemoc, okrucieństwo, molestowanie seksualne i śmierć.

Przez większość ubiegłego wieku za murami sierocińców rozgrywały się straszliwe wydarzenia. Ci, którzy przetrwali, przez wiele lat próbowali opowiedzieć swoje tragiczne losy. Dziennikarka Christine Kenneally poświęciła dziesięć lat, starając się odkryć potworną prawdę. Skupiając historię wokół Sierocińca Świętego Józefa, katolickiej placówki w amerykańskim stanie Vermont, Kenneally spisała porażającą listę zbrodni i niegodziwości. Dotarła do najciemniejszych zakamarków szeregu instytucji na całym świecie, odkrywając przy tym straszliwe szczegóły i odważną grupę ofiar szukających sprawiedliwości. Kenneally każdą indywidualną historię traktuje z wielką uwagą, dbając o to, by tym razem ci, których zawiódł system, zostali wysłuchani. Piekło sierocińcato reportaż w stylu true crime, pokazujący przeszłość, którą zbyt długo ukrywano – a skutki są opłakane.Zamknięty, okrutny świat sierocińca mógłby się wydawać światem fantastycznym, ale to, co tam się zdarzyło, to twarda rzeczywistość, której ślady wciąż są wśród nas, w zapiskach i wspomnieniach, i tylko czekają, aż je odkryjemy.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii reportaż lub z serii Filia Na Faktach

Jaki charakter ma reportaż "Piekło sierocińca" i czy opiera się na faktach?

Książka "Piekło sierocińca" to rzetelny reportaż śledczy utrzymany w nurcie true crime, który w całości bazuje na udokumentowanych wydarzeniach historycznych. Autorka Christine Kenneally rekonstruuje tragiczne losy wychowanków placówek opiekuńczych, korzystając z wieloletnich badań archiwalnych i zeznań świadków. Publikacja odsłania mechanizmy systemowej przemocy oraz ukrywania zbrodni przez instytucje religijne i państwowe w XX wieku. Jest to pozycja obowiązkowa dla czytelników szukających literatury faktu opartej na twardych dowodach i wieloletnim dochodzeniu dziennikarskim.

Czy śledztwo opisane w książce dotyczy wyłącznie sierocińców w Stanach Zjednoczonych?

Główna oś reportażu koncentruje się na Sierocińcu Świętego Józefa w Vermont, jednak autorka rozszerza swoje badania na instytucje w innych częściach świata. Christine Kenneally dociera do mrocznych zakamarków systemów opieki w różnych krajach, wykazując globalną skalę opisywanego problemu. Czytelnik otrzymuje szeroki kontekst społeczny, który pozwala zrozumieć, jak dochodziło do nadużyć w odizolowanych placówkach na przestrzeni dekad. Dzięki takiemu podejściu książka stanowi kompleksowe studium patologii systemowych, a nie tylko opis pojedynczego przypadku.

Ile czasu trwało zbieranie materiałów do tej publikacji przez autorkę?

Dziennikarka Christine Kenneally poświęciła aż dziesięć lat na drobiazgowe zbieranie dowodów i rozmowy z ofiarami przemocy. Tak długi okres przygotowań pozwolił na dotarcie do niepublikowanych wcześniej dokumentów oraz zdobycie zaufania osób, które przez lata milczały. Autorka z ogromną precyzją analizuje zapiski i wspomnienia, tworząc porażającą listę zbrodni popełnianych za zamkniętymi drzwiami. Dzięki tej determinacji publikacja zyskała status jednego z najdokładniejszych opracowań dotyczących nadużyć w domach dziecka.

Dla jakiej grupy odbiorców treść tej książki może być nieodpowiednia?

Z uwagi na bardzo drastyczne opisy przemocy fizycznej, psychicznej oraz molestowania seksualnego, książka nie jest polecana osobom o wysokiej wrażliwości. Reportaż porusza niezwykle ciężkie tematy związane z traumą dziecięcą i śmiercią, co może być wyzwalające dla czytelników z podobnymi doświadczeniami. Publikacja jest skierowana do dorosłego odbiorcy, który jest gotowy na konfrontację z brutalną rzeczywistością systemowych zaniedbań. Warto podchodzić do tej lektury z pełną świadomością jej ogromnego ciężaru emocjonalnego i merytorycznego.

W jakim stylu narracyjnym napisane jest "Piekło sierocińca"?

Publikacja łączy w sobie cechy klasycznego reportażu śledczego z dynamicznym stylem literatury true crime. Christine Kenneally prowadzi narrację w sposób angażujący, oddając głos ofiarom i traktując ich indywidualne historie z najwyższą uwagą. Książka unika zbędnej beletryzacji, skupiając się na faktach, datach i konkretnych nazwiskach osób odpowiedzialnych za krzywdę dzieci. Jest to lektura wymagająca skupienia, która prowadzi czytelnika przez skomplikowane procesy dochodzenia do sprawiedliwości po latach milczenia.

