Outlet

Balladyna Outlet

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
176
Inne wersje (3)
Książka, op. miękka
od 8,22 zł
Outlet, Książka, op. twarda
za 12,37 zł
Nasza cena: 10,13 zł 14,90 zł Taniej o: 32%

“Balladyna” to tragedia napisana przez Juliusza Słowackiego. Opowiada o tym, jak daleko można się posunąć by osiągnąć cel.

Żądza władzy, powolna metamorfoza w prawdziwego zbrodniarza i początkowy triumf zła nad dobrem to główne motywy pojawiające się w tragedii “Balladyna”. Autorem tej tragedii jest oczywiście Juliusz Słowacki, polski pisarz z okresu romantyzmu. Na początku poznajemy dwie bohaterki: Balladynę i Alinę. Pierwsza z nich jest rozpieszczoną egoistką, która pragnie jedynie władzy i bogactwa. Druga natomiast to uosobienie miłości i łagodności. Mieszkają w ubogiej chatce razem z matką, wdową.

Wraz z nadejściem wiosny budzi się wróżka Goplana, który zakochana jest w Grabcu. Ten natomiast spotyka się z Balladyną, więc aby rozbić ich związek, wróżka wysyła do chaty księcia Kirkora. Ten ma ożenić się z dziewczyną, która wygra konkurs na zbieranie malin wymyślony przez matkę. Balladyna wie, że nie ma szans, aby go wygrać, dlatego też zabija swoją siostrę. Na czole pozostaje jej jednak krwawa plama, niemożliwa do zmycia. W ten sposób dziewczyna zostaje żoną Kirkora. Zabiera na zamek również swoją matkę. Po czasie żałuje jednak tej decyzji, gdyż wstydzi się swojej chłopskiej rodzicielki. Zaczynają dręczyć ją również głosy, widzi duchy, czuje, że popada w obłęd. Udaje się do chaty Pustelnika, aby ten pozbył się jej plamy z czoła. On jednak potrafi czytać w sercu i wie, co zrobiła bohaterka, dlatego odmawia.

W momencie, gdy Kirkor wyrusza na wojnę kobieta postanawia rozkochać w sobie von Kostryna, jednego z rycerzy, który pomaga jej zabić Kirkora. Następnie wykorzystując truciznę Balladyna pozbywa się również kochanka. W zamku Kirkora panuje zamieszanie, a kobieta samodzielnie zasiada na tronie. Wyrzuca matkę, ale jednocześnie czuje, że popada w coraz większy obłęd.

“Balladyna” to tragedia romantyczna, napisana w pięciu aktach. Na początku Czytelnik może mieć problemy z jej interpretacją. Warto więc zaopatrzyć się w opracowanie, które pomoże lepiej zrozumieć ten niezwykły utwór, a także usystematyzować zdobytą wiedzę.

Juliusz Słowacki urodził się w 1809 roku, a zmarł w 1849 roku. Był polskim poetą i przedstawicielem romantyzmu. Dramaturg, epistolograf, określany jako jeden z Wieszczów Narodowych tuż obok Mickiewicza i Krasińskiego. Twórca filozofii genezyjskiej, mistyk i jeden z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu.

Sprawdź podobne

Recenzje (7)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo łądne wydanie z opisem, dobrze się czyta oraz łatwiej odnależć interesujące nas fragmenty.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo ladne wydanie. Miekka okladka. Fajnie sie czyta nawet dzieciakom

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Ładne wydanie z opracowaniem , dobrze się czyta, duża pomoc w szkole

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Balladyna" Juliusza Słowackiego należy do kanonu lektur szkolnych. Omawia się ją w gimnazjum (teraz zapewne w wyższych klasach szkoły podstawowej). Jest to dramat zdecydowanie łatwiejszy w odbiorze, dlatego mamy z nim do czynienia na wcześniejszym etapie edukacji. Tytułowa bohaterka jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci kobiecych w literaturze. Każdy uczeń doskonale pamięta jej bezwzględność i chłód. Aż ciarki chodzą po plecach, kiedy tylko przypomni się akcja, która miała miejsce w lesie podczas zbierania malin... "Balladyna" to bardzo wartościowa pozycja, która porusza takie tematy jak zazdrość, relacje rodzinne, władza czy miłość. Zdecydowanie obowiązkowa lektura dla wszystkich! Dramat, jako utwór literacki, jest interesującą formą, ponieważ akcja jest bardzo zwarta, wszystko logicznie łączy się w całość, a didaskalia pozwalają czytelnikowi na taką interpretację przestrzeni i bohaterów, która jednocześnie zamyka się w pewnych ramach, ale daje też ogromne możliwości dla wyobraźni. To właśnie dlatego spektakle teatralne tak bardzo się od siebie różnią, mimo takiej samej treści. To również dlatego świat kultury jest tak urozmaicony, a odbiorcy nie mają prawa się nudzić.

  Wydawnictwo GREG ciągle rozwija swoją kolekcję "Kolorowa Klasyka", której celem jest zachęcenie uczniów do sięgania po lektury szkolne. Wiadomo, że im ładniejsza okładka, tym większa szansa na to, że wzrośnie zainteresowanie daną książką. :) Ze swojej strony gorąco Was zachęcam, abyście uświadamiali osoby ze swojego otoczenia (głównie te najmłodsze), że lektury szkolne są ważne i potrzebne! A żeby dodatkowo zachęcić do czytania, wystarczy znaleźć takie piękne wydania książek, które mówią same za siebie. Wspaniałe okładki, solidna oprawa, duża czcionka i ozdobne ilustracje w środku są pokusą dla każdego. Kolejny raz, zachwycona oprawą graficzną oraz treścią, polecam. :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Jedną z książek w szkole, które sprawiały mi największe problemy, była “Balladyna”. Streszczenie w tamtym czasie okazało się być dla mnie wybawieniem, a przydatne opracowanie pomogło zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie. Również i teraz, po wielu latach, kiedy postanowiłem jeszcze raz sięgnąć po nielubianą wtedy lekturę, wybrałem opcję Balladyna streszczenie. Mimo, iż będąc dorosłym jestem w stanie zrozumieć więcej od razu, postanowiłem nie ryzykować i w razie co wykorzystać streszczenie lektury. Nie zawiodłem się i wydanie, które wybrałem, w pełni zaspokoiło moje wymagania. Autorem tej tragedii jest oczywiście jeden z Narodowych Wieszczów, Juliusz Słowacki.

  Jeżeli ktoś nie zna treści dramatu, na który składa się pięć aktów, dotyczy ON żądzy władzy i stopniowego zamieniania się głównej bohaterki czyli Balladyny w morderczynię. Na początku wszystko wygląda dość spokojnie. Chatka, w której mieszka Alina, Balladyna i ich wdowa-matka jest typową chatką wiejską. Alina to bardzo przyjemna i pełna ciepła dziewczyna, Balladyna natomiast pragnie jedynie władzy, pieniędzy i wydostania się stąd. Wróżka Goplana to postać fantastyczna, zakochana niestety bez wzajemności w Grabcu, który spotyka się z Balladyną. Aby móc dostąpić szczęścia, wróżka sprowadza księcia Kirkora. On ożeni się z tą z dziewcząt, która pierwsza uzbiera malin. balladyna nie chce jednak rywalizować, więc potajemnie zabija Alinę. Na czole pozostaje jej jednak krwawa pamiątka, której nie da się zmyć. W zamku Kirkora odbywa się huczne wesele. Dziewczyna zabrała ze sobą również i matkę, ale żałuje swojej decyzji, ponieważ ta jest zwykłą chłopką. Udaje się do chaty Pustelnika, aby ten pozbył się jej plany z czoła, ale ON widzi, co kobieta zrobiła i odmawia. Balladyna zaczyna tracić zmysły, widzi zmarłych, myśli, że oszalała, Kirkor wyjeżdża na wojnę, więc ta postanawia wykorzystać rycerza von Kostryna. Rozkochuje mężczyznę w sobie i pragnąć zostać jedyną panią i władczynią namawia go do zabicia Kirkora. Ten oczywiście robi to bez zawahania, kiedy tylko książę wraca do swej posiadłości. Oczywiście Balladyna musi pozbyć się wszelkich śladów, dlatego jej kochanek również zostaje przez nią uśmiercony. W tym momencie może śmiało stać się jedyną królową. Wyrzuca z zamku matkę, która jednak wraca oślepiona piorunem. Twierdzi, że taki los zgotowała jej wyrodna córka, ale nawet na torturach nie wyjawia, o kogo jej chodzi. Matka umiera. Balladyna musi wydać wyroki śmierci na następujące osoby: na zabójcę Kirkora, którym jest ona sama, na zabójcę von Kostryna, czyli również na siebie oraz na wyrodną córkę, która uśmierciła matkę. Po tym trzecim, wydanym oczywiście na siebie, rozkazie śmierci, Balladynę uderza piorun i ginie.

  Muszę przyznać, że za kolejnym podejściem do lektury czytało mi się ją o wiele łatwiej, ale nie da się ukryć, że streszczenie było pomocne. Zawiera ono streszczenie szczegółowe, miejsce akcji, charakterystyki bohaterów, najważniejszą problematykę i rozważania nad tym, jak wyglądała przemiana Balladyny. Wszystko to według mnie przyda się na język polski w szkole lub później, kiedy będziemy chcieli odświeżyć sobie treść lektury. Nawet, jeśli czujemy się “mocni“ w czytaniu dramatów, taka opcja jak dodatkowe streszczenie to również większe zgłębienie tematu i dowiedzenie się na przykład o biografii autora lub o tle historycznym. W końcu każde czasy rządzą się swoimi prawami i tak też było podczas polskiego romantyzmu, kiedy to “Balladyna” powstawała. Juliusz Słowacki stworzył doskonałe dzieło, traktujące o żądzy władzy i ostatecznej wygranej dobra nad złem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Juliusz Słowacki
 • Wydawnictwo SBM
 • Seria Lektura z opracowaniem
 • Oprawa: Miękka
 • Ilość stron: 176
 • Stan: końcówka nakładu, książki są nowe, ale niepełnowartościowe (mogą posiadać zażółknięcia, drobne zagięcia, itp.), mogą nie posiadać dodatków takich jak płyty CD, płyty DVD, mazaki, długopisy, naklejki i inne drobne elementy.
 • Model: 978838059731033
 • ISBN: 9788380597310
 • EAN: 978838059731033
 • Wymiary: 16.5x24.0x0.8 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Quo Vadis z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
13,55 zł 17,60 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Quo Vadis z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Dziady z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
9,13 zł 11,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziady z oprac. SBM

LEKTURA Z OPRACOWANIEM Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały...
Przygody Tomka Sawyera z oprac. SBM 5/5 Nasza cena:
11,47 zł 14,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przygody Tomka Sawyera z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Wesele z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
8,30 zł 10,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wesele z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Wesele z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
12,32 zł 16,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wesele z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Zemsta z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
11,42 zł 14,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Zemsta z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
5,31 zł 6,42 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zemsta z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Dziady z oprac. SBM 0/5 Nasza cena:
13,78 zł 17,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziady z oprac. SBM

Lektura wraz opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych...
Dzieje Tristana i Izoldy. Lektura z opracowaniem (zielona seria, ) 0/5 Nasza cena:
5,02 zł 5,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dzieje Tristana i Izoldy. Lektura z opracowaniem (zielona seria, )

Seria lektur profesjonalnie wydanych, w miękkich oprawach, z rozbudowanymi przypisami. Lektury wzbogacone są o opracowania, które zostały przygotowane przez nauczycieli polonistów z wieloletnią praktyką.
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula