Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat

Autor:

Melinda Gates

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
342
Rok wydania
2019
Promocja! Do końca pozostało:
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,20 zł
Nasza cena: 24,30 zł 39,90 zł Taniej o: 39%

Interesująca książka “Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat”, która zwraca uwagę na rolę kobiet we współczesnym społeczeństwie.

Zobacz, jak zmieniała się ich pozycja, a także jak one same zmieniały świat.

“Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat” to książka, z której można się dowiedzieć wiele na temat istotności przemian, jakie muszą zajść, aby rzeczywistość wokół nas stała się lepsza. Mowa tutaj między innymi o wzmacnianiu pozycji kobiet. Dążenie do równouprawnienia płci na wielu płaszczyznach to ważna kwestia, o której powinniśmy wszyscy pamiętać.

Aby społeczeństwo mogło się rozwijać, kobiety nie mogą być wykluczane ani traktowane gorzej od mężczyzn. Autorka przedstawia wiele wspomnień ze spotkań z ciekawymi ludźmi, jakich napotykała na swojej drodze. W książce nakłania do tego, by wspomagać kobiety w rozwoju, niezależnie od tego, w jakim miejscu się mieszka. W publikacji nie brakuje również tematów trudnych, które wiążą się ze zmieniającym się światem. Czytelnik dowie się więc więcej o małżeństwach dzieci, a także o środowiskach, w których środki antykoncepcyjne nie są dostępne. Będzie miał również okazję poczytać o nierównym traktowaniu w pracy ze względu na płeć.

Debiut pisarski Melindy Gates, aktualne i potrzebne wezwanie do wzmocnienia roli kobiet.


O książce

Kiedy pomagamy osiągnąć moment zwrotny kobietom, pomagamy całej ludzkości.

Melinda Gates


O autorce

Melinda Gates jest amerykańską bizneswoman oraz filantropką, a zarazem żoną Billa Gatesa. Urodziła się 15 sierpnia 1964 roku w Dallas. Razem z mężem w 2000 roku założyli fundację charytatywną mającą na celu pomoc dzieciom. Pięć lat później została wyróżniona tytułem Człowieka Roku przez tygodnik “Time” (reprezentowała wówczas “Miłosiernych Samarytan”).

Recenzje (2)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie trzeba być wojującą feministką, aby zauważyć, że pomimo równouprawnienia, kobiety nadal są nierówno traktowane, a ich prawa lekceważone. Gorzej im znaleźć stałą pracę, bo przecież zaraz zajdą w ciążę i pójdą rodzić. Co roku, gdy jako naród świętujemy 11 listopada jako dzień Odzyskania Niepodległości, wspomina się o prawach wyborczych kobiet. Powoli, bardzo powoli, do przeszłości odchodzi obraz kobiety która ma rodzić i wychowywać dzieci, zajmować się całym domem, a w dodatku pięknie wyglądać i być posłuszną mężowi. Nie odejmuje nic kobietom, które wolą zająć się wychowaniem dziecka – jeżeli jest to ich wybór, tak chcą żyć, to super! Chcemy, aby przestrzegano naszych praw i woli. Czytając biografie wielkich kobiet, mam wrażenie, że wiele urodziło się w złym czasie. Chociaż mądre i odważne, nie mogły w pełni się rozwinąć przez panujący patriarchat. O ile w Europie i USA w XXI wieku jest problem z równouprawnieniem, to co dzieje się w krajach, gdzie kobiety nadal spychane są na margines społeczny?

  Kim jest Melinda Gates? To kobieta, która wiedziała, czego chce. Doświadczona, wykształcona, mądra. Nie godziła się na zasady, które nadal panują w wielu krajach. Melina chciała coś zmienić, pomóc. Gdy zrezygnowała z pracy w Microsofcie, postanowiła założyć fundacje, która pomoże kobietom źle traktowanym; kobietom, którymi rządzą mężowie i teściowie i ojcowie; kobietom, które nie mogą decydować o własnym ciele; kobietom, którym odmawia się edukacji. Wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują. Melinda poświęciła swojej fundacji wiele, ale i wiele dobrego uczyniła. Pani Gates jest wojowniczką o prawa kobiet na całym świecie. Prywatnie jest żoną Billa Gatesa i mamą.

  Każda z nas powinna być feministką. Nie chodzi mi o ten przerysowany i stereotypowy obraz wojującej kobiety. Każda z nas powinna bronić swoich praw i być z nich dumna, bo niektóre nie mają pełnej swobody w decydowaniu o sobie. Książki, które poruszają te realne problemy znam i często po nie sięgam. Pokazują, oczami tych, którzy tego doświadczyli, jak traktowane są kobiety w róznych krajach światach. Najbardziej zszokowała mnie nie Arabia Saudyjska czy kraje Afryki, ale Indie. Tym razem mogłam spojrzeć na ten świat oczami kogoś takiego jak ja – kobiety, która urodziła się w kraju rozwiniętym, która mogła zdobyć doświadczenie, decydować o swoim ciele, o ciążach. Która mogła wyjść na spacer czy do kawiarni kiedy tylko tego chciała. Melinda Gates w swojej książce opisuje krótko swoje życie przed założeniem fundacji oraz jej początki. Pochyla się nad problemami kobiet – niechcianymi ciążami, które zagrażają życiu matek i dzieci. Kolejne dziecko to kolejny mały człowiek do wykarmienia, a och opiekunki zdają sobie sprawę, że nie dadzą rady wszystkich nakarmić. Melinda Gates dokładnie opisuje problem braku antykoncepcji dla tych najbardziej potrzebujących; opowiada o planowaniu rodziny – temacie, który również w krajach rozwiniętych jest bagatelizowany. Autorka przybliża czytelnikom problem braku dostępu do edukacji, a jednocześnie opowiada historię tych dziewcząt, którym się udało. Wspomina o nierównościach w pracy, o małżeństwach dziewczynek. Uderzyły mnie najbardziej osobiste historie kobiet, które Melinda spotkała na swojej drodze. Bo o ile liczby, tabelki czy omówienie problemu nie do wszystkich może dotrzeć, to już takie osobiste zwierzenia jak najbardziej. Za historią jednostki stoją miliony podobnych przypadków.

  „Moment zwrotny” to nie tylko opis działań fundacji założonej przez Gatesów, ale także manifest kobiecej siły. Autorka formułując ciekawe i trafne wnioski, zmusza swoich czytelników do myślenia, wnikliwego obserwowania rzeczywistości i wysnuwania swoich własnych spostrzeżeń. Jak dla mnie ta książka okazała się bardzo ciekawą, intrygującą, ale także zapadającą w pamięć lekturą.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Melinda Gates na co dzień zajmuje się prowadzeniem założonej na rzecz kobiet fundacji. Przez wiele lat zgłębiła problemy występujące w globalnej skali, codziennie szukając nowych rozwiązań i oferując niebywałe wsparcie.

  Choć chętnie sięgam po literaturę faktu i historie z życia wzięte, rzadko kiedy po lekturze czuję, że dany tytuł faktycznie otworzył mi oczy. Takie wrażenie odniosłam natomiast przy okazji poznawania „Momentu zwrotnego”. Nigdy wcześniej nie zainteresowałam się osobą Melindy Gates, przekonałam się natomiast, że to inteligentna, otwarta i inspirująca kobieta, której głębokie przemyślenia, zrealizowane pomysły i wielkie plany bardzo mnie zaintrygowały.

  W swojej książce autorka połączyła szereg niezwykle interesujących tematów, oddając tym samym głos wszystkim poszkodowanym, niezauważanym oraz zepchniętym na boczny tor kobietom. Na kolejnych stronach poznajemy pozornie zwyczajne kobiety, które jednak za sprawą okoliczności, w jakie zostały uwikłane, śmiało mogłyby pretendować do miana bohaterek. Każdy z nas nieco się orientuje, jak wygląda sytuacja kobiet w krach rozwijających się, jednak po lekturze tej książki uświadomiłam sobie, że moje pojęcie na ten temat jest raczej zawstydzające, a ilość posiadanych informacji mniejsza, niż mogłabym się spodziewać.

  Takie historie siłą rzeczy wywołują duże emocje. Szczególnie, kiedy uświadamiamy sobie, jak niewiele niektórzy posiadają i jak niesprawiedliwie zostali potraktowani. Za sprawą opisywanych kwestii Melinda Gates wywołała we mnie ogrom przeróżnych odczuć, które jednak skupiały się wokół pojęć negatywnych. Zaniepokojenie, złość, oburzenie i smutek mieszały się we mnie, buzując coraz mocniej wraz z zagłębianiem się w kolejne rozdziały, a trzeba przyznać, że każdy kolejny jest niemniej interesujący od poprzedniego.

  Nie byłam do końca pewna, czego mogę spodziewać się po tej powieści. Bałam się, że sposób przedstawienia działań fundacji małżeństwa Gatesów okaże się mało interesujący i angażujący. Tymczasem pani Gates opowiada naprawdę ciekawie i szczerze. Choć momentami przytłaczał mnie ciężar podejmowanych tematów, to treść była na tyle absorbująca, że nie miałam chęci czy potrzeby, by od tej książki się odrywać. Zainteresowała mnie na tyle, że chętnie brałam ją do ręki i w czasie podróży, i w pracy, odrywając się od życia, które toczyło się tuż obok mnie, zupełnie się wyłączając.

  „Moment zwrotny” to przedstawienie aktualnych światowych problemów dotyczących sytuacji kobiet i pokazanie w jaki sposób autorka, za sprawą założonej z mężem fundacji, próbuje sobie z nimi poradzić. Widać, że działania dobroczynne stały się sensem jej życia, a do każdej sprawy podchodzi z wielkim sercem i pięknym zaangażowaniem. Podczas lektury nie czułam, że Gates się wywyższa czy że czuje się lepsza dzięki temu, co robi, lub co posiada i może zaoferować. Nie. To po prostu wspaniała osoba, w dużym doświadczeniem i dużą klasą.

  Ta powieść to poruszająca, ale i inspirująca historia, która uświadamia, że choć na świecie nie brakuje problemów, a kobiety każdego dnia muszą o siebie walczyć, to jednak jest ktoś, kto stara się poprawić ich los. Gates nie pozwala sobie na obojętność. A jeśli my nie możemy pomóc w taki sposób jak ona, to powinniśmy chociaż docenić to, co mamy i każdego dnia pamiętać, w jak komfortowych warunkach możemy żyć. Gorąco Wam ten tytuł polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat
 • Autor: Melinda Gates
 • Wydawnictwo Zysk i S-ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 342
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381166744
 • Język: polski
 • Podtytuł: Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat
 • Oryginalny tytuł: The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World
 • Tłumacz: Ochab Janusz
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381166744
 • EAN: 9788381166744
 • Wymiary: 14.0x20.5x2.2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Pablo Escobar pod lupą 0/5 Nasza cena:
24,30 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pablo Escobar pod lupą

Nowa, szokująca książka syna Pablo Escobara, ujawniająca nieznane kulisy powstania największej potęgi narkotykowej historii.   W swojej drugiej książce Juan Pablo Escobar powraca do mrocznych wydarzeń sprzed lat, które legły cieniem na jego życiu i na historii jego kraju. Oddaje głos potomkom ofiar...
Deyna, czyli obcy 0/5 Nasza cena:
23,75 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Deyna, czyli obcy

Historia polskiej piłki nożnej przez dziesiątki lat była zakłamana. Jedyną z legendarnych postaci futbolu nad Wisłą jest Kazimierz Deyna, który znalazł tragiczną śmierć na autostradzie w San Diego. Czy oficer Ludowego Wojska Polskiego może grać w Realu Madryt, hołubionym przez generała Franco?...
Hodowcy lalek 5/5 Nasza cena:
13,27 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hodowcy lalek

Zaskakująca opowieść legendarnej piosenkarki o jej karierze w totalitaryzmie. Zapis przemyśleń o sensie uprawiania tego zawodu w PRL-u. W książce jest sporo wątków sensacyjnych. A jednak - to nie antologia towarzyskich anegdot. I nie ta Sipińska, jaką znamy z ekranu. Autorka ujawnia wiele...
De Gaulle. Mój ojciec. Tom 1 Rozmowy z Michelem Tauriakiem 0/5 Nasza cena:
22,50 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

De Gaulle. Mój ojciec. Tom 1 Rozmowy z Michelem Tauriakiem

Jeśli istnieje jakiś mąż stanu, który szczególnie inspirował biografów, to na pewno jest nim Charles de Gaulle. A któż może znać go lepiej, niż rodzony syn, ów uprzywilejowany świadek, który był najbliżej generała we wszystkich okresach jego epopei? Któż może lepiej przedstawić go w gronie...
Lech Kaczyński 0/5 Nasza cena:
29,84 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lech Kaczyński

Najtrudniej jest pisać biografie politycznych realistów, którzy zdają sobie sprawę z tego, że droga ku Polsce wolnej i silnej wcale nie jest prosta, że wiedzie przez liczne kompromisy, gry taktyczne i piętrowe operacje polityczne. Przyświeca im ten sam cel co nieskorym do ustępstw, niezłomnym i...
Tao 0/5 Nasza cena:
20,03 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tao

Daleko od Pekinu i rozkwitu gospodarczego nadmorskich miast istnieją inne Chiny. Para włóczęgów, których zetknął ze sobą kapryśny los, zwiedza centralne i zachodnie prowincje, które ominął ekonomiczny sukces Państwa Środka. Wielkie miasta ogarniają protesty i wszystkie cudzoziemskie twarze budzą...
Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum 5/5 Nasza cena:
29,84 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit iupadek najdziwniejszego żydowskiego państwa wniemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima...
Tajemnica Wilczego Jaru 0/5 Nasza cena:
24,30 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnica Wilczego Jaru

Najnowsza książka Pawła Zyzaka Tajemnica Wilczego Jaru przenosi czytelnika w okres sprzed wybuchu społecznego latem 1980 roku. Osią narracji jest sprawa katastrofy autobusowej, która wydarzyła się 15 listopada 1978 roku w Beskidach. Autor, łącząc style badacza, reportażysty oraz dziennikarza...
Historia ruszyła z kopyta 0/5 Nasza cena:
21,25 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Historia ruszyła z kopyta

Historia ruszyła... to zapis rozmów o Polsce, jej starych i nowych sąsiadach, o Europie, świecie (i wszechświecie) z czołowymi bohaterami wydarzeń ostatniego dwudziestolecia i ich komentatorami. Oprócz wywiadów zawiera także opis przygód związanych z dotarciem do rozmówców lub zapis redakcyjnych...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula