Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki?

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 10
Darmowy fragment:
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
13,5x20,5
Wydawnictwo
Rok wydania
2020
Ilość stron
216
Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł Taniej o: 40%

Piją z radości. Piją z rozpaczy. Piją, bo lubią lub same do końca nie wiedzą dlaczego. Przecież wszyscy wokół piją tak samo.

Magda Omilianowicz rozmawia z kobietami, których życiem zawładnął alkohol, oraz z osobami z ich otoczenia: terapeutami i dorosłymi już dziećmi (DDA). Z tych wstrząsających wywiadów i opowieści wyłania się prawdziwy obraz Polki w szponach nałogu.

Reporterka szuka odpowiedzi na to, dlaczego kobiety coraz częściej sięgają po alkohol oraz jak są postrzegane przez innych i przez same siebie. Przedstawia historie osób, których życie jest podszyte fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, lękiem i wstydem. Jednocześnie skłania do przemyśleń: kiedy picie staje się chorobą? Gdzie leży granica między świadomym i kontrolowanym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem? Czy to może dotyczyć także mnie lub moich bliskich?

Przeczytaj darmowy fragment


Od Autorki

Tu nie ma wyjątków. Piją prawniczki, policjantki, lekarki i celebrytki. Pije się od nizin po wyżyny. Od kobiet, które odkurzają cudze mieszkania, po doktorantki. Od salowych po serialowe aktorki.  Zwyczajność i pospolitość nałogu przeraża. Nie liczą się habilitacje ani platynowe karty. Tu panuje pełna demokracja, jak w każdej chorobie - bo alkoholizm jest przewleką chorobą, z czego jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Chorobą, którą można leczyć. O ile chce się o siebie zawalczyć i podjąć leczenie.


O autorce

Magda Omilianowicz, reporterka i autorka książek non-fiction, między innymi takich, jak "Bestia. Studium zła" i "Fajbus 997 przypadków z życia". Jej teksty pojawiały się w "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Głosie Koszalińskim" oraz "Fortunie". Nie boi się poruszać trudnych tematów społecznych.

Recenzje (10)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  ....I co,nadal myślisz,że picie to jest sama rozkosz i frajda?Że alkoholik marzył o takim scenariuszu?

  Miała być zabawa,zabawa i impreza,a nie biegunki,dygot i lęki.

  Tego w moich planach nie było..."

  ******************************************

  Zakładają maskę przekonane,że nikt się nie domyśli.A problem widzą wszyscy-dzieci,sąsiedzi,sprzedawczyni w sklepie,listonosz...

  *******************************************

  Autorka, Magda Omilianowicz rozmawia z kobietami,których życiem zawładnął alkohol oraz z osobami z ich otoczenia.

  Z tych wstrząsających wywiadów i opowieści wyłania się prawdziwy obraz Polki będącej w szponach tego nałogu.

  Nieważne,czy jesteś sprzątaczką czy panią prezes-wszystkie pijecie jednakowo i jednakowo idziecie na dno.

  *******************************************

  Dla mnie to była bardzo ważna książka i uważam, że wszyscy powinniśmy ją przeczytać.

  Napisana rzetelnie.

  Bez oceniania i bez potępiania.

  Skłaniająca do refleksji.

  Wstyd i samotność-te słowa towarzyszą naszym bohaterkom i wprowadzają w ich życie zamęt.

  Samotność-to początek

  Wstyd-to koniec

  Nie pozwólmy ani na jedno,ani na drugie.

  Podajmy pomocną dłoń.

  Nie oceniaj tylko wspieraj.

  Po prostu bądź
  🤗

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Dobrze i szybko się to czyta. Nie wiem czy dobrze dlatego, że szybko, czy szybko więc dobrze. Może wzbudzać zainteresowanie, nie dłuży się, różne spojrzenia przedstawia. Książka nie jest obszerna, wręcz przeciwnie, ale myślę, że nie ma co na siłę wymyślać, temat wyczerpuje. Każda historia taka sama a ileż można w tej kwestii teorii tworzyć. Tytuł sprecyzowany konkretnie zatem kto ciekawy, na pewno przeczyta, kto nie ma ochoty po książkę nie sięgnie. Wiadomo.

  Fajnie, że autorka skupia się na tu i teraz. Nie odkopuje jakiś dawnych statystyk, na siłę nie porównuję. Po pierwsze, mamy tu treściwe wprowadzenie w temat. Po drugie, wywiad z psychologiem klinicznym, specjalistą leczenia uzależnień i pracy z DDA zatem takie teoretyczno-praktyczne spojrzenie. Szczerze napiszę, nie mam przekonania do tych psychologicznych teorii ale wywiad należy do rzeczowych. Po trzecie, kilka historii z życia wziętych, szczęśliwie nie są to wywiady. Opowiadają alkoholiczki ale i osoby z nimi związane dzieci partnerzy. Przekrój społeczny różny, choć historie jakby te same.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Co jakiś czas w Polsce wybucha debata o spożywaniu alkoholu. Teraz wszystko zdominował Covid-19, ale czy to, gdy nadejdzie sierpień, czy przy okazji rozmów o akcyzie, będzie znowu na tapecie temat, że Polacy piją dużo, że to problem i co z tym zrobić, czy samo podwyższenie cen wystarczy, czy potrzeba więcej obostrzeń w stylu zakaz sprzedaży w konkretnych miejscach czy porach. Moje pokolenie pamięta czasy, gdy picie było czymś normanym, każdy miał w rodzinie, ojca, wujka, kuzyna, który upijał się i był na permanentnej bombie, a cała rodzina na wszelkich imprezach rodzinnych miała izolować go, na ile się da od trunków. No właśnie, to byli ojcowie, wujkowie, ciotki i matki pomstowały i odprowadzały do domu. Tymczasem współcześnie, większym problemem są kobiety, które sięgają po kieliszek. Polecana dziś książka, to poruszający reportaż Mistrzynie kamuflażu. Jak piją kobiety, książka może nie obszerna, ale kompleksowa, wydaje mi się, że potrzebna.

  Magda Omilianowicz zaprasza nas do świata, który do tej pory kojarzyliśmy z mężczyznami, to mężczyźni wracali z pracy i pili, to oni spali, gdzieś pod płotem i czekali na szóstą jak otworzą sklepy. Tymczasem XXI wiek przyniósł zmianę, tak oczekiwane równouprawnienie pojawiło się i w klinikach leczenia uzależnień. Czy autorka powie nam dlaczego piją kobiety, dlaczego zaczęły być stałymi klientkami monopolowych? Nie, jej rozmówczynie spróbują pokazać nam mechanizm wpadania w nałóg, różnicę pomiędzy męskim piciem, a tym kobiecym, pokażą nam jak kobiety sięgają dna i podejmują decyzję o terapii. Przejmujący obraz naszego społeczeństwa, bez oceniania, bez złotych myśli i bezcennych rad. Reportaż pokazujący jak jest, chociaż ta rzeczywistość może nam się nie podobać.

  Książka porusza trudną tematykę i co ciekawe skupia się nie tylko na piciu, to także opowieść o DDA, co jawi się jako coraz poważniejszy problem, zresztą zjawisko współuzależnienia, jest coraz poważniejszym problemem, bo nie tylko uzależniony się zmienia, ludzie najbliżsi też zaczynają zachowywać się inaczej. Czy terapia jest jedynym wyjściem. No nie, w książce zobaczycie ludzie, którzy nie chcieli na nią iść i pracują sami. Jednak czy można zerwać z nałogiem samemu? Są tacy, któzry odstawiają z dna na dzień, niektórzy pomimo lat terapi wciąż przechodzą załamania. Jednak nie ten proces trzeźwienia najbardziej poraża, najgorszy jest ten mechanizm picia, kłamstwa i upodlenia. Bardzo to wszystko jest obrazowe. Po przeczytaniu tej książki, lampka wina smakowała już inaczej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka poruszająca niewygodny temat dla tak wielu z nas. Bo jeśli ktoś nie ma problemu z alkoholem to na pewno jego bliski ma lub znajomy. Ja pochodzac z rodziny alkoholowej mam świadomość co czyni z ludzi alkohol. Inni niestety nie mają tej świadomości dlatego jest to dobra książka i dla tych i dla tych. Wiele pokazuje, wiele wyjaśnia. Pozwala nam inaczej spojrzeć... Zdecydowanie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Niezwykle skomplikowany i trudny problem, jakim jest nadużywanie alkoholu przez społeczeństwo wciąż zadziwia swą aktualnością. Magda Omilianowicz postanowiła zgłębić temat dotyczący alkoholizmu, a konkretniej rzecz ujmując – alkoholiczek. Autorka odbyła liczne rozmowy z kobietami, które usiłując odreagować życiowe problemy – sięgały po alkohol. Wkrótce okazjonalne picie w mgnieniu oka zastąpiło picie przymusowe, a kobiety przestały sprawować kontrole nad swoim życiem. Czy udało się im tę kontrolę odzyskać, a jeżeli tak to w jaki sposób tego dokonały?

  Oprócz wywiadów z uzależnionymi kobietami w książce znajdziemy także rozmowy z psychologami klinicznymi. Zatem czytelnik zostaje zaznajomiony z tajnikami uzależnienia nie tylko z punktu widzenia alkoholiczek, ale także osób, kierujących ich leczeniem. Niestety w mojej ocenie autorka nie zagłębiła tematu wyczerpująco. Wiele zagadnień zostało potraktowanych zbyt ogólnikowo. Sama książka zawiera zaledwie 200 stron, co jest zdecydowanie zbyt małą ilością, zważając na złożoność choroby alkoholowej. Każda z historii opisana została naprawdę ciekawie, jednak po ich lekturze odczuwało się pewnego rodzaju niedosyt. Chciało się poznać więcej i wejść w umysły bohaterek jeszcze bardziej. Osobiście zabrakło mi tutaj także bardziej naukowego podejścia do tematu alkoholizmu. Dobrze jest poznać specyfikę nałogu z perspektywy osób uzależnionych, jednak aby móc poczynania osób chorych w pełni zrozumieć, należy mieć rozeznanie w teorii, a tej było tutaj stanowczo za mało.

  Sformułowanie „Mistrzynie kamuflażu” doskonale oddaje położenie kobiet, które wpadły w szpony złośliwego nałogu, jakim jest alkoholizm. Czynnik społeczno-kulturowy wywiera na przedstawicielkach płci pięknej presję, by swój nałóg skwapliwie ukrywać. Ta pozycja nie tylko niesie ze sobą wiele refleksji, ale i uczula czytelników na to, by otworzyć oczy na problem, który mimo jego wszechobecności, wciąż jest ignorowany.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Magda Omilianowicz
 • Wydawnictwo Mova
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 216
 • Format: 13,5x20,5
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366436749
 • Język: polski
 • Podtytuł: Jak piją Polki?
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366436749
 • EAN: 9788366436749
 • Wymiary: 14.5x20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Kalejdoskop II 0/5 Nasza cena:
22,96 zł 28,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kalejdoskop II

"Kalejdoskop 2" – jej szósta książka - to druga część zbioru wybranych reportaży prasowych, które ukazały się w ostatnich 20 latach. Znajdziecie na łamach opowieść o królowej tatuażu, popa dentystę, małego geniusza, kobietę, pracującą jako duch, lekarza o nazwisku Frankenstein i wiele innych...
Fajbus. 997 przypadków z życia 0/5 Nasza cena:
26,09 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fajbus. 997 przypadków z życia

Twórca kultowego programu „,Magazyn kryminalny 997“,, który przez lata elektryzował całą Polskę. Człowiek orkiestra, dziecko szczęścia, miłośnik dobrej zabawy, dziennikarz, wymagający szef, zdyscyplinowany, choć rozrywkowy. Szczerze opowiada o sobie, o plusach i minusach sławy, kulisach...
Pod podszewką świata 0/5 Nasza cena:
28,70 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pod podszewką świata

Czterech podróżników - cztery rozmowy o świecie, o filozofii podróżowania, o przygodach, chorobach, niebezpieczeństwach i kulturowych zaskoczeniach. Dlaczego Adama Karkosza szkolił izraelski Mosad? Czy Matylda Pniewska poznała kanibala? Co łączy Romana Warszewskiego z peruwiańskimi szamanami?...
Audiobook Bestia mp3 0/5 Nasza cena:
24,78 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Bestia mp3

Audiobook z muzyką i efektami dźwiękowymi Czyta Krzysztof Czeczot 18+ dla słuchaczy o mocnych nerwach... "Bestia. Studium zła" to historia Leszka Pękalskiego - zabójcy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Finalnie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej...
eBook Bestia. Studium zła mobi epub 0/5 Nasza cena:
17,71 zł 25,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Bestia. Studium zła mobi epub

"Bestia. Studium zła" jest próbą odpowiedzi na pytanie jak rodzi się w człowieku potwór? Autorka, była pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła wywiad ze słynnym "wampirem z Bytowa". Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi, z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak...
eBook Mistrzynie kamuflażu mobi epub 0/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Mistrzynie kamuflażu mobi epub

Piją z radości. Piją z rozpaczy. Piją, bo lubią lub same do końca nie wiedzą dlaczego. Przecież wszyscy wokół piją tak samo. Magda Omilianowicz rozmawia z kobietami, których życiem zawładnął alkohol, oraz z osobami z ich otoczenia: terapeutami i dorosłymi już dziećmi (DDA). Z tych wstrząsających...
Zestaw 2 książek: Psy prewencji i Folwark komendanta 5/5 Nasza cena:
36,85 zł 74,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zestaw 2 książek: Psy prewencji i Folwark komendanta

Zestaw 2 reportaży Norberta Grzegorza Kościeszy   Psy prewencji „Psy Prewencji” to opowieść o realiach służby w policji. O takiej, jaka jest naprawdę – czasami smutna, brutalna, a czasami śmieszna i przypominająca farsę. Ludzie, którzy stawili się do służby, pełni fascynacji i wyidealizowanych...
Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia 5/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia

Ta niezwykła opowieść w formie reportażu ukazującego realia i wyzwania operatorów ratowniczego numeru 112, odkryje przed Tobą zupełnie nowy świat! Cisi bohaterowie, którzy odbierają codziennie setki telefonów z prośbą o pomoc mierzą się z ogromną odpowiedzialnością, a ich nerwy w tych trudnych...
Aż do śmierci 5/5 Nasza cena:
19,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Aż do śmierci

Prawdziwe historie przemocy domowej, która zmusza do ostatecznych rozwiązań. Głos oddany kobietom, które z ofiar przeistoczyły się w morderczynie. Wstrząsająca, poruszająca, prawdziwa. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. – Małgorzata Domagalik Bardzo mocna rzecz. Wspaniale napisana. Daria...
Folwark komendanta 5/5 Nasza cena:
21,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Folwark komendanta

Były policjant o patologii, która trawi polską policję. Norbert Kościesza, były policjant z dziesięcioletnim doświadczeniem pracy w białostockiej komendzie, autor książki „Psy prewencji”, po raz kolejny, tym razem jeszcze dosadniej, opisuje policyjną rzeczywistość widzianą „od kuchni”. Zdradza, co...
Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa 5/5 Nasza cena:
31,44 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa

Za wszystkim, co jemy, kryje się jakaś historia. Właśnie teraz gdzieś na świecie zabitych zostaje 4 tysiące zwierząt. W ciągu ostatnich dziesięcioleci zwierzęta hodowlane znikały z naszych łąk i pastwisk, bo rozrastający się przemysł hodowlany zamknął je w klatkach i boksach. Rocznie pochłania ON...
Banksterzy 4/5 Nasza cena:
21,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Banksterzy

Historia, której boją się banki Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o wstrząsającym świecie bankierów bez zasad i dramacie polskich frankowiczów. W siedzibie GoBanku zapada decyzja o wprowadzeniu do oferty nowego produktu. Prezes Adam „Siekiera” stawia wyłącznie na bezdusznych, głodnych...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula