Zbrodnie popełniane przez lekarzy są tym straszniejsze, że z racji wykonywanego zawodu powołaniem medyków jest ratowanie życia człowieka. Jeśli chcesz poznać historię człowieka, który ukończywszy medycynę, sprzeniewierzył się misji walki o ludzkie zdrowie, sięgnij po książkę Maxa Czornyja "Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz".
"Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz" to oparta na faktach powieść o słynnym doktorze Josefie Mengele, który w oświęcimskim obozie siał postrach wśród uwięzionych, stając się jednym z najokrutniejszych zbrodniarzy nazistowskich. Dokumentalna opowieść Maxa Czornyja to przede wszystkim świadectwo pseudomedycznych eksperymentów, którym poddawani byli żydowscy i romscy więźniowie obozu zagłady. Autor opowiada o budzących grozę praktykach medycznych: umyślnym zakażaniu ran chorobotwórczymi bakteriami, zszywaniu korpusów kilku współwięźniów, eksperymentach na płodach czy zabiegach chirurgicznych wykonywanych bez jakiegokolwiek znieczulenia.
Pisarz zmusza czytelnika do refleksji nad moralnymi granicami badań i eksperymentów lekarskich. Skłania do przemyśleń, w jakim stopniu postęp w dziedzinie medycyny może usprawiedliwiać nieetyczne zachowania lekarzy. Pokazuje też, jak straszliwe konsekwencje może mieć i do jakich zbrodni prowadzić odrzucenie wszelkich barier stojących na drodze rozwoju nauki.
O autorze
Max Czornyj to polski prozaik, a z wykształcenia prawnik. Zasłynął cyklem thrillerów o komisarzu Deryle. Jest także twórcą serii powieści, na kartach których wykreował postaci mortalisty Honoriusza Monda oraz komisarz Lizy Langer i profilera Oresta Remberta. W dorobku pisarza znajdują się również powieści historyczno-obyczajowe i dokumentalne opowieści o autentycznych seryjnych mordercach, na przykład "Kat z Płaszowa" czy "Bestia z Buchenwaldu"