Wyobraź sobie rodzinę, która wydaje się mieć wszystko, by osiągnąć sukces i stać się wzorem do naśladowania dla innych. A później wyobraź sobie, jak ta sama rodzina w obliczu niewyobrażalnej tragedii traci niemalże wszystko, udowadniając, że los bywa przewrotny. Oto książka "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" Roberta Kolkera!
Dan i Mimi Galvinowie mieli zupełnie inną wizję swojego życia niż ta, która ostatecznie stała się ich rzeczywistością. Gdy brali ślub zaraz po II wojnie światowej, kupowali nowy dom i pracowali ciężko na poprawę swojego statusu społecznego, zapewne nie spodziewali się tego, co czeka ich rodzinę. Aż sześciu ich synów dotknęła schizofrenia, która sprawiła, że dzieci praktycznie straciły normalny kontakt ze światem i stały się pretekstem dla lekarzy oraz badaczy, by dokładnie przyjrzeć się tej okrutnej chorobie.
Robert Kolker ujawnia kulisy ogromnej, rodzinnej tragedii, ale pochyla się także nad szansą, którą stworzyła, jako że umożliwiła lepsze zrozumienie działania tej choroby oraz określenie, jak i w jakim zakresie można pomóc cierpiącym na nią pacjentom. To niesamowita historia rodziny Galvinów, psychiatrii oraz Ameryki drugiej połowy XX wieku, którą poznajemy przez pryzmat tej opowieści.
O książce
Klątwa ciążąca nad rodziną Galvinów przywodzi na myśl grecką tragedię. Kolker przedstawia ich historię z ogromną empatią, zgłębia chorobliwe urojenia, dokumentuje nie tylko kolejne pobyty braci w szpitalach, ale też podejmowane przez rodzinę coraz bardziej desperackie próby znalezienia pomocy. Jednak „W ciemnej dolinie” nie sprowadza się do smutnej opowieści o cierpieniu. Mamy tu również fascynujące rozdziały poświęcone medycznej zagadce.
Sam Dolnick, „The New York Times Book Review”
„„W ciemnej dolinie” zapewni wam naukową zagadkę, staranny warsztat reporterski, zaskakujące zwroty akcji i – co najważniejsze – prawdę na temat kondycji ludzkiej. To jedna z tych rzadko spotykanych książek, które warto przeczytać wiele razy.
David Grann
Ambitna, porywająca i zarazem niepokojąca książka o rodzinie dręczonej przez schizofrenię, poruszający opis spustoszeń, jakich może dokonać. A zarazem opowieść o tym, że ukrywanie prawdy na temat choroby psychicznej prowadzi do jeszcze większych cierpień, o odwadze potrzebnej chorym oraz ludziom, którzy decydują się ich wspierać.”
Andrew Solomon
Fenomenalny reportaż, fenomenalny styl, fenomenalna praca dokumentacyjna. „W ciemnej dolinie” wysoko podnosi poprzeczkę literaturze faktu. Robert Kolker zagłębia się w niezwykłą historię rodziny nękanej przez jedną z najbardziej tajemniczych chorób, jakie zna ludzkość. Przenikliwie opisuje życie Galvinów, równocześnie przedstawiając dziesięciolecia prac, które miały na celu odkrycie genetycznego źródła schizofrenii. […] Książka Kolkera jest prawdziwym triumfem, niezapomnianym reportażem. Sięgnijcie po nią czym prędzej.
Susannah Calahan
Kolker przedstawia doświadczenie osób cierpiących na schizofrenię, ale mówi także o tym, jaki wpływ ta choroba wywiera na ich rodziny. […] Z talentem, jakiego nie powstydziłby się znakomity powieściopisarz, czyni z każdego bohatera tej historii wyrazistą postacią.
Richard J. McNally, „Wall Street Journal”
Historia niezwykłej rodziny i mistrzostwo reportażu.
Sylvia Nasar
Napisana z rozmachem, lecz zarazem intymna kronika rodziny, która mierzyła się z wyjątkowymi wyzwaniami, a do tego historia psychiatrii, a konkretnie podejmowanych przez lata nieudanych prób zrozumienia i leczenia schizofrenii. […] mamy tu do czynienia z wyjątkowo staranną pracą reporterską i porywającą narracją, z opowieścią o losach ludzi, bez których naukowcy nie zdołaliby dokonać przełomowych odkryć. Będziecie płakać, będziecie trzymać kciuki za Galvinów i na pewno nigdy o nich nie zapomnicie.
Rachel Simon
Niezwykła, fascynująca, mądra i pełna empatii książka. […] Kolker znalazł genialny sposób na opowiedzenie nieprawdopodobnie skomplikowanej historii, dzięki czemu czytelnik nie może oderwać się od lektury. Wyjątkowy, niezapomniany i naprawdę ważny reportaż. Nie przegapcie go!
„Booklist”
Kolker omawia hipotezy dotyczące schizofrenii, formułowane przez psychiatrów i biochemików, a także rozmaite terapie, którym poddawano braci. Szczególnie porusza opis tego, jaki choroba wpłynęła na rodzeństwo, które nie doświadczyło jej bezpośrednio. Możemy niemal poczuć złowrogą i napiętą atmosferę panującą w pełnym sekretów domu Galvinów. […] To portret rodziny odmalowany z niezwykłą głębią i wyjątkową empatią.
„Kirkus”
O autorze
Robert Kolker to amerykański dziennikarz, który współpracował m.in. z "New York Magazine" oraz "Bloomberg News". Za swoją pracę dziennikarską i wybitne, bardzo skrupulatnie pisane reportaże przyznano mu wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień.