Co jeśli historia potoczyłaby się nieco inaczej i Polska zgodziłaby się na sojusz z nazistami w celu walki z komunistycznym Związkiem Radzieckim? Do paktu Ribbentrop-Beck faktycznie nigdy nie doszło, jednak fantazjowanie na temat, jak mogłaby wtedy wyglądać historia Polski, jest fascynująca.
W latach przedwojennych sytuacja na scenie politycznej była bardzo napięta. Potęgi Europy szukały sojuszników, gdzie mogły, toteż wzrok 3 Rzeszy skierował się na Polskę, która mogłaby być cennym wsparciem w walce z bolszewikami. Książka to pewnego rodzaju gdybanie na temat "co by było gdyby...?", jednak nawet poza tym, zawiera w sobie bardzo dużo informacji historycznych i daje wgląd do wydarzeń sprzed niemal 90 lat. Badanie historii alternatywnej odkrywa wiele szczegółów o minionych wydarzeniach, które normalnie są zupełnie pomijane. Pozwala to na przeanalizowanie historii od nieznanej nigdy wcześniej strony i wyciągnięcie własnych wniosków.
Opinie o książce
Piotr Zychowicz podejmuje sprawę najbardziej tragicznego momentu w polskiej historii, kiedy stawiliśmy czoła agresji hitlerowskiej, narażając się nie tylko na niewolę, ale także na eksterminację. Nie wiemy na pewno czy można było tego uniknąć, ale to dobrze, że w naszej pamięci historycznej pojawi się wreszcie przemilczana na ogół sprawa, że w 1939 roku Polacy, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wybrali „egzotyczny” sojusz z Anglią i bardzo wątpliwy sojusz z Francją, co tylko uradowało Stalina. Miłość swego kraju, jego dziejów i doli wymaga, aby rzetelnie badać i oceniać kluczowe decyzje historyczne bez dotychczasowych uników i przemilczeń. Tego wymaga też narodowa i ludzka solidarność z milionami tych, co wtedy cierpieli i ginęli bez nadziei.
Andrzej Wielowieyski
Sam bardzo chciałem napisać taką książkę, ale dla czytelnika to dobrze, że nie starczyło mi czasu, bo Piotr Zychowicz napisał ją lepiej. Nieodparcie nasuwa się przy jej lekturze skojarzenie z przełomowym Lodołamaczem Wiktora Suworowa. Autor nie odkrywa żadnych sensacji, zbiera tylko przesłanki powszechnie znane, niezaprzeczalne, i zestawia je w nieodparty ciąg logiczny. Nie sposób zakwestionować jego wywodu w żadnej części. A zarazem trudno pogodzić się z tym, co ewidentnie udowadnia. Bo przez całe dziesięciolecia wbijano nam do głowy coś przeciwnego.
Rafał A. Ziemkiewicz
O autorze
Piotr Zychowicz to doświadczony w pisaniu publicysta historyczny. W jego dorobku literackim można znaleźć całą masę książek o tematyce drugiej wojny, jak i kilka o geopolityce. Przykładem tego jest nie tylko "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki", ale także "Obłęd 44", czyli książka, w której autor krytykuje decyzję Generała Tadeusza Bór-Komorowskiego, po której rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.