W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
416
Nasza cena: 40,09 zł 49,90 zł Taniej o: 20%

Wyobraź sobie rodzinę, która wydaje się mieć wszystko, by osiągnąć sukces i stać się wzorem do naśladowania dla innych. A później wyobraź sobie, jak ta sama rodzina w obliczu niewyobrażalnej tragedii traci niemalże wszystko, udowadniając, że los bywa przewrotny. Oto książka "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" Roberta Kolkera!

Dan i Mimi Galvinowie mieli zupełnie inną wizję swojego życia niż ta, która ostatecznie stała się ich rzeczywistością. Gdy brali ślub zaraz po II wojnie światowej, kupowali nowy dom i pracowali ciężko na poprawę swojego statusu społecznego, zapewne nie spodziewali się tego, co czeka ich rodzinę. Aż sześciu ich synów dotknęła schizofrenia, która sprawiła, że dzieci praktycznie straciły normalny kontakt ze światem i stały się pretekstem dla lekarzy oraz badaczy, by dokładnie przyjrzeć się tej okrutnej chorobie.

Robert Kolker ujawnia kulisy ogromnej, rodzinnej tragedii, ale pochyla się także nad szansą, którą stworzyła, jako że umożliwiła lepsze zrozumienie działania tej choroby oraz określenie, jak i w jakim zakresie można pomóc cierpiącym na nią pacjentom. To niesamowita historia rodziny Galvinów, psychiatrii oraz Ameryki drugiej połowy XX wieku, którą poznajemy przez pryzmat tej opowieści.


O książce

Klątwa ciążąca nad rodziną Galvinów przywodzi na myśl grecką tragedię. Kolker przedstawia ich historię z ogromną empatią, zgłębia chorobliwe urojenia, dokumentuje nie tylko kolejne pobyty braci w szpitalach, ale też podejmowane przez rodzinę coraz bardziej desperackie próby znalezienia pomocy. Jednak „W ciemnej dolinie” nie sprowadza się do smutnej opowieści o cierpieniu. Mamy tu również fascynujące rozdziały poświęcone medycznej zagadce.

Sam Dolnick, „The New York Times Book Review”

„„W ciemnej dolinie” zapewni wam naukową zagadkę, staranny warsztat reporterski, zaskakujące zwroty akcji i – co najważniejsze – prawdę na temat kondycji ludzkiej. To jedna z tych rzadko spotykanych książek, które warto przeczytać wiele razy.

David Grann

Ambitna, porywająca i zarazem niepokojąca książka o rodzinie dręczonej przez schizofrenię, poruszający opis spustoszeń, jakich może dokonać. A zarazem opowieść o tym, że ukrywanie prawdy na temat choroby psychicznej prowadzi do jeszcze większych cierpień, o odwadze potrzebnej chorym oraz ludziom, którzy decydują się ich wspierać.”

Andrew Solomon

Fenomenalny reportaż, fenomenalny styl, fenomenalna praca dokumentacyjna. „W ciemnej dolinie” wysoko podnosi poprzeczkę literaturze faktu. Robert Kolker zagłębia się w niezwykłą historię rodziny nękanej przez jedną z najbardziej tajemniczych chorób, jakie zna ludzkość. Przenikliwie opisuje życie Galvinów, równocześnie przedstawiając dziesięciolecia prac, które miały na celu odkrycie genetycznego źródła schizofrenii. […] Książka Kolkera jest prawdziwym triumfem, niezapomnianym reportażem. Sięgnijcie po nią czym prędzej.

Susannah Calahan

Kolker przedstawia doświadczenie osób cierpiących na schizofrenię, ale mówi także o tym, jaki wpływ ta choroba wywiera na ich rodziny. […] Z talentem, jakiego nie powstydziłby się znakomity powieściopisarz, czyni z każdego bohatera tej historii wyrazistą postacią.

Richard J. McNally, „Wall Street Journal”

Historia niezwykłej rodziny i mistrzostwo reportażu.

Sylvia Nasar

Napisana z rozmachem, lecz zarazem intymna kronika rodziny, która mierzyła się z wyjątkowymi wyzwaniami, a do tego historia psychiatrii, a konkretnie podejmowanych przez lata nieudanych prób zrozumienia i leczenia schizofrenii. […] mamy tu do czynienia z wyjątkowo staranną pracą reporterską i porywającą narracją, z opowieścią o losach ludzi, bez których naukowcy nie zdołaliby dokonać przełomowych odkryć. Będziecie płakać, będziecie trzymać kciuki za Galvinów i na pewno nigdy o nich nie zapomnicie.

Rachel Simon

Niezwykła, fascynująca, mądra i pełna empatii książka. […] Kolker znalazł genialny sposób na opowiedzenie nieprawdopodobnie skomplikowanej historii, dzięki czemu czytelnik nie może oderwać się od lektury. Wyjątkowy, niezapomniany i naprawdę ważny reportaż. Nie przegapcie go!

„Booklist”

Kolker omawia hipotezy dotyczące schizofrenii, formułowane przez psychiatrów i biochemików, a także rozmaite terapie, którym poddawano braci. Szczególnie porusza opis tego, jaki choroba wpłynęła na rodzeństwo, które nie doświadczyło jej bezpośrednio. Możemy niemal poczuć złowrogą i napiętą atmosferę panującą w pełnym sekretów domu Galvinów. […] To portret rodziny odmalowany z niezwykłą głębią i wyjątkową empatią.

„Kirkus”


O autorze

Robert Kolker to amerykański dziennikarz, który współpracował m.in. z "New York Magazine" oraz "Bloomberg News". Za swoją pracę dziennikarską i wybitne, bardzo skrupulatnie pisane reportaże przyznano mu wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień.

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: W ciemnej dolinie
 • Autor: Robert Kolker
 • Wydawnictwo Czarne
 • Seria Amerykańska
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2021
 • Ilość stron: 416
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381913157
 • Język: polski
 • Podtytuł: Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii
 • Oryginalny tytuł: Hidden Valley Road: Inside the Mind of an American Family
 • Tłumacz: Dzierzgowski Jan
 • ISBN: 9788381913157
 • EAN: 9788381913157
 • Wymiary: 14x22 cm

Recenzje książki W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii (4)

 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Opinia potwierdzona zakupem
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niebywała lektura. Jedna z tych, które trzeba przeczytać. Z jednej strony fascynujący obraz rodziny obarczonej nieuleczalną i stygmatyzującą chorobą, ich próby radzenia sobie z popadającymi w obłęd bliskimi i życie w strachu, czy sami wnet w ten obłęd nie popadną. Równolegle autor sprawnie niczym pisarz thrillerów, prowadzi czytelnika w ewolucji, aż w końcu rewolucji (dzięki genetyce), podejściu naukowców, psychiatrów i psychologów do leczenia tej strasznej choroby.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Byłam "W ciemnej dolinie" razem z rodziną Galvinów, nie udało mi się przygotować na treść tej książki.

  Niedowierzanie, złość, smutek, szok i rozpacz.

  Sześcioro dzieci Mimi cierpiało z powodu schizofrenii i innych zaburzeń, które nękały rodzinę przez większość ich życia. Dorosłe dzieci odkrywają przed nami karty całej historii. Fakty związane z próbami leczenia, eksperymentalne metody, ogromne dawki leków i nieskuteczne terapie.

  W trakcie czytania nie mogłam odrzucić od siebie myśli, co by było, gdyby te wydarzenia miały miejsce teraz? Czy współczesny świat, rozwinięta medycyna, większa edukacja na temat chorób psychicznych, zmieniłyby życie czternastoosobowej rodziny?

  Mimi była matką, ja też nią jestem, znalazłam wspólny mianownik i zastanawiałam się nad tym jak ja bym postąpiła, ale nie potrafię zrozumieć jej toku rozumowania. Rodzinę dotknęła ogromna tragedia, młodsze dzieci cierpiały z powodu choroby starszych, starsze nie potrafiły dobrze traktować młodszych, do tego rodzice oddali się od siebie, nie tworząc wspólnego frontu.

  Schizofrenia często wywołuje urojenia, wydaje się, że jedzenie jest zatrute, śledzi cię policja, ktoś spiskuje przeciwko tobie, a najbliższe osoby życzą ci śmierci. Choroba przejmuje kontrolę i tak zawładnęła całą rodziną Galvinów.

  Autor przedstawia mnóstwo faktów, bezcenne są rozmowy z żyjącymi członkami rodziny, wyłania się z nich przerażający portret, pełen prawdy i dramatycznych wydarzeń. Kolker nie ocenia, w książce jest współczującym narratorem, który przygląda się z boku i czasem klepie po ramieniu.

  „Raz na jakiś czas, robiąc kolejną niespodziewaną i niepojętą rzecz, Mimi Galvin przerywała na moment, brała oddech i pytała samą siebie, jak to się stało, że znalazła się w tej sytuacji.”

  Wystarczy zerknąć na daty, aby zrozumieć, że historia rodziny Galvinów nie jest odległa, a schizofrenia dalej jest głęboką studnią pełną pytań, na które wciąż brakuje odpowiedzi.

  10/10

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Don i Mimi od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Doczekali się dwanaścioro dzieci. Z zewnątrz tworzyli piękną, liczną i zgraną rodzinę, ale pęknięć w wewnętrznej strukturze nie dostrzegał nikt. Synów Galivinów jednego po drugim zaczął wciągać świat urojeń i niespokojnych myśli- świat schizofreni.

  Z każdym kolejnym przypadkiem choroby życie rodziny zamieniało się w piekło.

  Kiedy Galvinowie zaczęli chorować, wiedza o schizofreni była żadna i niewatpiliwie historia tej rodziny miała znaczny, jeśli nie decydujący wpływ, na postępy w tej dziedzinie.

  Książka jest niezwykle ciekawie napisana i o tyle fascynująca, że przypadek tak liczej rodziny, gdzie połowa rodzeństwa zachorowała na schizofrenie, w dziejach sie nie powtórzył.

  Historia ma trzy płaszczyzny. Rodzina, schzofrenia i zagadnienia naukowe oraz społeczeństwo Amerykańskie XX wieku. Najpierw poznajemy Dona i Mimi, początki ich związku, drogę do małżeństwa oraz ścieżkę zawodową Dona, a także czasy w jakich przyszło im zakładać rodzinę. Z jednej strony czytamy o metodach leczenia, lekach, elwltrowstrzach z drugiej strony rozgrywa się rodzinny dramat. Chorzy bracia wymagają więcej uwagi niż zdrowe dzieci. Powoli zwłaszczają dla siebie rodziców.

  Nie sposób dostrzec tutaj, że choroby psychiczne były powodem do wstydu a czasem wręcz tabu, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. A i tak nie wszystko.

  Autor bardzo umiejętnie łączy poszczególne wątki, z wielką fascynacją opisuje rodzinę Galvinów, wplata historie i przebiegi schizofreni u sześcioro rodzeństwa.

  Reportaż został podzielony na trzy części. Dużym plusem jest wstęp do historii choroby, prób ukierunkowania przez naukowców, skąd pochodzi i ja elementy maja na nie wpływ. Dziś wiemy, że nie ma czegoś takiego jak ,, matka schizofrenogenna" ale takie twierdzenie pokutowało w XX wieku i wiele innych, bądź co bądź, krzywdzących dla rodziców.

  Niewątpiwie książka robi wrażenie, przede wszystkim jest poparta bogatą bibliografią. Jednak dla osoby która w najbliższym otoczeniu miała doczynienia z tą chorobą, zwłaszcza pod postacią paranoidalną, obserowała i była świadkiem zachowań, , wydarzenia jakie rozgrywały się w tej rodzinie, nie będą obce.

  Z całego serca jednak może polecić ten reportaż.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie ukrywam, że moja przygoda z twórczością Roberta Kolkera była zupełnie przypadkowa, a historia rodziny Galvinów to jedyna pozycja literacka spod pióra tego pisarza, z którą miałam do czynienia. Trudno jednoznacznie określić, z jakim gatunkiem i z jakim tematem głównym mamy do czynienia w przypadku tej książki. W moim przypadku odbiór był mieszany, ponieważ momentami pochłaniałam kolejne linijki tekstu z przekonaniem, że mam do czynienia z reportażem, by po chwili zmienić tryb odbioru na opowiadanie. Najciekawszy natomiast jest motyw przeplatania naukowej terminologii z zakresu psychiatrii z ukazywaniem przez autora socjologicznych aspektów funkcjonowania społeczeństwa w określonym okresie historii Stanów Zjednoczonych. Warsztat pisarski autora godny zainteresowania.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga...
dodaj do schowka Do koszyka 31,17 zł
Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga...
dodaj do schowka Do koszyka 32,68 zł
Galvinowie mogliby być ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Dan i Mimi wzięli ślub zaraz po II wojnie światowej, rodzinę zakładali w czasach rosnącego dobrobytu, awansowali do klasy średniej, kupili piękny dom. Marzyli o dużej rodzinie i ich marzenie się spełniło, doczekali się aż dwanaściorga...
dodaj do schowka Do koszyka 40,41 zł
„Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości w Polsce cynicznymi manipulacjami, które będą kiedyś książkowym przykładem niesprawiedliwości” – to słowa matki Grzegorza Przemyka, świeżo...
dodaj do schowka Do koszyka 15,76 zł
Współczesny Szanghaj to światowa metropolia w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Każdego dnia pojawiają się w nim marzyciele, gotowi zanurzyć się w szalonym żywiole kapitalizmu, idei i możliwości. Elegancka panorama miasta z imponującymi, nowoczesnymi wieżowcami inspiruje ich sny o własnej...
dodaj do schowka Do koszyka 27,88 zł
W 1952 roku ostatni islandzcy osadnicy odpłynęli z Hornstrandir. Ślady ich życia powoli zaczęły znikać, a półwyspem znów zawładnęła natura. Mieszkańcy przeprowadzili się w przyjaźniejsze rejony, zostawiając za sobą ponadtysiącletnią historię ujarzmiania ziemi, będącej dziś jednym z najpiękniejszych...
dodaj do schowka Do koszyka 28,62 zł
Wybrane bestsellery
KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ BELLADONNYNOMINOWANA DO GOODREADS CHOICE AWARDS 2023INTRYGUJĄCA, MAGICZNA, GOTYCKA OPOWIEŚĆ, ROZGRYWAJĄCA SIĘ WŚRÓD SZELESTU JEDWABI, LŚNIĄCYCH POSADZEK SAL BALOWYCH I OGRODÓW RODZĄCYCH ŚMIERCIONOŚNE ROŚLINY.Zamordowano diuka Berness. O zabójstwo oskarżono właściciela...
dodaj do schowka Do koszyka 36,59 zł
Wydanie Makbeta kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na...
dodaj do schowka Do koszyka 9,14 zł
Wysoko na zamglonym zboczu góry dwie pandki rude żyją szczęśliwie ze swoją mamą. Obiecały jej, że nie będą same oddalać się od domu. Jednej pandce wystarczy przytulne gniazdo na drzewie, ale jej siostrzyczka jest wszystkiego bardzo ciekawa. Marzy, by zwiedzać świat. Pewnego dnia, nie mówiąc nic...
dodaj do schowka Do koszyka 27,77 zł
Przekłady na 40 języków. Ponad 1 500 000 egzemplarzy książek sprzedanych tylko w Polsce. 5 nominacji do tytułu Książki Roku Lubimy Czytać w kategorii: kryminał/sensacja/thriller. 6 nominacji do Bestsellera Empiku. 1 Bestseller Empiku dla „Terapeutki“ w kategorii: literatura popularna. Honorowa...
dodaj do schowka Do koszyka 34,57 zł
Czy żeby z nijakiej cieciorki stać się fajną, trzeba nosić ciemne okulary? A może chodzi o sposób mówienia? Lub ciuchy? Żel na włosach? Nie? No więc o co? Ta mądra, pozytywna, a przy tym zabawna i wielopoziomowa opowieść o Cieciorku, który chciałby należeć do paczki popularnych kumpli, to sposób na...
dodaj do schowka Do koszyka 20,49 zł
Książeczka "Warzywa" to kolejna już pozycja w dobrze znanej serii "Pierwsze słowa Akademii Mądrego Dziecka". Tym razem mały czytelnik poznaje różne warzywa oraz ich kolory. Dowiaduje się, że pomidory są czerwone i rosną na krzakach, a różowe buraczki – w ziemi. W książeczce znajdzie też inne...
dodaj do schowka Do koszyka 18,49 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula