"Pakiet: Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka" od wydawnictwa Nasza Księgarnia to zestaw dwóch książek autorstwa Alana Alexandra Milne'a w doskonałym przekładzie Teresy Tuwim i z pięknymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda. Należące do czołówki kanonu literatury dziecięcej opowieści o Krzysiu i jego cudownych przyjaciołach ze Stumilowego Lasu towarzyszą młodym czytelnikom już od niemal stu lat!
Pierwsza powieść z zestawu "Pakiet: Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka" powstała w 1926 roku. Wtedy świat po raz pierwszy poznał małego angielskiego chłopca i jego niezwykłych towarzyszy zabaw - zwierzątka obdarzone ludzkimi cechami charakteru.
Pełne liryzmu opowieści o przygodach Krzysia, Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Kłapouchego bawią i wzruszają do łez. Bohaterowie ci są lekko naiwni, ale nie brakuje im filozoficznego podejścia do życia. Pewnie dlatego do tej książki tak chętnie zaglądają dorośli.
Druga książka z kompletu "Pakiet: Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka" Alana Alexandra Milne'a to jednocześnie drugi tom z serii o Stumilowym Lesie, w której po raz pierwszy pojawia się Tygrys.
W tej części Puchatek i Prosiaczek postanawiają pomóc Kłapouchemu zbudować chatkę z chrustu, by ten jako jedyny z gromady przyjaciół nie spał już więcej pod gołym niebem i nie marzł. Niestety wybudowana chatka w tajemniczy sposób znika, dlatego Krzyś i osiołek wyruszają na jej poszukiwania.
Czytając "Chatkę Puchatka" można się dowiedzieć m.in.: Jak wyciągnąć osła z wody? Na czym polega gra w misie patysie? Co tygrysy lubią jeść najbardziej? Jakiego zwierzęcia najbardziej boi się Prosiaczek? I co Krzyś robi zazwyczaj przed południem?
"Pakiet: Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka" z wydawnictwa Nasza Księgarnia to opowieści pełne humoru i groteski. Ich wartością jest również duża doza nostalgii. Historie napisane przez Alana Alexandra Milne'a tylko mogą się wydawać prostymi, zabawnymi opowiastkami dla dzieci. To jednak mądre teksty posiadające drugie, trzecie i kolejne dna. A ich szukanie to ciekawe wyzwanie, które przynosi dużo zabawy czytelnikom w każdym wieku.
O autorach
Alan Alexander Milne (1882–1956) – pisarz angielski, najbardziej znany jako autor książek: „Kubuś Puchatek” (1926) oraz „Chatka Puchatka” (1928). Urodził się w Londynie jako trzeci syn dyrektora prywatnej szkoły dla chłopców Henley House. Po jej ukończeniu z wysokimi notami podjął studia na Uniwersytecie Cambridge, gdzie pod wpływem nauczyciela, znanego autora s-f Herberta George’a Wellsa, postanowił zostać pisarzem. Po ukończeniu szkoły próbował się utrzymywać z pisania artykułów. Zaczęło mu się lepiej wieść, gdy w 1906 roku rozpoczął regularną współpracę z czasopismem „Punch”. W 1913 roku wziął ślub z chrześnicą właściciela, Dorothy De Selincourt.
Po wojnie, podczas której Milne walczył na froncie i z której wyniósł jak najgorsze wspomnienia, rozpoczął się okres sukcesów literackich pisarza. W 1920 roku zaczęto wystawiać jego sztuki teatralne, w październiku zaś urodził się jego jedyny syn Christopher Robin, polskim czytelnikom „Kubusia Puchatka” znany jako Krzyś.
Ernest Howard Shepard (1879–1976) urodził się Lodsworth w Sussex, dzieciństwo spędził w Londynie. Idąc w ślady dziadka, zaczął rysować, odkąd nauczył się trzymać ołówek. Kiedy miał 10 lat, jego matka zmarła i rodzina przeprowadziła się do Hammersmith. Tam uczęszczał do St. Paul’s School. Później, dzięki stypendium, kontynuował naukę w Royal Academy Schools, gdzie poznał swoją pierwszą żonę, Florence Chaplin.
Podczas I wojny światowej dosłużył się stopnia majora i medalu za odwagę na polu bitwy. Wkrótce po powrocie z wojny został zaproszony do stałej współpracy z tygodnikiem „Punch”, gdzie poznał Alana Alexandra Milne’a. Najlepiej pamiętamy go dzięki ilustracjom do książek dla dzieci, takich jak „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, „Kiedy byliśmy bardzo młodzi”, „Już mamy sześć lat” (A.A. Milne), „O czym szumią wierzby” (Kenneth Grahame) i wielu