Opowieść podręcznej

Średnia: 3.3 Ilość ocen: 11
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
368
Rok wydania
2017
Promocja! Do końca pozostało:
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 28,38 zł
Audiobook na CD, mp3
za 22,69 zł
Nasza cena: 25,14 zł 39,90 zł Taniej o: 37%

"Opowieść podręcznej" to wstrząsająca historia, przedstawiająca losy kobiet w antyutopijnym świecie, przepełnionym reżimem i wyjątkowo twardym prawem wobec płci pięknej.
 

Margaret Atwood postanowiła zaprosić swoich Czytelników do świata, w którym nastąpił powrót niesamowicie ortodoksyjnych zasad. Jeśli zastanawiasz się, jak bardzo może zmienić się współczesna rzeczywistość w obliczu reżimu i ostrego prawa, autorka wykorzystuje wspaniały obraz na ukazanie tego zjawiska. Zagadnienia feministyczne czy walka o prawa kobiet wciąż są aktualne i podejmowane w dzisiejszej polityce, ale “Opowieść podręcznej” zdecydowanie wykracza poza standardowe rozumienie problemu.

Bohaterką powieści jest Freda, która pełni funkcję Podręcznej w Republice Gilead. Nie może czytać książek, a dom swojego Komendanta opuszcza raz dziennie i tylko po to, by pójść na targ po zakupy. Lista zakazów i nakazów, które ją obowiązują jest niesamowicie długa i wymagająca. Freda nie ma praktycznie żadnych praw, które czyniłyby ją pełnoprawnym człowiekiem. Raz w miesiącu kobieta musi oddać się swojemu zarządcy, trzymając głowę na łonie jego żony, aby ten ją zapłodnił.

Ciężarne podręczne są jedynymi cennymi kobietami dla społeczeństwa. W świecie przedstawionym przez autorkę, bezpłodność stała się bardzo powszechnym zjawiskiem. Większość kobiet zostaje zdegradowana do roli domowych kur, a nieliczne płodne jednostki zostają podręcznymi, które noszą dzieci małżeństw borykających się z niniejszym problemem. Przyrost naturalny w świecie stał się minimalny, dlatego takie kobiety jak Freda zyskują na wartości. Niestety wartość ta określana jest jedynie w chwili, kiedy jest się zdolnym zajść w ciążę, zazwyczaj poprzez gwałt.

Bohaterka nie może uciec z miejsca, w którym się znalazła i znaleźć nowego domu. Komendant przejął nad nią władzę i sprawił, że jedyne, na co Freda może sobie pozwolić to wspominanie rodziny, męża i swojego dziecka, których musiała zostawić. Kiedyś miała pracę, pieniądze i wolność. Mogła cieszyć się swoim życiem. Jako podręczna nie posiadała jednak nawet swojego imienia, ponieważ “Freda” wyraża przynależność do jej pana.

Margaret Atwood kreuje świat pełen przerażających elementów. Radykałowie religijni przejęli władzę w kraju i wprowadzili własne rządy, gdzie religia stanowi najważniejszą wartość. Freda i inne ciężarne podręczne stanowią margines społeczny, pozbawione praw i wolności są mniej istotne nawet od zwierząt. “The Handmaid’s” stała się bestsellerem, który daje do myślenia każdemu Czytelnikowi i powoduje powstanie tysiąca pytań bez odpowiedzi. O fenomenie książki z pewnością świadczy również fakt, że na jej podstawie w 2017 roku ukazał się serial pod tym samym tytułem. Elisabeth Moss odegrała rolę Fredy, natomiast Joseph Fiennes wcielił się w rolę Komendanta.

Margaret Atwood zyskała światową sławę najpierw jako poetka, a następnie pisarka. Urodziła się w 1939 roku w Ottawie. Dorastała w Toronto. W swojej twórczości często porusza tematy feministyczne.

Czytaj całość

Recenzje (11)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-24
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

  Świat, który stał się piekłem dla kobiet.

  Margaret Eleanor Atwood, kanadyjska pisarka, poetka i krytyk literacki, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera (Ślepy zabójca) w 2000 roku, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

  Wiele lat temu miałam okazję obejrzenia filmu, który mną wstrząsnął. Opowieść Podręcznej, bo o nim mowa, powstał w 1990 roku. Obraz wyreżyserował Volker Schlöndorff, a w rolach głównych wystąpili: Natasha Richardson, Robert Duvall, Faye Dunaway, Aidan Quinn. Było więc tylko kwestią czasu, abym przeczytała powieść na podstawie, której ten film powstał. I tak Opowieść Podręcznej Margaret Atwood trafiła w moje ręce. Przy okazji powieść świetnie się wpisuje w jedno z wyzwań, w którym biorę udział – Książkowa podróż.

  Opowieść Podręcznej to przerażająca wizja przyszłości, w której kobiety nie mają żadnych praw. Sceną dla opisanych wydarzeń staje się Republika Gileadzka, utworzona w niedalekiej przyszłości na dawnych terenach Stanów Zjednoczonych, przez ultraortodoksyjne siły purytańskie, których celem jest wcielenie w życie nauk z Księgi Rodzaju. Narratorką historii jest Freda, inteligentna, wrażliwa kobieta, a jej opowieść zdecydowanie zaskakuje, chwilami śmieszy, ale najczęściej po prostu przeraża. Zderzamy się z nowym wizerunkiem świata, w którym przyjaźń, miłość, radość, a przede wszystkim zdrowy rozsądek praktycznie nie istnieją, ustępując miejsca posłuszeństwu, powadze, smutkowi i grze pozorów.

  Kim jest kobieta w świecie stworzonym przez Margaret Atwood? Przedmiotem, rzeczą, egzemplarzem… Samo słowo Podręczna daje do myślenia, bo cóż może być podręczne – pamięć, bagaż, przeglądarka, księgozbiór. Chyba zauważyliście, że przymiotnik ten odnosi się wyłącznie do rzeczy (łatwo dostępny), nigdy do ludzi. W angielskim zaś handmaid oznacza służebnicę, czyli kobietę, która komuś służy. Zapytacie pewnie komu służą Podręczne w tej opowieści?

  Noc należy do mnie, to mój prywatny czas, mogę z nim robić, co chcę pod warunkiem, że jestem cicho. I że się nie ruszam (…)A więc nie ruszam się, leżę w swoim pokoju, pod gipsowym okiem w suficie, za białymi zasłonami, w pościeli, schludna, jak wszystko dokoła, i wychodzę – z siebie.Wychodzę, bo mam wychodne. Noc to moje wychodne. Ale dokąd mam iść?

  Kobiety w Republice Gileadu nie znaczą nic, są nikim, a raczej są na równi z krzesłem, łóżkiem, szafą… są rzeczą, którą w każdej chwili można zastąpić kolejnym przedmiotem. Nie posiadają nawet własnych imion, które zostały zastąpione przez inne utworzone od imienia mężczyzny, któremu w danym momencie służą. Jedyną szansą na zbawienie jest zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Nieposłuszeństwa są dotkliwie karane, na przykład zesłaniem do pół-legalnego burdelu.

  Komendanci z Żonami, które często są bezpłodne, znajdują się najwyżej w zwierzchnictwie Gileadu. Posiadają Marty odpowiadające za zajmowanie się domem i Podręczne w czerwonych habitach, ze skrzydłami zakrywającymi twarz. Stojący w hierarchii najniżej mają Gospożony, które sprawują obowiązki wszystkich trzech kobiet. Jak zapewne się domyślacie Podręczna to kobieta płodna, która jest przeznaczona do tego by w obliczu demograficznej zagłady być zapłodnioną przez Komendanta. Patrząc krytycznie staje się cieplarką czy wylęgarką dla potomka notabla.

  Zapadam się w swoje ciało jak w grzęzawisko, jak w moczary, gdzie tylko ja potrafię wyczuć stały grunt pod nogami. Zdradliwy teren, moje własne terytorium. Jestem jak ziemia, do której przykładam ucho, nasłuchując odgłosów przyszłości. Każde ukłucie, każdy najmniejszy pomruk bólu, wybrzuszenie wzbierającej materii, obrzęk i ubytek tkanki, obecność wydzielin – to wszystko są znaki, rzeczy o których powinnam wiedzieć.

  Antyutopijna powieść Opowieść Podręcznej została napisana rewelacyjnie, lekko i pięknie, z wyczuciem i smakiem godnym mistrzyni pióra. Napisana niespiesznie i tak też się czyta, ale bez obawy, książka nie jest nużąca, a wręcz trudno się od niej oderwać. Czyta się jednym tchem, jeden wieczór i książka była przeczytana. W momencie gdy ją skończyłam miałam ochotę zacząć czytać od nowa, a to zdarza mi się bardzo rzadko.

  Przydarzają mi się co jakiś czas książki, do których wiem, że będę wracać. Jestem pewna, że jeszcze nie raz przeczytam powieść Margaret Atwood. Nie jest to książka jakich wiele, pochłania czytelnika i wciąga go w swój świat, nic poza tym nie jest ważne, istnieje tylko ta historia. Opowieść Podręcznej skłania do myślenia, wzbudza cały wachlarz emocji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Powieść o zniewoleniu i ubezwłasnowolnieniu drugiego człowieka. Szokująca i niepokojąca. Zdecydowanie polecam, mając nadzieję, że taki świat nie stanie się nigdy naszym udziałem.

  Nolite te bastardes carborundorm.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2017-05-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Zachęcona reklamą serialu sięgnęłam po tę pozycję. W takich przypadkach z reguły najpierw czytam książkę. Niestety, rozczarowałam się. Bez przesady mogę stwierdzić, że ją zmęczyłam. Owszem, wizja takiego świata daje do myślenia i jest przerażająca, jednak sposób jego przedstawienia był dla mnie nudny. Rozumiem chęć podkreślenia powtarzalności każdego dnia z życia bohaterki, jednak co bystrzejszy czytelnik jest w stanie sobie je wyobrazić po mniej więcej 50 stronach. Nie czułam żadnego napięcia, raczej jest to klasyk, którego akcja jest do przewidzenia. Czegoś mi zabrakło. Sięgając po tę książkę na nic się nie nastawiałam i może stąd moje rozczarowanie. Wolę pozycje, w których jest więcej dialogów, a akcja ze strony na stronę zaskakuje. Plusem jest otwarte zakończenie, choć osobiście za takimi nie przepadam. Czy poleciłabym innym? Raczej nie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-08-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka dziwna, zaskakująca, momentami drastyczna i bardzo nierealna. Nie znam twórczości autorki i raczej nie będę czytać innych powieści pani Atwood. Może kiedyś, bo na razie mam dosyć takich utopijnych i pesymistycznych wizji dotyczących życia kobiet w niezbyt odległej przyszłości. Freda jest Podręczną u jakiegoś ważnego komendanta. Światem rządzą mężczyźni, kobiety sprowadzone są do roli służących, inkubatorów ( Podręczne mają się starać o wzrost populacji, rodzić dzieci Komendantom i ich Żonom), pełnić różne funkcje w społeczeństwie - mogą być Martami, Ciotkami, Gospożonami itp. Kiedyś Freda miała zwykły dom, męża, córkę, pracowała w bibliotece i nagle ten znany jej świat przestał istnieć. Zdominowali go mężczyźni, są jego panami. Podręczne żyją w domach swoich Komendantów i raz w miesiącu uczestniczą w Ceremonii, w czasie której mają zostać zapłodnione. Te, którym udaje się zajść w ciążę, zyskują szacunek i są lepiej traktowane. Nie wszystkie dzieci rodzą się zdrowe, są także takie zdeformowane przez chemię i zanieczyszczenia, które się eliminuje. Nad wszystkim czuwają Oczy, służby, które podsłuchują, podglądają i każą śmiercią za nieposłuszeństwo (giną też księża, zakonnice, intelektualiści), ludzie wysyłani są do Kolonii, gdzie w niedługim czasie umierają. Podręcznym nie wolno praktycznie nic oprócz chodzenia po zakupy, nie mogą czytać, posiadać czegokolwiek, co mogłoby pomóc im odebrać sobie życie. Sytuacja tych ludzi jest tragiczna, koszmarna. Żyją jak w jakimś strasznym śnie, z którego nie mogą się obudzić. Książka ma zakończenie otwarte, nie wiemy, co dzieje się z Fredą. Na końcu znajduje się tekst wystąpienia jakiegoś uczonego, który wyjaśnia pewne rzeczy, ale w sprawie głównej bohaterki niewiele się dowiadujemy. Myślę, że książkę warto przeczytać, chociażby po to, aby docenić to, co mamy. Nasz świat może nie jest idealny i ma wiele wad, ale nie chciałabym, aby to, co przedstawiła Margaret Atwood, miało się kiedykolwiek ziścić. Nie chciałabym przekonać się na własnej skórze, jak wygląda Modliwil, Wybawianie ani trafić do Jezabel. "Opowieść Podręcznej" to książka o miłości, przyjaźni, poświęceniu, upokorzeniu i życiu w trudnych warunkach.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2018-02-28
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Opowieść podręcznej" to książka, która jeszcze niedawno wyskakiwała na mnie niemal wszędzie. Opis oraz pozytywne recenzje sprawiły, że ten tytuł znalazł się na mojej tegorocznej liście must read. Podeszłam do tej lektury z ogromnym entuzjazmem, podejrzewając, iż utwór Margaret Atwood stanie się jednym z najlepszych, jakie było mi dane przeczytać. No cóż, owszem - "Opowieść podręcznej" znajdzie się na liście, ale największych rozczarowań tego roku...

  Doceniam wspaniały pomysł autorki na fabułę, a także plastyczny język i wszelkie inne walory stylistyczne. Niestety to tyle dobrego, bo cała reszta kompletnie mi nie podeszła. Cała historia przedstawiona jest bardzo chaotycznie - narratorka lawiruje pomiędzy teraźniejszością a przeszłością w taki sposób, że niejednokrotnie musiałam domyślać się, o jakim etapie swojego życia wspomina. Gdyby tego było mało, w tej książce tak naprawdę nic się nie dzieje. Freda siedzi w swoim pokoju i wspomina dawne lata, spotyka się z Komendantem, wychodzi ze swoją towarzyszką na zakupy, zahaczając o spacer przy Murze w celu ujrzenia powieszonych ludzi i... to tyle. Nawet jeśli pojawia się scena, którą można byłoby ciekawie poprowadzić, to zostaje ona zaraz ucięta w banalny sposób. W zasadzie mam wrażenie, że ta powieść nie została zakończona - czytelnik nawet nie może zbyt mocno domyślić się finału, bo rozwiązań jest multum, a i tak nie wiadomo, które bardziej prawdopodobne.

  Żałuję, że pisarka nie wykorzystała potencjału drzemiącego w tej historii, chociaż patrząc na opinie innych czy nagrody zdobyte przez tę książkę, wiele osób coś w niej doceniło - ja niestety nadal nie wiem, co to mogło być, pomimo naprawdę dobrych chęci. Ostatnio przytargałam z biblioteki "Grace i Grace" Atwood, ale teraz boję się po nią sięgać, jeśli mogę zawieść się ponownie.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2017-06-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Przerażająca przyszłość.

  Kiedyś
  życie było inne. Zacznijmy jednak od początku.

  Offred jest podręczną - kobietą, która ma za zadanie dać dzieci komendantom i ich żonom. Odebrano jej prawa, rodzinę i wolność. Nie zabrano jej jednak wspomnień. Offred snuje swoją przerażającą opowieść - opowiada o tym co było przed i co jest teraz. Czy kobieta ma jednak nadzieję na odzyskanie wolności?

  Głośny tytuł Margaret Atwood doczekał się przeniesienia na ekrany telewizorów. Swoją przygodę z historią Offred zaczęłam od serialu na podstawie powieści, ale po oglądnięciu kilku odcinków zdecydowałam sięgnąć po utwór. Czy Opowieść podręcznej rzeczywiście szokuje?

  Opowieść podręcznej to powieść brutalna, szczera i nieprawdopodobnie odważna - potrafi wywołać mnóstwo skrajnych emocji. Margaret Atwood potrafiła w interesujący sposób ukazać historię Offred, lecz mankamenty nie czyniły lektury przyjemną. Myślę, że każdy osobno powinien zadecydować o chęci przeczytania tej książki. Autorka w dosadny sposób uświadamia czytelnikowi jak okropna może być nadchodząca przyszłość. Warto zaangażować się i zmienić świat na lepsze.

  Pełna recenzja znajduje się na stronie: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 6 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Opowieść Podręcznej
 • Autor: Margaret Atwood
 • Wydawnictwo Wielka Litera
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2017
 • Ilość stron: 368
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380321717
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Handmaid's Tale
 • Tłumacz: Uhrynowska-Hanasz Zofia
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788380321717
 • EAN: 9788380321717
 • Wymiary: 13.5x20.5x2.4 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula