Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 172
Opis

"Klachy z Koszutki" to zbiór wspomnień Barbary Romer-Kukulskiej z czasów jej dorastania na jednym z katowickich osiedli w latach 50. XX wieku. Ta niezwykła książka zabierze czytelnika do czasów, w którym beztroska młodzieńczego postrzegania rzeczywistości miesza się z brutalnością otaczającego świata.

Autorka dorastała przy ulicy Bolesława Czerwińskiego w Katowicach, a dokładniej w obrębie osiedla Koszutka. W tym sielskim i beztroskim świecie utworzył się niezwykły konglomerat zbudowany z różniących się od siebie języków, statusów społecznych i poglądów na rzeczywistość. W cieniu oszczędnych form architektonicznych familoków powstaje świat oparty na sprzecznościach, nad którym góruje zaplanowany centralnie projekt Koszutki.

Mimo że miejsce to jest dla autorki uosobieniem młodości, radości i szczęścia, ma w sobie jednak dużo "pierwiastków" smutku. To tu obok siebie żyją ludzie z różnych sfer, posługujący się zupełnie inną gwarą i budujący trwałą, lecz nie pozbawioną swoich wad społeczność Koszutki - miejsca, które na co dzień musiało się mierzyć z walką o własną tożsamość w świecie powojennej polskiej zawieruchy.


O autorce

Barbara Romer-Kukulska jest polską publicystką, która zajmuje się szeroko rozumianą literaturą historyczną. Autorka ma na swoim koncie opracowanie "Dziennik 1939-48", będące zapisem wspomnień Zofii Romerowej, babci Romer-Kukulskiej.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii listy, wspomnienia

Szczegóły
  • Autor: Barbara Romer-Kukulska
  • Wydawnictwo Ośrodek Karta
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2023
  • Ilość stron: 172
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788366707900
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788366707900
  • EAN: 9788366707900
  • Wymiary: 130 x 208 x 13 mm
  • Dane producenta: Fundacja Ośrodka Karta, Narbutta 29, 02-536 Warszawa, Polska, kolportaz@karta.org.pl, tel. 22 848 07 12
Recenzje książki Klachy z Koszutki (1)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Agnieszka Angel K. w dniu 2023-07-12
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

    Czy jest  tu ktoś z Katowic lub okolic? Jeśli tak, to mam dla Was idealną propozycję na wakacje. Podróż w przeszłość w cenie książki. Zresztą, nawet jeśli nie jesteście ze Śląska i tak warto sięgnąć po „Klachy z Koszutki”, ponieważ wspomnienia związane z okresem dorastania w czasach PRL-u zawsze budzą w człowieku jakiś sentyment i wspomnienia, które z wiekiem cenimy coraz bardziej.

    Koszutka to dzielnica Katowic, położona w północnej części miasta, na Wzgórzach Chorzowskich. W latach 50. obok czarnych jak smoła familoków powstały pierwsze otynkowane bloki z cegły, w których zamieszkała setka rodzin pracowniczych. Ogólnie bardzo ciekawa zbieranina postaci, tworząca barwny przekrój ówczesnego społeczeństwa. Wśród nich sama autorka, która będzie narratorką tej historii. Historii prawdziwej.

    To nie jest obszerna pozycja, dlatego też nie zdradzę nic ze szczegółów, aby nie odbierać Wam przyjemności z czytania. Jestem jednak pewna, że z każdym kolejnym rozdziałem będziecie wynajdować kolejne punkty styczne z własnymi wspomnieniami z tego okresu. Szczególne uznanie dla autorki, która dzięki konsultacjom odtworzyła język, jakim się wówczas posługiwano. Ślůnsko godka jest tu obecna, na szczęście zadbano o tłumaczenie (na bieżąco, więc się człowiek nie męczy z wertowaniem stron, co przy tych upałach jest zbawienne). Są też archiwalne zdjęcia, i dzieci bawiące na placu przy bloku, piłka, trzepak, guma, zimą lodowisko, na nogach najbrzydsze buty świata — trzewiki. Kto miał? :D A za komunijną sukienkę ze spadochronu należy się ELLE STYLE AWARDS :) Książka lekka i przyjemna, z przyjemnością więc polecam!

    IG @angelkubrick

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula