Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka pod tytułem "Asiunia" to historia małej Asi, która przeżyła II Wojnę Światową.
II Wojna Światowa - bombardowania, strzelaniny i terror, który opanował Polskę to straszne przeżycie dla wszystkich ludzi, którzy uczestniczyli w tym okrutnym konflikcie zbrojnym. Jak z perspektywy pięcioletniego dziecka wyglądała wojna? Z pewnością było to traumatyczne przeżycie, pełne strachu i niepewności tego, co przyniesie kolejny dzień.
"Asiunia" oparta została na prawdziwych wydarzeniach z życia Joanny Papuzińskiej, która jako mała dziewczynka przeżyła ten ciężki czas. Jest rok 1944, mała Asia wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka na ulicy Mątwickiej w Warszawie. Trwa wojna, Mama Asi za pomoc chłopcom, którzy napadli na Niemców została rozstrzelana. Dziewczynka wraz z tatą i rodzeństwem musiała opuścić dom rodzinny, starała się zrozumieć na swój sposób, dlaczego dzieje się tyle złego, dlaczego nie może cieszyć się dzieciństwem, bawić się z rodzeństwem, zasypiać w swoim łóżeczku w swojej piżamce. Niestety było to za trudne. Podczas tułaczki spędzała czas u różnych, obcych ludzi. Pomimo tego, że było bardzo ciężko, doskwierał im głód i bieda, najważniejsze dla nich było to, że są razem.
“Asiunia” to wzruszająca opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka. Książki dla dzieci rzadko kiedy poruszają tematykę wojny dorosłych, czyli doświadczeń ze wszech miar traumatycznych i smutnych. Tymczasem właśnie niezwykle ważne jest, by historie dzieci z tamtego okresu wraz z ich perspektywą również wybrzmiewały. I by trafiały również do młodych czytelników, którzy czytając historię małej dziewczynki, małej Asiuni, nauczą się empatii i dowiedzą, że coś takiego jak wojna istnieje - ponieważ istnieje i błędem jest to przed dziećmi ukrywać.
O autorce
Joanna Papuzińska - prozaik, poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych. Urodzona w Warszawie 3 stycznia 1939 roku. Członkini Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała, m.in.: Złoty krzyż zasługi (1989), Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2005), Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (2016).
Autorka, takich książek, jak: "Chwilki dla Emilki"(2004), "Lisek Maciuś" (1971), "Szumikraj" (1993), "Uśmiechnięte słowa" (1982),"Krasnoludki Pucybutki" (2012).