Szczegóły
  • Tytuł: Piekło sierocińca
  • Autor: Christine Kenneally
  • Wydawnictwo Filia
  • Seria Filia Na Faktach
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 464
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788383573724
  • Język: polski
  • Podtytuł: Historia tajemniczych śmierci, zmowa milczenia i poszukiwanie sprawiedliwości
  • Oryginalny tytuł: Ghosts of the Orphanage: A Story of Mysterious Deaths, a Conspiracy of Silence, and a Search for Justice
  • Tłumacz: Radosz Joanna Krystyna
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788383573724
  • EAN: 9788383573724
  • Wymiary: 13.5x20.5 cm
  • Dane producenta: Grupa Wydawnicza Filia sp. z o.o., Kleeberga 2, 61-615 Poznań, Polska, biuro@wydawnictwofilia.pl, tel. 665897872
Recenzje książki Piekło sierocińca (4)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Kamila W. w dniu 2024-09-28
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Mam tutaj fanów true crime ?

    Christine Kenneally napisała reportaż, który wstrząsa czytelnikiem. Mroczne sekrety dwudziestowiecznych sierocińców , które ukrywano przez dekady są przerażające. Czytając miałam łzy w oczach i ogromnie przeżywałam krzywdę bezbronnych dzieci. Organizacje, które powinny dbać o dobro dzieci sprawiły, że za murami sierocińców rozgrywało się prawdziwe piekło na ziemi. Christine Kenneally wykonała rzetelną pracę dziennikarską i opowiedziała wstrząsające historie tych, którzy przeżyli i chcieli, by opinia publiczna dowiedziała się o tragediach jakie spotkały ich za zamkniętymi drzwiami katolickich sierocińców.

    To nie jest lekka lektura więc polecam ją fanom true crime, którzy nie boją się odkrywać przerażających faktów.

    Chwytająca za serce i przerażająca lektura, o której długo nie zapomnę.

    Czytajcie! Zdecydowanie polecam!

    BRUNETTE BOOKS

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Joanna M. w dniu 2024-08-26
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Jaka była Wasza ulubiona zabawka w dzieciństwie?

    Szokująca historia dwudziestowiecznych sierocińców, w których przez dekady skrywano przemoc, okrucieństwo, molestowanie seksualne i śmierć. Przez większość ubiegłego wieku za murami sierocińców rozgrywały się straszliwe wydarzenia. Ci, którzy przetrwali, przez wiele lat próbowali opowiedzieć swoje tragiczne losy. Dziennikarka Christine Kenneally poświęciła dziesięć lat, starając się odkryć potworną prawdę. Skupiając historię wokół Sierocińca Świętego Józefa, katolickiej placówki w amerykańskim stanie Vermont, Kenneally spisała porażającą listę zbrodni i niegodziwości.

    Placówki, które mają chronić tych najmniejszych. Placówki, które powinny dbać o tych najmniejszych. Ludzie, którzy szerzą słowo boże i miłość do innych. Osoby, przy których powinny czuć się bezpieczne.

    Przejmujący reportaż o porzuconych dzieciach, które zostały oddane pod opiekę sióstr i księży. Miały odnaleźć bezpieczną przystań, a trafiły do piekła. Chłopcy i dziewczynki jako osoby dorosłe opowiadają swoje historie. Opowieść o bestialskich, makabrycznych i często nieludzkich zachowaniach. Przemoc, okrucieństwo, strach i ból. Kary, które dorosłą osobę doprowadziłyby do utraty zmysłów. Coś, co wydaje się być niemożliwe i fikcją literacką. Rzeczy, które wywołują obrzydzenie.

    Autorka zadbała o każdy szczegół. Nie jest to łatwa książka i czasem miałam wrażenie, że napisana chaotycznie. Jednak było w niej coś, co wywoływało skrajne emocje. Pomimo obrzydzenia do ludzi, którzy zgotowali piekło najmniejszym, nie mogłam się oderwać. Czułam ból, strach i niemoc dzieci. Historie, które ściskały serce. Książkę polecam, ale tylko dla osób o mocnych nerwach.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ewelina P. w dniu 2024-04-22
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    By przeczytać tą książkę trzeba mieć twarde serce, sumienie na urlopie i wyobraźnię na chorobowym. Ile tutaj jest emocji, okropnych historii, to się w głowie nie mieści Autorka przebyła długą drogę by poznać opowieści ludzi ocalałych z sierocińca. Dam wam kilka cytatów:

    ,,Inna kobieta wspominała, jak obserwowała zakonnicę trzymającą niemowlę za kostki i bijącą jego główką o stół, aż przestało płakać".

    ,,Przypadek z chłopcem wyrzuconym przez okno pozostał w pamięci Sally."

    ,,Kiedy Sally była mała, zakonnice zamykały ją w ,,mrocznej menażerii", szafie obok przedszkola."

    ,,Niektórzy wykorzystywali seksualnie dzieci i stosowali przemoc fizyczną..."

