Maria. Dziewczyna z kwiatem we w³osach. Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci. Tom 3

Ksi±¿ka
27,44 z³
Outlet
21,99 z³
eBook
30,99 z³
Audiobook
33,99 z³

Informacje szczegó³owe Poka¿ wszystkie

Seria: Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci
Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyñski i S-Ka
Oprawa: Miêkka
Rok wydania: 2021
Ilo¶æ stron: 560
Opis

Mi³o¶æ w czasach rodz±cego siê nazizmu? Najnowsza ksi±¿ka autorstwa Wioletty Sawickiej przedstawia ci±g dalszy dramatycznej historii jednej z wielu wówczas polskich rodzin ziemiañskich na miêdzywojennej Wileñszczy¼nie.

Pozycja obowi±zkowa dla wszystkich mi³o¶ników romantycznych opowie¶ci z trudn± histori± w tle.

Ksi±¿ka "Maria. Dziewczyna z kwiatem we w³osach" to trzecia, po "Oleñka. Panienka z bia³ego dworu" i "Franka. W obcym domu", czê¶æ serii o historiach kobiet niez³omnych, wystawionych na próbê przez historiê i czasy, w jakich przysz³o im ¿yæ. Jej akcja rozpoczyna siê w 1933 r. w ówczesnym Königsbergu (dzisiaj Kaliningrad), zaraz po tym, jak w³adzê w Niemczech przejmuje Adolf Hitler.

G³ówn± bohaterk± powie¶ci jest Maria - dziewiêtnastoletnia córka znanej z poprzednich czê¶ci Oleñki - która jako zaledwie czteroletnie dziecko zosta³a wywieziona po ¶mierci matki do niemieckich Prus przez swego ojca Joachima. Tam otrzymuje te¿ now± to¿samo¶æ i dorasta jako Marie von Lauen. Wychowana w tzw. niemieckim duchu szybko zapomina o wszystkim, co zwi±zane z jej polskim pochodzeniem. Nie znaj±c swej przesz³o¶ci, zarêcza siê nawet z jednym z oficerów nazistowskiej formacji SS. Czy dziewczyna dowie siê, kim tak naprawdê jest, oraz czy uczucie pozwoli jej przetrwaæ tragiczne koleje drugiej wojny ¶wiatowej?


O autorce

Wioletta Sawicka - polska autorka ksi±¿ek o tematyce obyczajowej, romantycznej. Z wykszta³cenia pedagog, ale zawodowo dziennikarka wspó³pracuj±ca z pras±, radiem i telewizj±. Autorka licznych powie¶ci, takich jak: "Wyjdziesz za mnie kotku?" (2014), "Bêdzie dobrze kotku" (2015), "Dzieñ cudu" (2016), "Wyspy Szczê¶liwe" (2017), "Czas próby" (2018) czy "Piêkna mi³o¶æ" (2019).

Szukasz wiêcej propozycji? Zobacz nasze tytu³y z kategorii obyczajowa lub z serii Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci

Szczegó³y
  • Tytu³: Maria. Dziewczyna z kwiatem we w³osach
  • Autor: Wioletta Sawicka
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyñski i S-Ka
  • Seria Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci
  • Oprawa: Miêkka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilo¶æ stron: 560
  • Format: 125mm x 195mm
  • Stan: nowy, pe³nowarto¶ciowy produkt
  • Model: 9788382340334
  • Jêzyk: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788382340334
  • EAN: 9788382340334
  • Wymiary: 12.5x19.5 cm
  • Dane producenta: Prószyñski Media Sp. z o. o., Rzymowskiego 28, 02-697 Warszawa, Polska, dzialhandlowy@proszynskimedia.pl, tel. 226077925
Recenzje ksi±¿ki Maria. Dziewczyna z kwiatem we w³osach. Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci. Tom 3 (4)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo ¦wiata
    Ocena:
    5/5
    Opinia u¿ytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym u¿ytkownikiem sklepu. Nie mo¿emy potwierdziæ, ¿e produkt zosta³ kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ma³gorzata B. w dniu 2021-02-26
    Recenzja dotyczy produktu typu: ksi±¿ka
    3 z 3 osób uzna³o recenzjê za przydatn±

    Zacznê trochê inaczej. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawê z tego, ¿e trudno napisaæ recenzjê krytyczn±. Du¿o ³atwiej piaæ z zachwytu i wychwalaæ pod niebiosa nawet miern± ksi±¿kê. Dlatego - pisz±c recenzjê - zawsze unikam go³os³ownego rozp³ywania siê nad ksi±¿k±. Uwa¿am, ¿e jest to nieeleganckie i je¿eli chcê pozachwycaæ siê powie¶ci±, to raczej staram siê to robiæ w sposób wywa¿ony. Tak samo krytykujê – nie rzucam ogólników, staram siê uczciwie pokazaæ, co mnie uwiera.

    W przypadku Tej ksi±¿ki nie bêdê sobie ¿a³owa³a. Po prostu nie mogê, nie potrafiê i nie chcê. Ta powie¶æ to po prostu literackie cudo. Balsam dla mojej duszy. Co¶ piêknego, wspania³ego, wzruszaj±cego, no po prostu finezja. Ju¿ pierwsze dwa tomy mnie oczarowa³y, ale ten zdoby³ moje serce. Czyta³am jak zaczarowana zaniedbuj±c wszystko dooko³a. Nie trwa³o to d³ugo i bardzo ¿a³owa³am, ¿e siê ju¿ skoñczy³o, zw³aszcza ¿e autorka wiele spraw pozostawi³a nierozwi±zanych. Z jednej strony to dobrze - bo oznacza to zapowied¼ kolejnego tomu, z drugiej strony ciekawo¶æ mnie z¿era od ¶rodka i ju¿ tupiê nó¿kami czekaj±c, co bêdzie dalej.

    Bior±c ksi±¿kê do rêki szykowa³am siê na spotkanie z Oleñk± vel Frank±, a tu niespodzianka. Z pierwszych kart macha do nas Maria - córka Aleksandry. Szybko dowiadujemy siê, ¿e Oleñka jako bohaterka wydarzeñ, raczej ju¿ nie wróci. Za to Maria...wydarzenia ju¿ od pierwszych akapitów zasuwaj± jak rozpêdzone pendolino. Jeszcze nie przywyk³am do niemieckiego nazwiska Marii, a ju¿ musia³am, ¿egnaæ ze wzruszeniem starych bohaterów i witaæ nowych. Córka Oleñki ma dziewiêtna¶cie lat i nazywa siê Marie vol Lauen. Wychowywana przez Niemkê nie ma pojêcia o swoich polskich korzeniach. Jest piêkn± dziewczyn± przyci±gaj±c± wzrok mê¿czyzn, nic wiêc dziwnego, ¿e szybko zarêcza siê z przystojnym, niemieckim m³odzieñcem. Niestety szybko przekonuje siê, ¿e jej narzeczony to zwyk³y zbir zachowuj±cy pozory d¿entelmena w esesmañskim mundurze. Ucieka przed nim do Polski, zmienia nazwisko i próbuje normalnie ¿yæ. Niestety rok 1933 i nastêpne lata nie sprzyjaj± spokojowi. Mariê czeka wiele. Straci najbli¿szych, zyska nowych przyjació³, a nawet cz³onków rodziny. Bêdzie piêkna i bogata jednego dnia, a poniewierana i brudna nastêpnego. I tak bêdziemy szli z Mari± a¿ do roku 1944, kiedy to jej ¿ycie z jednej strony legnie w gruzach, a z drugiej…

    Powie¶æ pe³na emocji i wzruszeñ. Dawno nie p³aka³am przy ksi±¿ce. Przy filmie – owszem, ale przy ksi±¿ce? A tu przyznam siê, ¿e mia³am oczy pe³ne ³ez, kiedy kobiety ¿egna³y swoich mê¿czyzn id±cych na wojnê. Rozpacz matek walczy³a z si³±, któr± musia³a siê wykazaæ ka¿da Polka. To niebywa³e, ile wówczas w tych ludziach by³o patriotyzmu i mi³o¶ci do ojczyzny. Niebywa³e.

    Dodam, ¿e – jak dla mnie – to powie¶æ która przede wszystkim ukazuje si³ê kobiet. Opis wojennej codzienno¶ci porusza serca i powoduje, ¿e zaciskamy piê¶ci kibicuj±c bohaterkom w walce o godno¶æ. Czêsto ta godno¶æ znika, ustêpuj±c trosce o losy najbli¿szych. O jakiej godno¶ci mówimy, kiedy - chc±c ratowaæ swoje dziecko - musimy oddaæ siê zapijaczonemu, sowieckiemu ³ajdakowi? Ksi±¿ka ukazuje okrucieñstwo II wojny ¶wiatowej w sposób bardzo emocjonuj±cy. Poprzednie tomy te¿ nie by³y sielskie anielskie, ale ten wyj±tkowo mocno uderza w te tony. Przeciêtnemu Polakowi okrucieñstwo wojenne kojarzy siê z SS - manem i Generaln± Guberni±, ale zapewniam Was, ¿e na wschodzie równie¿ by³o nieciekawie. Brudni, zapijaczeni „¿o³nierze” sowieccy to co¶ naprawdê koszmarnego. Opisy poci±gów wysy³anych na wschód, pe³nych matek z dzieæmi, strach przed wywózkami, g³ód to codzienno¶æ. To naprawdê straszne czytaæ o studni wype³nionej cia³ami czy te¿ wielokilometrowej kolumnie ¯ydów id±cych na ¶mieræ.

    To co przyku³o moj± uwagê to wspania³e podej¶cie autorki do t³a historycznego. Nie chodzi mi o prawdê historyczn±, bo tego nie potrafiê oceniæ dok³adnie. Chodzi mi raczej o oddanie klimatu tamtych czasów. U³ani, konie, szacunek do rodziców, polska wie¶, to ciep³o i dobro emanuj±ce z ludzi. Trudno to opisaæ, ale porywa czytelnika i wrzuca w tamte lata z ca³ym balastem tamtych czasów. Z zazdro¶ci± i czu³o¶ci± zarazem czyta³am o wiankach we w³osach dziewcz±t i bia³ych koszulach ch³opaków. A ju¿ opis ¿niw…. Co¶ piêknego.

    Cudowna ksi±¿ka. Rewelacyjna. Wzruszaj±ca. Jedyna w swoi rodzaju. Mogê tak d³ugo, ale nie bêdê. Zostawiam Was licz±c na to, ¿e siêgniecie po tê seriê i pozwolicie siê zabraæ w tamte czasy. Lepszego wehiku³u nie znajdziecie.

    Czy ta recenzja by³a przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo ¦wiata
    Ocena:
    5/5
    Opinia u¿ytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym u¿ytkownikiem sklepu. Nie mo¿emy potwierdziæ, ¿e produkt zosta³ kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Bloger N. w dniu 2021-03-10
    Recenzja dotyczy produktu typu: ksi±¿ka
    0 z 0 osób uzna³o recenzjê za przydatn±

    Takie kobiety zawsze poruszaj± w mojej duszy jak±¶ czu³± stronê. Je¿eli kto¶ lubi takie ksi±¿ki, to doceni wspania³e dzie³o Wiolety Sawickiej. Bo jak dla mnie jest to prawdziwe dzie³o artystyczne, które autorka napisa³a z wielk± staranno¶ci±. Nie ma tu nic przek³amanego. Jest prawdziwa opowie¶æ o ludziach, którzy musz± radziæ sobie z wojenn± zawieruch±. A dok³adnie to kobiety, które przecie¿ nie s± tak silne jak mê¿czy¼ni. Jak dla mnie to kolejna genialna czê¶æ, zaraz po "Oleñka. Panienka z bia³ego dworu" i "Franka. W obcym domu", serii jak± napisa³a ta autorka. Wielkie brawa dla pani Sawickiej.

    Czy ta recenzja by³a przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo ¦wiata
    Ocena:
    5/5
    Opinia u¿ytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym u¿ytkownikiem sklepu. Nie mo¿emy potwierdziæ, ¿e produkt zosta³ kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna S. w dniu 2021-03-05
    Recenzja dotyczy produktu typu: ksi±¿ka
    0 z 0 osób uzna³o recenzjê za przydatn±

    Tym razem czytelnika czeka niespodzianka. Od samego pocz±tku przenosimy siê do Königsberga i poznajemy urocz± Fräulein Marie von Lauen córkê powa¿anego dyrektora szko³y Joachima von Lauena. Mê¿czyzna wywióz³ Maryniê z Polski i uzyska³ dla siebie i dla niej now± to¿samo¶æ. Postara³ siê, aby jak najmniej pamiêta³a z polskiego ¿ycia, wychowa³ j± w niemieckim duchu. Dopiero po nakre¶leniu obecnego ¿ycia dawnej Maryni dowiadujemy siê, co siê sta³o z jej matk± – Oleñk±. Znów Autorce uda³o siê mnie zaskoczyæ, nie zdradzê Wam jednak dlaczego. Joachim na ³o¿u ¶mierci wyjawia prawdê dziewczynie, by ta uciek³a w dawne rodzinne strony. W Królewcu robi³o siê niebezpiecznie – nazi¶ci zaczêli dochodziæ do w³adzy i tworzyæ nowy aryjski ³ad, a o jej rêkê zacz±³ ubiegaæ siê oficer SS.

    Mo¿na by by³o pomy¶leæ, ¿e skoro Panienka z Bia³ego Dworu tyle musia³a prze¿yæ i wycierpieæ, ¿ycie jej córki bêdzie ju¿ spokojniejsze i bardziej ustabilizowane. Nic bardziej mylnego, poniewa¿ m³odo¶æ Maryni przypada na kolejny historycznie koszmarny czas – lata 1933 -1941.

    Historia przenios³a nas w ¶wiat kolejnej straszliwej wojny, pe³nej nienawi¶ci, z³o¶ci, okrucieñstwa. Czyta³am, a w³a¶ciwie poch³ania³am kolejne opisy trudnego ¿ycia Maryni i jej bliskich. Strach przed zaczepkami i gwa³tem sowieckich ¿o³nierzy, obawa przed wywózkami, rewizj± w domach naznacza³ ka¿dy dzieñ dziewczyny od rana do nocy. Ona jedna te¿ udowodni³a, ¿e wywodzi siê z krwi Ostojañskich. Nie tylko by³a fizycznie podobna do Oleñki, uwielbia³a wplataæ we w³osy kwiaty, ale te¿ odziedziczy³a po niej twardy, niez³omny charakter. Musia³a podejmowaæ trudne, ciê¿kie i odwa¿ne decyzje, czasem zawa¿aj±ce na jej cz³owieczeñstwie. Wychowywaæ córeczkê, opiekowaæ siê bliskimi, zdobyæ pracê, by mieæ na opa³ i kartofle, rozpaczliwie walczyæ o prze¿ycie w burzliwej wojennej rzeczywisto¶ci. W¶ród bólu, cierpienia i nienawi¶ci. Jej zaradno¶æ i gotowo¶æ do po¶wiêceñ by³y godne podziwu.

    Znów by³am zachwycona. Piêkna, wzruszaj±ca historia o odwadze, rodzicielstwie, mi³o¶ci i nadziei, dziêki której, na ¶wiecie ogarniêtym po¿og± by³o trochê l¿ej. Napisana w bardzo dobrym stylu, z bogatym t³em historyczno – obyczajowo- spo³ecznym, tworz±cym specyficzny i intryguj±cy klimat. Fabu³a z wszystkimi elementami bardzo dopracowana. Przykuwa³a uwagê od pierwszego do ostatniego zdania. Wszystkie wydarzenia by³y klarowne i spójne. Zakoñczenie znów zaskakuj±ce, Autorka zostawi³a furtkê dla kilku w±tków. Czy¿by zapowiada³a siê kontynuacja? Ale¿ tak! Ju¿ nie mogê siê doczekaæ.

    Za mo¿liwo¶æ zapoznania siê z tre¶ci± ksi±¿ki dziêkujê Wydawnictwu Prószyñski i S-ka.

    Czy ta recenzja by³a przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo ¦wiata
    Ocena:
    5/5
    Opinia u¿ytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym u¿ytkownikiem sklepu. Nie mo¿emy potwierdziæ, ¿e produkt zosta³ kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Tomasz K. w dniu 2021-02-09
    Recenzja dotyczy produktu typu: ksi±¿ka
    0 z 0 osób uzna³o recenzjê za przydatn±

    Powie¶ci obyczajowo-historyczne nios± ze sob± emocjonuj±ca fabu³ê oraz wa¿n± i cenn± lekcjê historii. Najnowsza ksi±¿ka Wioletty Sawickiej inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.

    „Maria. Dziewczyna z kwiatem we w³osach” to trzecia czê¶æ sagi „Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci”. To kontynuacja losów zapisanych na kartach wcze¶niejszych powie¶ci („Oleñka. Panienka z Bia³ego Dworu”, „Franka. W obcym domu”) w których poznajemy historiê niez³omnych kobiet.

    Trzecia czê¶æ sagi przybli¿a nam historiê córki Oleñki, któr± czytelnicy poznali we wcze¶niejszych czê¶ciach. Marysia jako dziewiêtnastoletnia kobieta nie pamiêta wiele ze swojej przesz³o¶ci. Ojciec Joachim po ¶mierci jej matki, zabra³ j± do Prus, gdzie wychowa³ w duchu niemieckim. Dorastaj±c jako Marie von Lauen musia³a zmierzyæ siê z wieloma problemami, które przyniós³ jej los. Niezbyt dobre relacje jakie ³±czy³y j± z dziewiêtnastoletni± sekretark±, któr± po¶lubi³ jej ojciec, czy te¿ pojawiaj±ce siê niezrozumia³e halucynacje po wypadku nie pozwala³y w pe³ni korzystaæ z uroków ¿ycia. Coraz czê¶ciej obawia siê, ¿e zaczyna traciæ zmys³y. Lecz nie tylko to spêdza³o jej sen z powiek. Po wielu wahaniach postanowi³a przyj±æ o¶wiadczyny Klausa von Hoffenberga, oficera SS.

    Czy ta decyzja okaza³a siê s³uszn±? Jak bardzo wp³ynê³a ona na ¿ycie kobiety? Czy mi³o¶æ do atrakcyjnego mê¿czyzny, wystarczy by razem i¶æ przez ¿ycie?

    Marie obawia siê, ¿e wraz z ma³¿eñstwem owa mi³o¶æ przeobrazi siê w pos³ugê wobec narodu i wodza, a ona sama wype³niaæ bêdzie obowi±zki „niemieckiej kobiety”. Czy mi³o¶æ nie przegra z wojenn± rzeczywisto¶ci± przeobra¿aj±c siê w nienawi¶æ? Historia, któr± poznajemy ukazuje burzliwe losy kobiety, która musia³a stawiæ czo³a wojennej rzeczywisto¶ci.

    Wioletta Sawicka zarysowa³a wzruszaj±c± historiê, która inspirowana prawdziwymi wydarzenia rodzi w naszej g³owie wiele pytañ. Jak my sami post±piliby¶my na miejscu Marie? Czy wytrwaliby¶my w tych trudnych i burzliwych czasach? Jak bardzo wojenna rzeczywisto¶æ zmieni³aby nasze warto¶ci?

    I nie przesadzê twierdz±c, ¿e historia opisana w tej ksi±¿ce mo¿e byæ dla nas inspiracj±, do znalezienia w sobie si³y niezbêdnej do stawiania czo³a pojawiaj±cym siê trudno¶ciom w naszym ¿yciu. I choæ nie ¿yjemy w czasach, w których ¿y³a bohaterka powie¶ci i nie mamy takich samych problemów, to i tak postawa Marie mo¿e byæ dla nas przyk³adem.

    „Maria. Dziewczyna z kwiatem we w³osach” to emocjonuj±ca powie¶æ, w której Wioletta Sawickiej porusza nasze najczulsze struny. Lekki styl oraz dba³o¶æ o zachowanie atmosfery tamtych czasów sprawiaj±, ¿e poznana historia nie uleci wraz z od³o¿eniem ksi±¿ki, lecz trwaæ bêdzie jeszcze przez d³ugi czas. Dlatego te¿ z ogromn± szczero¶ci± mogê u³o¿yæ trzeci± czê¶æ sagi „Wiek mi³o¶ci, wiek nienawi¶ci” na pó³ce Najlepszych Interesuj±cych Ksi±¿ek.

    Za egzemplarz ksi±¿ki dziêkujê Wydawnictwu Prószyñski i S-ka [Adres usuniêty]

    [Adres usuniêty]

    Czy ta recenzja by³a przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufaæ

taniaksiazka.pl

Doskona³a komunikacja, perfekcyjne podej¶cie do klienta, realizacja szybka i ca³kowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli ca³o¶æ na pi±tkê.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! ¦wietny wybór, ksi±¿ki w doskona³ej cenie i co najwa¿niejsze b³yskawiczna realizacja zamówienia - dodajê do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo mi³a obs³uga, szybko reaguj± na wiadomo¶ci pisane. Szybko rozwi±zuj± problem i t³umacz± sytuacjê, oraz bardzo jasno i konkretnie pisz± mail o ka¿dej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robiê zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. A¿ ¿a³ujê, ¿e nie maj± innych propozycji, które mnie interesuj±. Gor±co polecam.

Beata

Transakcja przebieg³a szybko i sprawnie. Ksi±¿ki super i wszystko porz±dnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczno¶æ ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizowa³ zamówienie. Dodatkowo otrzyma³am rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych ksi±¿ek. £±cznie z przesy³k± wysz³o taniej ni¿ w ksiêgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, ¿e podano mi pó¼niejszy termin dostarczenia przesy³ki otrzyma³am j± kilka dni wcze¶niej. Sklep cechuje solidno¶æ i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwa³a kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Du¿y wybór ksi±¿ek, dostawa zgodnie z podan± przez sprzedawcê dat±, bardzo porz±dnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór ksi±¿ek ogromny. Na pewno wkrótce znów z³o¿ê zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzyma³am 5 dni od z³o¿enia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowa³am ksi±¿ki przez internet i siê nie rozczarowa³am. Ksi±¿ki przysz³y w oczekiwanym terminie, by³y dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula