W Polsce niewolnictwo teoretycznie skończyło się wraz z epoką średniowiecza, w praktyce zmieniło tylko swoją nazwę. "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" przypomina czytelnikom czasy pańszczyźniane na ziemiach polskich i opisuje dokładnie, jak wyglądała praca na wsi. W życiu tamtych ludzi nie było miejsca na podziwianie piękna przyrody, bo każda chwila była dla nich na wagę złota.
W Polsce niewolnictwa od końca średniowiecza oficjalnie nie było, ale nie oznacza to, że nikt nie był zmuszany do dramatycznej i wyczerpującej pracy. Kamil Janicki w swojej publikacji opisuje losy typowego chłopa pańszczyźnianego, pracę, jaką musiał wykonywać, i sposób, w jaki był traktowany. "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" to historia ubóstwa, życia w prymitywnych warunkach i wyzysku. Chłopi, chociaż byli obywatelami, nie mieli prawa do swojego własnego życia. W praktyce stali się niewolnikami, którzy walczyli każdego dnia o przetrwanie. To mroczna część historii Polski, o której mówi się coraz głośniej, ale nie można już nikogo z niej rozliczyć.
O autorze
Kamil Janicki to historyk specjalizujący się w losach najwybitniejszych kobiet w dziejach. Od lat jego książki non fiction odczarowują dumną polską legendę o władzy i potędze, pokazując mroczne strony historii Polski, z których nigdy nie została rozliczona. Do jego najpopularniejszych dzieł należą "Epoka hipokryzji: seks i erotyka w przedwojennej Polsce", "Damy złotego wieku" oraz "Upadłe damy II Rzeczpospolitej".