Maszyny takie jak ja

Autor:

Ian McEwan

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 26,35 zł
Audiobooki mp3
za 31,88 zł
Nasza cena: 27,35 zł 38,90 zł Taniej o: 30%

“Maszyny takie jak ja” to fascynująca, a zarazem niebezpieczna powieść z pogranicza science-fiction.

Czy maszyna może być równa człowiekowi i nauczyć się kochać?

“Maszyny takie jak ja” to niezwykła książka, która z pewnością wprawi w osłupienie niejednego czytelnika. Akcja utworu rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości Londynu, w latach osiemdziesiątych XX wieku. Oto Charlie, który całe życie spędził na beztrosce. Nie kwapi się do pracy na pełny etat, woli łapać zlecenia, które są raczej okazjonalne. Swoje uczucia lokuje w niezwykle ambitnej studentce, Mirandzie. Dziewczyna skrywa potworną tajemnicę, która nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego...

W końcu Charlie dorabia się większej sumy pieniędzy, postanawia więc kupić Adama, który zalicza się do pierwszej partii wypuszczonych na rynek syntetycznych ludzi. Jego osobowość konfiguruje wspólnie z Mirandą. W ten sposób pozornie idealny Adam tworzy z obojgiem osobliwy miłosny trójkąt. Jak się okaże, bohaterów szybko zaczną trawić poważne moralne dylematy. Jakie decyzje podejmą i co z nich wyniknie?


Opinie o książce

Jedna z najlepszych powieści McEwana. Tradycyjnie mroczna i przewrotna, a jednocześnie znacznie bardziej komercyjna niż wczesne powieści tego autora. Nie do wiary, że tak inteligentna powieść jest jednocześnie tak doskonałą rozrywką.

Alex Preston, "Observer"

Ta książka udowadnia, że McEwan jest jednym z najwybitniejszych autorów swojego pokolenia.
Pobudza wyobraźnię i intelekt, lektura tej książki to wielka przyjemność.

Lara Feigel, "Spectator"

Wielowarstwowa i niepokojąca powieść, którą McEwan udowadnia po raz kolejny, że jest mistrzem snucia opowieści. Złowieszcza i inteligentna gra z czytelnikiem.

Marcel Theroux, "The Guardian"

McEwan to bezlitosny kronikarz naszych czasów - bezbłędnie rozpoznaje trapiące nas lęki.

Bill Prince, "GQ"

Niezwykle bogata powieść - jest tu ekscytujący pomysł fabularny, i cały kalejdoskop emocji, najnowsze teorie naukowe, odważne rozważania filozoficzne i trafne spostrzeżenia socjologiczne. Błyskotliwie inteligentna i literacko doskonała powieść!

Peter Kemp, "Sunday Times"

Od czasu Bookera za Amsterdam wiadomo, że Ian McEwan pisze wybitnie dobre powieści.
Maszyny takie ja mogą być śmiało uznane za najlepszą z nich.

"The Guardian"


O autorze

Ian McEwan urodził się 21 czerwca 1948 roku w Aldershot i jest brytyjskim pisarzem, którego często powszechnie nazywa się “Ianem Makabrą” - wszystko przez wzgląd na tematykę, którą porusza w swoich utworach literackich. Jego debiutem był zbiór opowiadań zatytułowany “First Love, Last Rites” - to właśnie za niego został wyróżniony nagrodą Somerset Maugham Award. Z kolei jego powieść “Sobota” z 2006 roku otrzymała nominację do prestiżowej Nagrody Bookera.

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  To była naprawdę niesamowita lektura. Nie ma tu wielkich, dynamicznych dialogów, akcji, wydarzeń zapierających dech w piersiach. Tu wszystko dzieje się po cichu, powoli, ale ma moc zmieniania biegu losu ludzkości, ba!, świata. To książka skłaniająca do refleksji, zadająca milion ważnych pytań na temat przyszłości człowieka i rozwoju technologii. Prócz tego autor przestawia w niej też inne konsekwencje mechanizacji, tego wielkiego postępu technologii. Pomiędzy wydarzeniami dotyczącymi głównych bohaterów obrazuje skutki ekonomiczno-społeczne, a nawet prawne, które nieubłaganie się wraz z tym tematem zbliżają. Ta książka niesie ze sobą wiele mądrości, wiedzy i otwiera oczy na nieubłaganie zbliżającą się przyszłość. Dobrze jest czasem przeczytać coś ważnego, mądrego, skłaniającego do refleksji, do samodzielnego myślenia.

  Gorąco polecam tym, którzy oczekują po książkach czegoś więcej niż tylko dobrej rozrywki!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy androida można uznać za człowieka? Pytanie to jest tak stare jak sama fantastyka naukowa. W swojej najnowszej powieści "Maszyny takie jak ja" zadaje je również Ian McEwan, zastanawiając się, co czyni nas ludźmi, co sprawia, że jesteśmy tym kim jesteśmy? Czy maszyna jest w stanie oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie w którym nic nie jest czarno- białe?

  Akcja powieści rozgrywa się w retrofuturystycznym Londynie lat osiemdziesiątych XX wieku. John Fitzgerald Kennedy przeżywa swoją śmierć w Dallas, Jimmy Carter wygrywa drugą kadencję, zamiast przegrać z Ronaldem Reaganem, John Lennon nie zostaje zamordowany, a rząd Margaret Thatcher upada po przegranej wojnie o Falklandy i najważniejsze Alan Turing, ojciec sztucznej inteligencji nie popełnia samobójstwa, nie poddaje się chemicznej kastracji i po odbyciu kary, wraca do pracy, zapoczątkowując cyfrową rewolucję. Odwrócony świat McEwana wyprzeda nas technologicznie o dziesiątki lat. Ulice miast zatłoczone są samobieżnymi samochodami elektrycznymi, a pierwsza partia humanoidalnych robotów została właśnie sprzedana prywatnym nabywcom.

  Głównym bohaterem powieści Ian McEwana jest 32-letni miłośnik elektroniki i robotyki Charlie Friend, który staje się szczęśliwym posiadaczem jednego z androidów, Adama.

  Kiedy Adam wchodzi w tryb on-line zaczyna się o uczyć o ludzkości w tempie wykładniczym, zostaje uwikłany w relacje Charliego i Mirandy, ukochanej jego właściciela. Zakochuje się w Mirandzie, albo tylko tak twierdzi, ale czy sztuczna świadomość zna pojęcie miłości?

  Dla Charliego Adam jest czymś więcej niż zimnym zbiorem bramek logicznych, czy intelektualnym partnerem sparingowym. Gra na giełdzie, tworzy haiku, by wyrazić swoje uczucia dla Mirandy, artykułuje świadome opinie na temat filozofii i literatury, nie potrafi kłamać. Pojmuje świat zero- jedynkowo, nie dostrzegając i nie pojmując odcieni szarości które znajdują się pomiędzy, szarości, która czyni nas ludźmi. Dla androida świat jest prosty, każda zbrodnia zasługuje na karę, uważa że przed sądem należy postawić wszystkich złoczyńców, niezależnie od okoliczności łagodzących. Nawet jeśli o podłoża zbrodni leży miłość. Ale właśnie dzięki czarno- białemu spojrzeniu na świat Adam posiada większą odwagę moralną i poczucie sprawiedliwości niż niejeden człowiek.

  Brytyjski pisarz w swojej książce nie tyle zastanawia się nad tym, czy jesteśmy gotowi stawić czoła sztucznej inteligencji, a bardziej interesuje go to, czy sztuczna inteligencja jest gotowa na nas i nasz świat. Co może się stać, gdy doskonała maszyna ze samoświadomością zostanie wprowadzona do naszego niedoskonałego świata, pełnego niedoskonałych, pełnych wad, nielogicznie i nieracjonalnie myślących, kierujących się emocjami ludzi?

  Ian McEwan wziął na warsztat zgrany być może motyw do cna, ale oferuje nam dzieło wielogatunkowe, świetnie skrojone, przewrotne, głęboko humanistyczne i prowokujące do myślenia. To opowieść o winie, odkupieniu, o tym co słuszne i sprawiedliwe. "Maszyny takie jak ja" portretują człowieczeństwo jako labirynt, skomplikowaną plątaninę zwyczajności i przyziemności. Ludźmi czynią nas nasze emocje, popełniane błędy, krzywdy, który wyrządzamy, nasze słabości, zagubienie i porażki i drugie szanse. I może stąd nasze marzenie o stworzeniu wyższej formy życia, która lepiej niż my poradziłby sobie z tym bałaganem, ale czy jakikolwiek android jest w stanie pojąć jak bardzo jesteśmy skomplikowani.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Maszyny takie jak ja „- Ian McEwan

  Lata 80 XX w., Anglia. Alternatywna rzeczywistość naszego świata, w której Anglia przegrała wojnę o Falklandy, internet i technologia rozwijają się w niebotycznym tempie, a genialny naukowiec pracujący nad sztuczną inteligencją, Alan Turning nie popełnił samobójstwa. Dzięki takiemu obrotowi wydarzeń na rynku pojawiają się Adam i Ewa, roboty, których na pierwszy rzut oka prawie nie da się odróżnić od człowieka.

  Charlie, trzydziestoletni mężczyzna zarabiający grając na giełdzie, mieszkający w małym obskurnym mieszkaniu, po otrzymaniu spadku postanawia kupić sobie kopię syntetycznego człowieka. Pomimo braku pewności, co do słuszności swojego zakupu zatrzymuje robota i wraz ze swoją dziewczyną Mirandą programują go i zaczynają wspólne życie. Niestety Adam pomimo ogromu swoich zalet posiada też wielką wadę - nie umie kłamać. Po niezbyt długim czasie w życiu tej specyficznej „rodziny” zaczynają pojawiać się problemy. Adam wywołuje konflikty pomiędzy parą, a na jaw wychodzą głęboko ukrywane sekrety.

  Powieść Iana McEwana to moim zdaniem prawdziwe literackie mistrzostwo. Autor z taką precyzją i fantazją opisuje alternatywny świat i wszystko co się w nim znajduje , że podczas czytania jest się w stanie odtworzyć ten obraz w wyobraźni jak zdjęcie. Poza tym, że powieść jest wspaniale napisana, a sam pomysł genialny, to moim zdaniem największą zaletą tej książki są przesłania i przemyślenia do których nakłania. Ta lektura porusza wiele wątków takich jak dylematy moralne , lęki dotyczące przyszłości człowieka, ale też mówi wiele o zaufaniu, lojalności i kłamstwie.

  Uważam, że ta książka jest jak najbardziej warta uwagi. Polecam z całego serca i nie umiem doczekać się aż w moich rękach znajdzie się kolejne dzieło tego autora.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  CZŁOWIEK CZY MASZYNA

  Niezłą fantastykę znaleźć można wszędzie, tę naprawdę dobrą jednak rzadko można spotkać na półkach z typowymi reprezentantami tego gatunku. Lepiej szukać wśród literatury wyższej, klasyki, satyry nawet, zapominając o większość współczesnych dzieł tego typu – bo i jaki sens jest o nich pamiętać, skoro wypadają z głowy nawet tym, którzy dopiero co skończyli je czytać? Dlatego lepiej pogrzebać nieco dalej, w nie tak oczywistym miejscu i dotrzeć do czegoś, co autentycznie zapadnie w pamięć i zapewni Wam coś o wiele więcej, niż tylko rozrywkę na kilka wieczorów. I takim właśnie czymś są „Maszyny takie jak ja”, najnowsza powieść Iana McEwana, która udowadnia, że nawet z najbardziej ogranych motywów można wycisnąć jeszcze coś znakomitego.

  Alternatywne lata 80. XX wieku. Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, a Alan Turing wciąż żyje. Wydarzenia te odmieniły świat – Internet już istnieje, powstały automatyczne samochody, a badania nad sztuczną inteligencją posunęły się do tego stopnia, że ludzie mogą posiadać roboty stworzone na kształt człowieka. Jednego z nich kupuje sobie trzydziestoletni Charlie, który wraz ze swoją dziewczyną programuje go tak, by odpowiadał jak najbardziej ich potrzebom. Rzecz w tym, że wkrótce oboje przekonują się, że ich robot, syntetyczny człowiek – Adam – okazuje się być aż za doskonały i za jego sprawą w domu zaczynają wybuchać pierwsze konflikty. A to zaledwie początek tego, co czeka parę…

  Przyznam, że przed zaczęciem lektury nie miałem najmniejszego pojęcia o czym jest ta powieść. Zobaczyłem nazwisko Iana McEwana na okładce i sięgnąłem po nią w ciemno. Kiedy więc w końcu do mnie dotarła, byłem zaskoczony – ale jak najbardziej pozytywnie. Świetny pisarz i ciekawy temat stanowiły gwarant naprawdę dobrej fantastyki, mocno osadzonej w realnym świecie i realnych problemach. Fantastyki takiej, jaka powinna być, a zatem nie tylko czymś, co oferuje nam niezwykłe wizje rzeczy, jakich nie możemy doświadczyć w naszym życiu, ale przede wszystkim nośnikiem czegoś ponad. Nośnikiem przesłania, ponadczasowej prawdy i analizy człowieka jako jednostki bądź społeczeństwa.

  I właśnie taką powieścią są „Maszyny takie jak ja”. Pięknie napisaną, oszczędnie, ale wcale nie w prosty sposób, językiem pełnym i krwistym, zaludnioną postaciami, którymi daleko jest do papierowych kreacji, a przy tym trafiającą do serca i rozumu. Co z tego, że McEwan na warsztat bierze motyw zgrany zdawałoby się do cna, skoro i tak serwuje nam rzecz znakomitą, poruszającą i głęboką? Coś, tak jak wszystkie jego dzieła, o czym nie da się zapomnieć. Lekkie, a zarazem wymagające. Proste, ale jakże mocne i wymowne.

  Dlatego jeśli szukacie dobrej, ambitnej literatury niezależnie od gatunku, sięgnijcie po „Maszyny takie jak ja”. Może fani współczesnej, nijakiej fantastyki będą zawiedzeni, bo nie dostaną miernie napisanej wydmuszki, jednak miłośnicy ważkich lektur z wyższej półki będą bardziej niż zadowoleni. Ja ze swej strony polecam bardzo gorąco.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Ian McEwan
 • Wydawnictwo Albatros
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 352
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381255691
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Machines like me
 • Tłumacz: Szulc Andrzej
 • ISBN: 9788381255691
 • EAN: 9788381255691
 • Wymiary: 13.5x20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Ja na to jak na lato 0/5 Nasza cena:
23,32 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ja na to jak na lato

Dalsze losy barwnej paczki przyjaciół, których poznaliście w książce Do Wigilii się zagoi. Gorące lato kusi słońcem, plażą i morzem. Rafał, po tym, jak udało mu się wyjść ze śpiączki, czerpie z życia pełnymi garściami. Proponuje przyjaciołom wypad na festiwal. Kilka wspólnie spędzonych nad morzem...
W cieniu jabłoni czyli ja jako córka 5/5 Nasza cena:
50,40 zł 56,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W cieniu jabłoni czyli ja jako córka

Mama. Najbliższa osoba na świecie - karmicielka, pocieszycielka, opiekunka, nauczycielka życia. Wzór i fundament, na którym można oprzeć swoje przyszłe relacje, wyobrażenia i samoocenę. Ale czy w każdym przypadku? A co, jeśli tak nie jest? Jeśli rodzicielka nieświadomie i niecelowo wzbudza w...
W imię dziecka 4/5 Nasza cena:
24,68 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W imię dziecka

Ian McEwan jak nikt inny potrafi przemawiać równie mocno do rozumu, co do serc czytelników,a „,W imię dziecka“, jest tego najlepszym przykładem. CZŁOWIEK KONTRA CZŁOWIEK RELIGIA KONTRA PRAWO Fiona Maye, sędzia brytyjskiego Sadu Najwyższego, specjalistka od prawa rodzinnego, cieszy się w swoim...
Pierwsza miłość, ostatnie posługi 0/5 Nasza cena:
24,51 zł 33,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pierwsza miłość, ostatnie posługi

Osiem wczesnych opowiadań Iana McEwana. Dzięki krótkiej formie widać w nich jak w soczewce wszystkie atrybuty, które przyniosły mu sławę, a opisane historie tchną świeżością typową jedynie dla pisarzy znajdujących się na początku swej drogi literackiej. Bohaterami większości opowiadań są młodzi...
Pokuta 5/5 Nasza cena:
25,90 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokuta

Doskonała powieść, przez wielu krytyków uznana za arcydzieło. W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Wyobraźnia podsuwa jej najrozmaitsze interpretacje tego, co...
Pokuta CD MP3 0/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokuta CD MP3

Powieść o wielowarstwowej fabule poruszająca tematy miłości, wojny, grzechu i odkupienia. Kawał wyśmienitej prozy przez wielu krytyków uznany za arcydzieło, odkrywający meandry ludzkiej świadomości. W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny...
W skorupce orzecha 4/5 Nasza cena:
24,71 zł 33,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W skorupce orzecha

Opowiedziana z niezwykłej perspektywy „W skorupce orzecha” jest klasyczną opowieścią o zbrodni i zdradzie autorstwa jednego z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich powieściopisarzy, autora m.in. „Pokuty”, „Słodkiej przynęty” czy na „Na plaży w Chesil”. Historia stara jak świat,...
Dziecko w czasie 4/5 Nasza cena:
24,68 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziecko w czasie

NAGRODZONA WHITBREAD PRIZE I PRIX FEMINA ETRANGER POWIEŚĆ AUTORA BESTSELLEROWEJ POKUTY STUDIUM BÓLU PO UTRACIE NAJBLIŻSZEJ OSOBY I RADZENIA SOBIE Z CIERPIENIEM, W KTÓRYM JEST TAKŻE MIEJSCE NA NADZIEJĘ. Jedna chwila nieuwagi w supermarkecie i trzyletnia Kate zostaje porwana, niemal na oczach swojego...
Pokuta (wydanie filmowe) 0/5 Nasza cena:
23,99 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokuta (wydanie filmowe)

Doskonała powieść, przez wielu krytyków uznana za arcydzieło W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Wyobraźnia podsuwa jej najrozmaitsze interpretacje tego, co...
eBook PIERWSZA MIŁOŚĆ, OSTATNIE POSŁUGI mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,65 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook PIERWSZA MIŁOŚĆ, OSTATNIE POSŁUGI mobi epub

Zbiór ośmiu opowiadań koncentrujących się na okresie dojrzewania, brutalna opowieść o końcu niewinności.Z szokującą śmiałością pisarz podejmuje tematy uchodzące za tabu – ocierające się o perwersję relacje seksualne, przemoc prowadzącą do zbrodni, masturbację, kazirodztwo, gwałt. Przybliża...
eBook Czarne psy mobi epub 0/5 Nasza cena:
21,50 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Czarne psy mobi epub

Jedna z wcześniejszych powieści wybitnego brytyjskiego pisarza, laureata Nagrody Bookera, autora m.in. 'Pokuty” i 'Na plaży Chesil”. Przypowieść o naturze dobra i zła, studium rozpadu międzyludzkich więzi, ale też afirmacja miłości. Osierocony w dzieciństwie Jeremy, obecnie człowiek dojrzały,...
eBook W skorupce orzecha mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,96 zł 28,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook W skorupce orzecha mobi epub

  Opowiedziana z niezwykłej perspektywy „W skorupce orzecha” jest klasyczną opowieścią o zbrodni i zdradzie autorstwa jednego z najbardziej cenionych współczesnych brytyjskich powieściopisarzy, autora m.in. „Pokuty”, „Słodkiej przynęty” czy na „Na plaży w Chesil”. Historia stara jak świat,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula