Czy idealny świat faktycznie jest możliwy do osiągnięcia? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć "Kwestia sumienia", kultowa powieść fantastycznonaukowa, za którą James Blish otrzymał Nagrodę Hugo.
W roku 2049 czwórka naukowców zostaje wysłana na planetę Lithia. Jednym z członków ziemskiej ekspedycji jest ojciec Ramon Ruiz-Sanchez, jezuita pochodzący z Peru. Mężczyzna pełni w załodze rolę biologa oraz medyka zespołu. Towarzyszą mu geolog Agronski, fizyk Cleaver oraz chemik Michelis. Na miejscu poznają gadopodobną rasę, która zdołała stworzyć utopię. Ich świat pozbawiony jest przestępstw, sporów, pragnień i religijnych przekonań.
Lithia robi na naukowcach ogromne wrażenie, ale każdy z nich wraca na rodzinną planetę z odmiennymi przemyśleniami odnośnie do "idealnego" społeczeństwa. Ekspedycja przywozi ze sobą również jednego z przedstawicieli obcego gatunku, wywołuje ON wśród Ziemian wiele skrajnych emocji.
Czy utopia jest możliwa do osiągnięcia i to bez boskiej pomocy? Czy chciwy świat ludzi jest gotowy na rewolucję?
O książce
Kwestia sumienia cieszy się zasłużoną sławą. (...) intelektualna, ale pełna pasji i głęboko ludzka powieść.
Greg Bear
O autorze
James Blish był amerykańskim pisarzem, twórcą powieści fantasy oraz science-fiction. Napisał m.in. cykl "Latające miasta" oraz serię książek, których akcja rozgrywa się w uniwersum Star Treka.
Jego "Kwestia sumienia" zaczynała się ukazywać jako nowela, z czasem stała się powieścią - po wprowadzeniu przez autora dodatkowych wątków. Dzieło to przyniosło mu popularność, a także zagwarantowało Nagrodę Hugo. Z uwagi na podobną tematykę pozycja ta często stawiana jest obok innego kultowego tytułu, czyli "Kantyczki dla Leibowitza" autorstwa Waltera M. Millera.