Nareszcie wolna

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Rok wydania
2016
Ilość stron
400
Wydawnictwo
Nasza cena: 31,92 zł 39,90 zł Taniej o: 20%

Nareszcie wolna to książka o podniesieniu z ogromnej traumy, ale przede wszystkim o wybaczeniu, do jakiego zdolny jest człowiek.

Historia Betty i Mahtob Mahmoody doprowadziła do zmiany prawa w Stanach Zjednoczonych i stała się orężem w walce o odzyskanie porwanych dzieci w wielokulturowych małżeństwach.

*

Mahtob Mahmoody jest wesołą, rezolutną czterolatką. Dziewczynka wiedzie beztroskie dzieciństwo córki lekarza, wykształconego w Stanach Zjednoczonych Irańczyka.

Wszystko się kończy, gdy wizyta u rodziny w Teheranie przeradza się w półtoraroczną gehennę. Ukochany ojciec i mąż zmienia się w agresywnego i pełnego podejrzeń fanatyka, który za wszelką cenę chcę zatrzymać rodzinę w ogarniętym chaosem Iranie i nie powstrzyma się przed przemocą, uwięzieniem, a nawet morderstwem, by tego dokonać.

Betty Mahmoody, matka dziewczynki, podejmuje decyzję o ucieczce. I za nic nie zostawi małej Mahtob.

Nawet jeśli ta decyzja może je kosztować życie.

Oto prawdziwa relacja córki.

*

Nareszcie wolna to książka o podniesieniu z ogromnej traumy, ale przede wszystkim o wybaczeniu, do jakiego zdolny jest człowiek.

Mahtob Mahmoody zdecydowała się opowiedzieć swoja historię dopiero po śmierci ojca.

Mahtob Mahmoody – urodziła się w Texasie w 1979 r. Psycholożka, pisarka. Świat poznał historię uprowadzenia jej i jej matki, Betty Mahmoody, za sprawą książki Tylko razem z córką. Książka była nominowana do nagrody Pulitzera oraz stała się międzynarodowym bestsellerem.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-04-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Wiodły beztroskie życie w Ameryce. Były szczęśliwe, czuły, że są u siebie. Kochały wolność i nie podejrzewały, że cokolwiek może się zmienić. I wierzyły jednemu mężczyźnie, który miał ich nigdy nie zawieść. Tymczasem ON odebrał im wszystko, co było dla nich ważne- dom, wolność, wiarę, zamieniając ich życie w koszmar.

  O mieszanych małżeństwach słyszy się bardzo dużo i bardzo często, a o problemach z nich wynikających jeszcze częściej. Wiele kobiet, pochodzących z Europy, wciąż przeraża perspektywa zawarcia poważnego związku z mężczyzną wychowanym w innej kulturze i innych wierzeniach. Różnice wydają się nie do pogodzenia, zwłaszcza w kwestii odnalezienia kompromisu dotyczącego roli i miejsca kobiety w takim związku. Niektóre z nich natomiast nie słuchają głosy rozsądku i nie czują przerażenia na myśl o wszystkich dramatycznych historiach, z jakimi się zetknęły. Wierzą. Ufają. Kochają. Jedną z nich była Betty Mahmoody.

  Zazwyczaj na początku wszystko jest wspaniale- różnice kulturowe nie stanowią dużej przeszkody, przynajmniej podczas pobytu w Europie. Schody zaczynają się dalej, poza nią. Przypadek Betty nie różnił się znacznie od pozostałych. Kochający mąż i wspaniały ojciec wywiózł ją i córkę do owładniętego rewolucją Iranu, gdzie stały się całkowicie uzależnione od niego i jego rodziny.

  „Nigdy nie mogłabym wybaczyć tacie tego, co nam zrobił. Nie chciałam go więcej widzieć. Nigdy”.

  Mogłoby wydawać się, że to historia jakich wiele, jednak nic bardziej mylnego. Betty znalazła w sobie dość siły i determinacji by uciec i walczyć. Wspaniale czytało mi się o wszystkim, co zrobiła i osiągnęła ta kobieta. Nie wystarczyło jej zadbanie o komfort i bezpieczeństwo swoje i córki- ona chciała pomóc innym w podobnej sytuacji. Wielokrotnie słyszałam, że jednostka nie może zmienić systemu, że nie jest w stanie walczyć w pojedynkę. Historia Betty Mahmoody całkowicie temu przeczy. Cieszę się, że mogłam ją poznać za sprawą książki wydanej przez jej córkę.

  Czytałam wiele historii dotyczących skomplikowanego życia kobiet w innych kulturach, zwłaszcza w świecie muzułmańskim (czasami opowieści dotyczyły kultur, w których je wychowano), ale nie przestają mnie one dziwić i zasmucać. Za każdym razem jestem nie mniej poruszona i rozczarowana faktem, że w tym miejscu kobieta jest tak niewiele warta. To zupełnie inny świat i zupełnie inne zasady. Historia naszych bohaterek to kolejna cegiełka wspierająca ten mur nieporozumień, nieszczęść i mylnych przekonań. Czy jest szansa, że to się kiedyś zmieni?

  „Nienawidziłam taty za to, że krzywdził mamę. Nienawidziłam jego rodziny, bo na to pozwalała. Nienawidziłam szkoły w Iranie za to, że zmuszała mnie do przeklinania mojego kraju. (…) Nienawidziłam”.

  „Co z tego, że kupił swojej żonie diamentowy zegarek. Czy to daje mu prawo przetrzymywania jej w charakterze zakładniczki, bicia, czy grożenia, że ją zabije? Co z tego, że mieliśmy basen. Czy przez to jest okej, że bije moją mamę w mojej obecności albo mówi mi, że już nigdy jej nie zobaczę?”

  Mahtob była kilkuletnią dziewczynką, kiedy ze strony ojca spotkał ją prawdziwy dramat. Wydarzenia, w których uczestniczyła i których była świadkiem zmieniły całe jej życie. Nigdy już nie była tą samą osobą, wspomnienia generujące masę negatywnych emocji zdeterminowały jej podejście do życia i innych ludzi. W swojej opowieści pokazuje nam perspektywę osoby, która zawsze ogląda się za siebie i nigdy nie ma pewności, czy nie dogoni jej przeszłość. Strach, niepewność, a przy tym rozgoryczenie i nienawiść stały się stałymi towarzyszami w jej życiowej podróży. Emocje te są bardzo wyraźne i wciąż żywe, a podczas czytania udzielają się czytelnikowi. Dotyczy to szczególnie tych momentów, które uświadamiają nam jak ważna jest więź z drugim człowiekiem, z naszym bliskim i jak bardzo ta relacja nas kształtuje- nie zawsze pozytywnie, a jednak nie potrafimy przejść nad tym do porządku dziennego.

  „Nie kochał mnie za to, kim byłam. Kochał mnie, ponieważ byłam jego”.

  Niezmiernie się cieszę, że sięgnęłam po tę powieść i poznałam losy tych dwóch wspaniałych kobiet. Dzięki nim uwierzyłam, że mamy realny wpływ nie tylko na własne życie, ale także to, jak żyją inni. Przekonałam się także, jak istotne są własne przekonania i wierzenia oraz to, żeby ich bronić. Nie zawsze musimy się zgadzać z innymi, ale należy im się szacunek i akceptacja. Ta książka pozwoliła mi również zrobić kolejny krok w podróży, której celem jest poznawanie innych kultur. Ta wiedza często mnie przygnębia, ale jestem szczęśliwa, że mogę ją w ten sposób poszerzać. To ważna historia, którą każdy, bez wyjątku, powinien poznać. Z pewnością wpłynie na życie niejednego czytelnika, a może nawet je odmieni. Co najważniejsze, mimo trudnej tematyki czyta się ją szybko i płynnie. Bardzo polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-03-17
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  „Wszędzie dookoła mnie dorośli rozmawiali o ciężarówkach, które podjeżdżały pod bramy szkół i wywoziły dzieci na wojnę. Młodzi chłopcy gromadzili się, żeby słuchać, jak umundurowani mężczyźni stojący na platformach furgonetek krzyczeli przez megafon, wygłaszając poruszające przemowy na temat męczeństwa. Wmawiano dzieciom, że rodzice będą z nich dumni, jeśli zdecydują się poświęcić życie za Allacha, i że śmierć w tej świętej wojnie gwarantuje, że ich dusze zostaną natychmiast przyjęte od raju. Żeby uwiarygodnić ten przekaz mężczyźni dawali każdemu chłopcu, który zgłosił się na ochotnika, plastikowy klucz – klucz do raju – do zawieszenia na szyi. Krążyły pogłoski, że ci młodzi chłopcy, traktowani jak jednorazowy element wyposażenia wojskowego, byli wysyłani pieszo przed żołnierzami i wozami bojowymi na pola minowe. Irańskie władze świadomie mordowały własne dzieci”.

  Książka poruszająca, bo niezwykle prawdziwa – i dotycząca ważnej aktualnie tematyki. Wielokulturowość i integracja to często powtarzane dzisiaj hasła. Szczytne i słuszne hasła. Trzeba jednak pamiętać, spotkanie kultur może wiązać się z zachowaniami fanatycznymi i przynieść wiele ludzkich tragedii. Mahtob Mahmoody przedstawia taką właśnie sytuację. Mała dziewczynka wraz z matką zostaje uprowadzona do Iranu przez własnego ojca. Mężczyzna zmienia się nie do poznania. Owładnięty straszną ideologią, katuje córkę i żonę. Czy uda im się uciec? A wybaczyć i zapomnieć? Dowiecie się z książki. Warto przeczytać, szczerze polecam. Autorka stworzyła niesamowity klimat – przejmująca historia, świetna narracja, ciekawie przedstawiona codzienna kultura Iranu. Polecam jeszcze raz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2016-04-09
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Tak jak pisałam pewnie niejednokrotnie uwielbiam literaturę dokumentalną, a ostatnio zatopiłam się w kulturze arabskiej. Z jednej strony dlatego, że jest inna, z drugiej, że w pewien sposób nie mieści mi się w głowie, z innej znów, że ma coś co przyciąga, ale i coś co szokuje. I choć najczęściej czytanie właśnie tego gatunku "boli" to jednak mnie magnetyzuje i pochłania. Każdą książkę opisującą historię utkaną na kanwie tej specyficznej kultury śledzę z zapartym tchem. I zazwyczaj nie żałuję. Jedyny żal to żal wobec tego co przeszły bohaterki...

  Życie Mahtob było cudowne, niestety tylko do czwartego roku życia. To w tedy jej ojciec (Irańczyk wykształcony i pracujący jako anestezjolog w Stanach Zjednoczonych) w życie wcielił plan o jakim nie pomyślałby nikt z bliskiego otoczenia rodziny. Mieli wyjechać na dwa tygodnie do Iranu na wakacje. Żeby mała Mahtob poznała kulturę i rodzinę taty. I nagle okazuje się, że wcześniejsza przeprowadzka do nowego domu i niewypakowanie wszystkich rzeczy przed wyjazdem to rozmyślny zabieg. A po okresie planowanego wyjazdu Moody pokazuje swoją twarz i mówi, że nikt nigdzie nie wyjedzie. Mało tego zaczyna się znęcać nad Betty - mamą małej Mahtob. Przeżywają tam piekło nie tylko z powodu agresji i despotyzmu ojca i męża

  "Co z tego, że kupił swojej żonie diamentowy zegarek. Czy to daje mu prawo przetrzymywania jej w charakterze zakładniczki, bicia czy grożenia, że ją zabije? Co z tego, że mieliśmy basen. Czy przez to jest okej, że bije moją mamę w mojej obecności albo mówi mi, że już nigdy jej nie zobaczę?"*

  ale też ciągłego zagrożenia przez trwającą w Iranie wojnę i prawie codzienne ataki bombowe. Jednak upór matki i córki by walczyć, nie poddawać się i uśpić czujność ojca, który z natury był leniwy opłacała się i dzięki pomocy wielu obcych ludzi Betty i Mahtob udało się uciec. Pomyśleć można, że najgorsze już za nimi,a le niestety tak nie jest. U dziewczynki zostaje po jakimś czasie zdiagnozowany Toczeń - choroba autoimmunologiczna, a matka w przebiegu innej choroby musi zostać poddana poważnej operacji. Mimo to żadna się nie poddaje. A pośród codziennych problemów i przeciwności losu, dniami i nocami, miesiącami, a potem latami rozglądają się, obserwują i boją się zemsty Moody'ego. Za każdym razem, gdy wydaje się, że panuje spokój zaczyna się dziać coś co przypomina, że ON pamięta, wie i "czuwa".

  Dziewczynka, dziewczyna, a potem kobieta... Która, jednak nigdy nie żałowała, że razem z mamą uciekły od ojca, że nie miały z nim kontaktu. I że choć mogła nigdy nie zdecydowała się nawiązać z nim jakiejkolwiek relacji.

  "Nie kochał mnie za to kim, kim byłam - za moją osobowość, mój charakter, moje przekonania, nawet nie za moje osiągnięcia. Kochał mnie, ponieważ byłam jego."**

  Historia napisana przez dorosłą już kobietę, ale jako wspomnienia z dzieciństwa przerażają i poruszają. Wiele osobistych zwierzeń powoduje, że Mahtob wydaje się być kimś kogo znamy i kto jest nam wyjątkowo bliski. Osobiście przeczytanie tej książki zrobiło na mnie ogromne wrażenie i mam w planach przeczytać też historię opisaną przez Betty - matkę Mahtob. Warto sięgnąć po książki obu Pań Mahmoody. Polecam z całego serca!

