Jedyna książka od początku do końca poświęcona... śmieciom! Ich ilość jest obezwładniająca, a ich różnorodność równie ciekawa, co przerażająca. Co śmieci mówią o nas i co możemy zrobić z ich ogromem? Tego dowiesz się z tej właśnie pozycji.
Nikt nie jest tak efektywnym producentem śmieci, jak my sami - każdego miesiąca nasze gospodarstwa domowe wytwarzają całe worki przeróżnych odpadów. Jednak kontenery to nie jedyne miejsce, gdzie śmieci można znaleźć: w polskich lasach, na plażach, łąkach i poboczach leży często cała kolorowa gama porzuconych opakowań, butelek, papierków i wielu innych "skarbów".
Morza i oceany już niedługo będą w sobie mieścić więcej plastiku niż wodnych organizmów. Z pewnością nieraz dane nam też było zobaczyć zdjęcia lub nagrania zwierząt zaklinowanych w plastikowe reklamówki. Śmieci jest tak wiele, że przestajemy je zauważać i stają się dla nas "naturalnym" elementem otoczenia. Ostatnie lata przyniosły rosnącą świadomość na temat tego, jak ogromny wpływ na planetę mają nasze działania. Mimo to szkody wyrządzone przez lata są tak ogromne, że potrzebujemy radykalnych zmian.
"Książka o śmieciach" Stanisława Łubieńskiego jest kolekcją esejów o śmieciach, ilustrowaną autorskimi zdjęciami. Autor ma za sobą wiele rozmów i spotkań z fachowcami, które pozwoliły mu przyjrzeć się z bliska sortowniom i zobaczyć, jak wygląda praca z tą częścią środowiska, o której tak rzadko pamiętamy na co dzień. Jakie zagrożenie dla Ziemi niosą ze sobą śmieci, jak świadczą one o wszechogarniającym konsumpcjonizmie i co mówią o współczesnym człowieku? Jak możemy wynagrodzić naszej planecie to, jak bardzo ją zaśmieciliśmy? Tu znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Autor o książce
Śmieci są trochę tak jak ptaki. Mają swoje ulubione habitaty, te leśne często różnią się od nadrzecznych, plażowych czy łąkowych. Pomyślałem, że może warto się temu przyjrzeć. Przyjrzeć się sobie. Swoim śmieciom. Przedmiotom, które kupuję i które wyrzucam. Chciałem się dowiedzieć czegoś o materiałach, z których powstały, i tym, jaki może być ich dalszy los. Zacząłem czytać o recyklingu, o historii konsumpcjonizmu, zacząłem spędzać godziny nad opracowaniami branżowymi. Zaczepiałem fachowców. Opowiedzieli mi o krzemiennych siekierkach i o tym, w których butelkach ginie najwięcej żuków leśnych. Pozwolili patrzeć, jak działają sortery optyczne w sortowni śmieci, i zajrzeć mikroskopem w polimerowe wąwozy. Poczułem, że pierwszy raz widzę drugą, tę ciemną stronę księżyca, równoległy świat, który toczy się zupełnie poza moją, naszą świadomością. To musiało się skończyć książką.
O autorze
Stanisław Łubieński, z wykształcenia ukrainista i kulturoznawca. Współpracownik "Tygodnika Powszechnego". Autor reportażu historycznego "Pirat stepowy" (Czarne 2012). Za zbiór esejów "Dwanaście srok za ogon" otrzymał Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017.
W 2020 roku książka ukazała się w przekładzie na język angielski. Prowadzi spacery przyrodnicze i bloga Dzika Ochota. Mieszka w Warszawie.