"Oświęcim. Czarna zima" to poruszający, współczesny reportaż o Oświęcimiu pokazanym z perspektywy wielu lat po zamknięciu obozu koncentracyjnego.
Historia zawarta w tej książce sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać, czy nad tym miastem rzeczywiście nie ciąży jakaś klątwa. Jak żyje się w mieście z piętnem obozowego horroru? I czy przeszłość ma realny wpływ na obecne życie mieszkańców?
"Oświęcim. Czarna zima" to książka, która sięga nie tylko do dramatycznej historii, która zadecydowała o tym, jak Oświęcim kojarzony jest dzisiaj na całym świecie, ale przede wszystkim do współczesnego życia ludzi, którym przyszło tu mieszkać, pracować i zakładać rodziny. Reporter zadaje mieszkańcom z pozoru proste pytanie: "Jak tu się żyje?" – i pokazuje czytelnikowi odpowiedzi, przemyślenia, fakty.
Podczas zbierania materiałów do książki autor natyka się m.in. na zbieraczy pamiątek, którzy wręcz maniakalnie poszukują w regionie rzeczy związanych z obozem i których życie toczy się wokół przeszłości. Rozmawia też z ostatnim Romem żyjącym w Oświęcimiu, w cieniu pogromu, który wciąż wydaje mu się być w niektórych kwestiach przemilczany. Odpowiedzi na trudne pytania udzielają mu również ludzie bojący się zejść do własnej piwnicy i zwykli mieszkańcy osiedla, którzy chodząc na zakupy, codziennie mijają słynną bramę obozu w Auschwitz. A może niektórzy współcześni mieszkańcy miasta również mają jakieś obsesje? Może nie otwierają okien, żeby nie czuć smrodu z kominów, w których kiedyś płonęły ciała...?
O autorze
Autorem książki "Oświęcim. Czarna zima" jest znakomity reporter Marcin Kącki, który w niezwykły sposób pokazuje, jak w mieście owianym straszną i mroczną historią po wielu latach wciąż skupiają się lęki i nadzieje Polaków. Wśród innych publikacji autora wyróżnić należy również powieści i reportaże, takie jak: "Plaża za szafą. Polska kryminalna", "Fak maj lajf", "Lepperlada", "Białystok" czy "Poznań. Miasto grzechu".