  * - Cytat z "Nareszcie wolna" Mahtob Mahmoody - str. 368

  ** - Cytat z "Nareszcie wolna" Mahtob Mahmoody - str. 369

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Mahtob Mahmoody
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Ilość stron: 400
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324035748
 • Język: polski
 • Podtytuł: Prawdziwa historia uprowadzonej dziewczynki z bestselleru "Tylko razem z córką"
 • Oryginalny tytuł: My name is Mahtob
 • Tłumacz: Muller Łukasz
 • ISBN: 9788324035748
 • EAN: 9788324035748
 • Wymiary: 14.0x20.5x3 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Nareszcie mam czas. Jak dobrze żyć w ... 0/5 Nasza cena:
27,75 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nareszcie mam czas. Jak dobrze żyć w ...

Nie potrafisz pozbyć się uczucia, że zawodzisz jako partner, rodzic i przyjaciel; że nie nadążasz i nie działasz, tak jak byś chciał; że nie udaje ci się prowadzić takiego życia, na jakie liczyłeś. W dzisiejszym świecie, gdzie wszystkiego jest za wiele, zdarza się to bardzo często. Mamy nadmiar...
Nareszcie autentyczna Ty - kobieta po 60-tce! 0/5 Nasza cena:
36,54 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nareszcie autentyczna Ty - kobieta po 60-tce!

NARESZCIE AUTENTYCZNA TY - to kolejna z książek Autorki, dotycząca samorealizacji i spełnienia się w życiu. Tym razem jest ona dedykowana kobietom w kolejnej dekadzie życia i kontynuuje tematykę opisaną w książce KOBIETA 50+. NOWE NARODZENIE. Przywołuje duchowy aspekt życia i znaczenie jego w tym...
Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres 0/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres

Odkryj proste, naukowe sposoby na pokonanie stresu. Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Ale co robić, kiedy jest go za dużo? Badania naukowe wskazują, że przedłużający się stres prowadzi do ogólnoustrojowego przeciążenia, a w konsekwencji do stanów zapalnych i innych przewlekłych...
Wolni od winy 0/5 Nasza cena:
42,63 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolni od winy

Poczucie winy nęka większość ludzi przez całe życie. Przeważnie zapoznajemy się z nim już we wczesnym dzieciństwie, a wraz z upływem czasu tak głęboko zakorzenia się w naszej podświadomości, że trudno nam wyobrazić sobie, że moglibyśmy być od niego wolni.
Związek wolny od złości 0/5 Nasza cena:
15,92 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Związek wolny od złości

Jak rozładowywać napięcia w związku? Czy wyrażanie złości może być dobre dla waszej relacji? Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami? Złość tylko pozornie przynosi ulgę i ukojenie. Pozwala wyrazić uczucia i dać upust rozczarowaniu czy cierpieniu. Tak naprawdę jednak jest siłą, która może...
Wolni od glutenu 0/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolni od glutenu

Książka Wolni od glutenu doktora Alessio Fasano, światowej sławy specjalisty, profesora wizytującego na wydziale medycznym Uniwersytetu Harvarda i założyciela Ośrodka Badań nad Celiakią w Massachusetts General Hospital w Bostonie, przedstawia najnowsze osiągnięcia w badaniach naukowych i w metodach...
Wolne dzieci 0/5 Nasza cena:
27,92 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolne dzieci

Dzieci potrzebują zabawy. Potrzebują zabawy z innymi dziećmi bez nadzoru dorosłych. Tylko w takiej zabawie mogą nauczyć się radzenia sobie z emocjami, nawiązywania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów i wielu, wielu innych umiejętności.Zabawa spełnia bardzo ważną funkcję w rozwoju dzieci....
Wolny Strzelec 0/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wolny Strzelec

Etat czy własna działalność gospodarcza? Co robić, by odnieść sukces jako wolny strzelec? Na te i inne pytania musisz sobie odpowiedzieć, zanim zaczniesz własną działalność: Jaka forma prowadzenia działalności? Praca w domu czy w wynajętym biurze? Czy muszę mieć księgową? Organizacja dnia pracy....
Czas wolny małych dzieci w świecie realnym i wirt. 0/5 Nasza cena:
38,00 zł 40,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czas wolny małych dzieci w świecie realnym i wirt.

Czas wolny dziecka stanowi niedoceniane źródło jego rozwoju. To wtedy maluch może pozwolić sobie na spontaniczność i nieskrępowane niczym zachowanie. Robi to, co sprawia mu przyjemność, ale jednocześnie naśladuje, eksploruje i wypróbowuje. Nawet, gdy dorosłym wydaje się, że dziecko nic nie robi,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula