Wkrocz do XIX wiecznego Wilna i przyjrzyj się narodzinom wielu nowych fascynujących ideologii! "Romantyczni" to tytuł, który zabierze Cię w podróż do początków romantyzmu.
Akcja książki "Romantyczni" odbywa się głównie na terenie XIX-wiecznego Wilna. W tym tętniącym życiem mieście powstają związki filomatów i filaretów. Narracja jest prowadzona z kilku perspektyw, przez co ciężko uznać któregoś z bohaterów za tego "głównego". Historia w świetny sposób łączy ze sobą postacie zarówno fikcyjne jak i historyczne. Spotkamy więc takie słynne osoby jak na przykład Adam Czartoryski czy Adam Mickiewicz.
Dorota Ponińska stara się w jak najlepszy sposób przedstawić atmosferę i sposób życia studentów z tamtego okresu, który do łatwych nie należał. Nastroje polityczne były napięte, a Polacy byli zazwyczaj stawiani w negatywnym świetle. Nie brakowało jednak u nich ducha patriotyzmu, który jednak może doprowadzić do wielu kłopotów i problemów z władzami.
"Romantyczni" to historia, która budzi wiele emocji. Przedstawia ona dobre jak i gorsze momenty Uniwersytetu Wileńskiego, na którego terenie dzieje się większość akcji książki. Sama historia przedstawiona jest z wielu perspektyw i rozgrywa się przez nieco ponad 15 lat, dzięki czemu możliwe jest przedstawienie tak wielu kluczowych dla historii wydarzeń. Język, jakim posługuje się autorka, jest niepowtarzalny i sprawia, że lektura stanowi niezapomniane wrażenie.
"Romantyczni" jest tytułem, w którym znaleźć można wiele historycznych wydarzeń i osób przeplatanych z fikcyjnymi bohaterami, którzy jednak przyciągają uwagę czytelnika swoimi decyzjami i sposobem myślenia. Wszystkiego dopełniają szczegółowe opisy, nad którymi Dorota Ponińska zapewne pracowała długimi godzinami.
Cytaty
Trzeba żyć swoją prawdą, prawdą swoich uczuć, bez ciągłego naginania się do cudzych oczekiwań. Tylko tak ta jutrzenka swobody i zbawienia słońce, o których pisał Adam, mogą nam kiedyś zaświecić.
*****
Może za sto, a może za dwieście lat (…) nastanie czas, kiedy ludzie przestana ze sobą walczyć, poczują, że są jednością, że wojny nie mają sensu. Bo stosunki między ludźmi i narodami będą się opierać na miłości, a nie na wrogości i walce. I wtedy nastanie pokój na ziemi... jak złoty wiek!
*****
A człowiek nie jest przecież tylko swoim ciałem i swoją myślą, jest czymś znacznie więcej: nieśmiertelną duszą, sercem, uczuciem, intuicją, boską cząstką twórczą. To wszystko mieści się w świecie pogańskich Słowian.
*****
Istnieją pewne niewidzialne siły, które roztaczają wokół człowieka atmosferę pozytywną, kiedy jest ON dobry i piękny, ponieważ żyje według zasad moralnych, lub negatywna, gdy je odrzuca. Dlatego przeczystość duszy i ciała, czyli niewinność jest warunkiem uczynienia tej atmosfery miłą i przyciągającą.
*****
Ludzie wysyłają do siebie promionki, te zaś wychodząc z oczu jednej osoby, trafiają do oczu drugiej, rodząc sympatię zwaną platoniczną miłością, w przypadku osób różnej płci, lub przyjaźnią, przy osobach tej samej płci. Ta magnetyczna energia pobudza do jednoczenia się, współdziałania, wspólnej nauki i zabawy.
*****
Doskonałość, czystość moralna, daje człowiekowi siłę działania na zewnątrz, decyduje o jego wartości. Dlatego obowiązkiem porządnych ludzi wobec społeczeństwa jest dążyć do owej doskonałości moralnej zwanej promienistością, a unikać tego, co tę siłę osłabia, tj. wszeteczności! Toteż my promieniści, winniśmy pielęgnować naszą cnotę i promieniować nią na innych, a nawet na kraj cały!
Zobacz booktrailer!