    ,,Płakała, wspominając, jak poraniła sobie ręce, gdy siostra Dominika kazała jej czyścić kuchenny sprzęt, kiedy jeszcze był włączony i jego ostrza wirowały."

    To zaledwie namiastka opowieści, które podniosą wam ciśnienie i pokażą, że sprawy, które działy się w sierocińcu, pozostawały tam do końca. Przypadkowe zgony, czy też zaginięcia były na porządku dziennym. Jeśli ktoś był uczulony na mleko, tym bardziej musiał je pić, a po wymiotach zbierać je do miski i zjeść. Jeździli na wycieczki z księdzem, który głosił, że miłość do Boga jest czymś dobrym, dlatego wybrańcy w jego pokoju musieli być nago. Znęcano się nad nimi psychicznie i fizycznie. Najgorsze było tłumaczenie ludzi, którzy byli nad sierocińcem, którzy tłumaczyli, że zakonnice nie umiały sobie radzić z dziećmi, bo ich nie miały. To miało tłumaczyć te przeraźliwe rzeczy, zamknięcie w skrzyni ze zmoczonymi przez młodsze dzieci ubraniami zwinięte w kłębek do wieczora. Pocałunki zmarłego duchownego, którego niby kochały, odgrywanie zadowolonych przed innymi, bo jakakolwiek najmniejsza nieposłuszność sprawiała, że znęcały się nad niegrzecznym dzieckiem do którego zwracali się jak w obozie koncentracyjnym, czyli wywołując określony numer. Zatem zastanówcie się, czy jesteście gotowi na tak szczere wyznania. Napisana z lekkością, jaką zakonnice wymierzały kary. Mniejszy druk, wykaz dokumentów i zeznań ocalałych oraz poruszająca prawda niekończących się krzywd. Piękna i straszna jednocześnie.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Czyt-Nik Tomasz Kosik K. w dniu 2024-04-18
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    To nie może być prawdą!!! Niestety jest!!! To w głowie się nie mieści!!! Nie ma takich słów, aby opisać piekło, które przeżyły dzieci w Sierocińcu Świętego Józefa – miejscu, gdzie powinny być bezpieczne. „Piekło sierocińca” to reportaż napisany przez dziennikarkę Christinę Kenneally, która uchyla drzwi do miejsca, w którym dochodziło do bestialskich praktyk. Dochodziło do czynów, które nie mieszczą się w głowie.

    Czytając te historie ogarnięty złością, przecierałem oczy, pocierałem ręce ze zdenerwowania, furii, która narastała we mnie z każdym nowym faktem, który poznawałem dzięki lekturze tej książki. To niewyobrażalne, wręcz niemożliwe, aby w instytucji, która powinna być wzorem cnót i dobroci ludzkiej, słowo człowiek wymazano ze słownika. To, czego doświadczyły dzieci nie sposób wymazać z ich psychiki, a my poznając ich historie, przekonujemy się, że skala okrucieństwa za murami Sierocińca Świętego Józefa zasługuje na POTĘPIENIE.

    Przyznam szczerze, że książka „Piekło sierocińca” jest książką dla czytelników o mocnych, stalowych nerwach. Nie zamierzam w tej recenzji przytaczać historii w niej zapisanych, ponieważ mam świadomość, że lepiej będzie, jeśli sami odkrywać będziecie prawdę skrywaną latami. Fakt, ta historia bulwersuje, lecz bardzo dobrze się stało, że Christne Kenneally z dziennikarską dociekliwością podjęła się tego tematu. Ważne jest to, aby każdy z nas poznał tę historię, a jeszcze bardziej to, aby nie powtarzała się ona za ścianami miejsc, w których dzieci powinny być objęte opieką, miłością, by czuć się bezpiecznie. NIGDZIE i NIGDY. By ich godność stawiana była na pierwszym miejscu, a nie odarta i podarta na strzępy, których odłamki niosą za sobą nieodwracalny ból psychiczny.

    Dziennikarka Christina Kenneeally w wyniku dziesięciu lat swej pracy ukazuje na światło dzienne niewyobrażalne historie, które zasługują na najgorszą karę względem oprawców – księży i siostry zakonne, którzy w swym dekalogu powinni mieć przede wszystkim miłość dla bliźniego swego, o czym tak głośno krzyczy się z kościelnych ambon. Szkoda, że ci, którzy krzyczą najgłośniej w tej sprawie, stają się najgorszymi oprawcami, którzy mają za nic przesłanie płynące z ich nauki wiary. Chciałbym wierzyć, że historie z Sierocińca Świętego Józefa… i tu wstrząśnięty poznaną historią przyznaje, że brakuje mi słów. Niech każdy z nas dopisze je zgodnie z własnym dekalogiem, wrażliwością, poczuciem człowieczeństwa, którego próżno szukać w katolickiej placówce w amerykańskim stanie Vermont.

    Książka „Piekło sierocińca” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia, Filia na Faktach

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula