Jak zatrzymać czas

Autor:

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 11
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
431
Rok wydania
2018
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 25,50 zł
Audiobook na CD, mp3
za 25,00 zł
Nasza cena: 29,52 zł 36,90 zł Taniej o: 20%

Rozgrywająca się na przestrzeni wieków opowieść o mężczyźnie zagubionym w czasie, kobiecie, która jest w stanie go uratować i o tym, co to naprawdę znaczy być człowiekiem

Tom Hazard posiada niebezpieczny sekret. Choć wygląda na przeciętnego 41-latka, cierpi na rzadką przypadłość, wskutek której żyje już całe stulecia. Tom przeżył kawał historii - występując z Szekspirem, eksplorując odległe morza z kapitanem Cookiem i pijąc koktajle z Fitzgeraldem. Teraz pragnie już tylko zwyczajnego życia.

Tom wraca do Londynu, swojego dawnego domu, aby zostać nauczycielem historii w liceum. Niespodziewanie urzekająca nauczycielka francuskiego z tej samej szkoły zdaje się być nim zafascynowana. Ale Stowarzyszenie Albatrosów, sekretna grupa, która chroni ludzi takich jak Tom, ma jedną zasadę: nigdy się nie zakochuj. Bolesne wspomnienia z przeszłości i nieobliczalne zachowanie czujnego przywódcy Stowarzyszenia zagrażają wykolejeniem się nowego życia. Tom jednak czuje, że to na co nie może sobie pozwolić, jest zarazem tym, co może go ocalić. Będzie musiał raz na zawsze zdecydować, czy utknie w przeszłości, czy wreszcie zacznie żyć teraźniejszością.

Jak zatrzymać czas to głęboko ludzka, szalenie oryginalna powieść o utracie, nieuchronności zmian oraz o tym, jak odnaleźć szczęście.

JEDNA Z NAJPOPULARNIEJSZYCH KSIĄŻEK OSTATNICH MIESIĘCY W WIELKIEJ BRYTANII

Czytaj całość

Recenzje (11)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-08-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wiemy, kim jesteśmy, lecz nie wiem, kim stać się możemy"

  Historia Tom'a Hazard'a zaskakiwała mnie w tak wielu momentach, że nawet nie jestem w stanie ich policzyć! Książka jak najbardziej zasługuje na dobre opinie.

  Mówiąc o fabule, poznajemy wspomnianego mężczyznę, który z pozoru wygląda na czterdzieści lat, lecz po dłuższej analizie dowiadujemy się o czterystu. Urodzony w szesnastym wieku przestał się starzeć jako nastolatek, co przyniosło wiele problemów. Traci matkę, która zostaje oskarżona o magię, co daje w tamtych czasach doskonały powód do morderstwa. Tom niestety jest świadkiem śmierci rodzicielki, a całe zdarzenie zostaje na zawsze w jego pamięci. Ucieka z miejsca zamieszkania, gdzie po drodze spotyka szczęście. Poznaje swoją jedyną miłość, lecz ukochana Rose starzeje się jak każdy człowiek. Po czasie dar długiego życia okazuje się przekleństwem. Widzimy jak ludzie nie potrafią zaakceptować wyjątkowości, a z pozoru coś niesamowitego jest zmieszane z błotem.

  Któregoś dnia odkrywa, że nie jest jedyną osobą obdarowaną tym przekleństwem. Dołącza do sekretnego Stowarzyszenia Albatrosów, którzy opiekują się takimi osobami. Okazuje się, że w tym świecie żadne bezinteresowne czyny nie ma miejsca, co przynosi kolejne problemy głównemu bohaterowi.

  Czytając książkę byłam pod wrażeniem talentu autora. Jak w tak krótkiej (według mnie) książce można zawrzeć tyle mądrości? Gdybym zaznaczała wszystkie cytaty, to wykorzystałabym wieele karteczek. Samo podejście autora do sytuacji, przedstawienie problemu i pomysł, ukłony!

  Jeśli chodzi o treść, także mnie zadowoliła. Nie spotkamy tam żadnych biegnących na łeb i szyje akcji, lecz wydarzenia, które dzieją się w odpowiednich momentach. Przeskakiwanie w czasie także jest na plus tej opowieści, ponieważ są przedstawiane z jednej perspektywy, co ułatwia zapoznanie się z życiem Tom'a. Kolejnym talentem autora jest lekkość pisania, książkę czyta się z uśmiechem na ustach dzień i noc.

  Jeśli chodzi o bohaterów nie potrafię wybrać ulubieńca. Tom, rozważny, dążący do celu oraz Rose, dzielnie stawiająca czoło przeciwnością losu. Te postacie jak najbardziej zasługują na naszą uwagę i poświęcenie czasu. Ukazują nam jak nienawiść innych potrafi zniszczyć i skomplikować życie.

  Reasumując, lekturę polecam osobą, które szukają dużej ilości mądrych słów, niezapomnianej historii oraz oryginalnych bohaterów.

  "Każdy człowiek bierze ograniczenia własnego pola widzenia za ograniczenia świata."

  czytampierwszy.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Matt Haig oferuje nam coś więcej niż zwykłą rozrywkę, przedstawiona przez niego historia porusza ważne i ciągle aktualne problemy, a większość z pojawiających się w niej tematów, choć nie należy do najłatwiejszych przedstawiona została w bardzo przystępny sposób. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni wieków, a prowadzona w 1. osobie narracja sprawia, że mamy wrażenie, iż główny bohater zabiera nas w podróż w czasie po swoim życiu. Odwiedzamy różne miejsca, lawirujemy w czasoprzestrzeni, przeskakujemy epoki… i co zaskakujące, ani na moment nie mamy wrażenia zagubienia czy dezorientacji. I wszystko było by pięknie, choć niestety nie zniewalająco czy zachwycająco jak to czytamy na okładce, gdyby nie fakt, że mi osobiście, niektóre fragmenty tej historii dłużyły się jak Tomowi jego życie, a nawet wywoływały moją irytację. Całość, pomimo wspomnianych rys, oceniam jak najbardziej pozytywnie. Uważam, że to historia z mądrym przesłaniem, której warto przyjrzeć się bliżej, szczególnie jeśli po lekturze oczekujemy czegoś więcej niż tylko chwili wytchnienia.

  Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi www.czytampierwszy.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jakoś nigdy nie marzyłam o długowieczności. Nigdy nie chciałam żyć wiecznie. Gdy już podrosłam do momentu, w którym takie myśli mogłyby kiełkować w moim umyśle miałam świadomość tego, że to nie jest nic pociągającego. Wolne starzenie się? Super, tylko z umiarem. Mając te 70-80 lat człowiek jest już schorowany i jest praktycznie wrakiem samego siebie. Z przerażeniem obserwuję staruszków, którym niezwykłą trudność przysparza podniesienie się z siedzenia. Długowieczność? Nie. Uniknięcie starości i optymalna długość życia? Tak. Ta książka pobudziła we mnie dawne przemyślenia.

  Gdy przeczytałam opis tej historii, to od razu skojarzyła mi się ona z filmem „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. W obu tych przypadkach motywem przewodnim jest długowieczność. Film o tej tematyce przypadł mi do gustu i byłam ciekawa czy podobna książka również do mnie trafi.

  Patrząc w sferze literatury, to pomysł Matt’a Haig’a był niebanalny. Nie spotkałam się jeszcze z tego typu książką. Fabuła zaciekawiła i wciągnęła. Autor dostarczył mi fascynującej przygody po epokach. Haig posługuje się lekkim i przestępnym piórem, wiec lektura idzie nie dość, że gładko to jeszcze naprawdę przyjemnie. Treść owiewa melancholijny klimat. Opisy są treściwe i obrazowe. Całość jest dopracowana i spójna. Przeczytałam ją praktycznie na raz, robiąc sobie jedynie krótkie przerwy.

  Jestem pewna, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Ludzie mówią o moralnym kompasie, a ja myślę, że to do niego się wszystko sprowadza. W głębi ducha zawsze wiemy, czy coś jest dobre, czy złe. Znamy swoje południe i północ. Musisz temu zaufać, Anton. Ludzie mogą udzielić błędnych wskazówek i niejednokrotnie wprowadzić w pole. Nie możesz ufać takim radom. Co zwykle mówią w reklamach samochodowych o systemie nawigacyjnym? ‘Nawigacja w standardzie’. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, co dobre i złe, masz już w sobie. Wbudowane w standardzie. To jak z muzyką. Musisz tylko posłuchać.”

  Tom Hazard przeżył tyle lat, o ilu każdy z nas może tylko marzyć. Poznał czarujące postacie XX wieku, grywał u Szekspira i zwiedził odległe krainy mórz z Cookiem. Całe swoje życie spędził jednak na ukrywaniu swojego sekretu młodości i podlegając tajnej grupie, aby ochronić istnienie takich jak on. Stowarzyszenie Albatrosów trzyma się zawsze jednej zasady: Wolno ci (…) rozkoszować się jedzeniem i muzyką, jak również szampanem i rzadkimi słonecznymi październikowymi popołudniami. Możesz kochać widok wodospadów i zapach starych książek, ale miłość do ludzi jest niedozwolona. Słuchasz mnie? Nie przywiązuj się do ludzi, a gdy już będziesz ich spotykać, staraj się czuć do nich tak niewiele, jak to możliwe. Co jednak zrobi Tom, kiedy na jego drodze pojawi się intrygująca nauczycielka francuskiego? Kiedy powraca do Londynu, jako nauczyciel historii, nie zdaje sobie sprawy, że to miejsce otworzy w nim dawne rany: Zadziwiające, jak blisko jest przeszłość, nawet jeśli wyobrażasz sobie, że jest tak odległa. Zadziwiające, jak potrafi wyskakiwać z pojedynczego zdania i cię trafiać. Zadziwiające, jak każdy przedmiot bądź słowo potrafi przywołać ducha.

  „Jak zatrzymać czas” to jedna z wielu historii, która dotyka brzemienia bycia człowiekiem. Jednak sposób w jaki robi to Matt Haig, powoduje wiele rosnących w głowie pytań i jednocześnie zachwyt nad prostotą życia. Jak wskazuje sam tytuł, czas jest tutaj naszym głównym bohaterem: czas, który dla innych zbyt szybko płynie i czas, który może być dla innych utrapieniem: Na przestrzeni wielu lat przekonałem się, że smutek wspomnień waży więcej i trwa dłużej niż momenty szczęścia. Refleksyjność tej powieści z pewnością uzasadniają wspaniałe cytaty, których można znaleźć w tej lekturze wiele. Matt Haig oczarował prostolinijnością, wrażliwością wobec ludzkiego istnienia oraz mądrością życiową, jakiej nie znajdziemy w każdej przeczytanej książce. Wbrew pozorom jest pozycją dla ludzi dojrzałych. Przerosła moje oczekiwania. Ta niepozorna okładka (która kojarzyła mi się trochę z czymś dla młodzieży) potwierdza tylko to, że nie należy oceniać książki po okładce.

  Akcja przebiega dwutorowo. Czasy współczesne to skrajny moment w życiu naszego bohatera, kiedy czuję się dosłownie zagubiony w czasie. Introspekcje pozwalają nam bliżej poznać Toma i przyczynę jego cierpienia. Wędrujemy do czasów polowań na czarownice oraz czasów odkrywania nieznanych dotąd ludziom lądów, po czasy szalonych lat 20. Przeżycia z poszczególnych epok dają Tomowi możliwość patrzenia z lotu ptaka na cały świat i posuwania się do refleksyjności nad życiem człowieka: Im dłużej żyjesz, tym bardziej sobie uświadamiasz, że nic nie jest stałe. Każdy człowiek zostanie uchodźcą, o ile pożyje wystarczająco długo. Każdy uprzytomni sobie, że jego narodowość nic nie znaczy w dłuższym czasie. Każdy w dłuższej perspektywie ujrzy, jak jego poglądy są kwestionowane i obalane. Każdy zda sobie sprawę, ze rzeczą definiującą istotę ludzką jest ‘bycie człowiekiem’. Nie od dziś każdy marzy o kamieniu filozoficznym, który go unieśmiertelni. Lęk przed starością i śmiercią to obawy, przed którymi stajemy w pewnym momencie życia. Ale nie Tom, któremu długowieczność wcale nie ułatwia życia. „Jak zatrzymać czas” pokazuje, co tak naprawdę liczy się w nim, co jest dobre, a co złe, co jest naszym szczęściem… Aktualność, uniwersalność i dojrzałość – tak można opisać tę powieść.

  To, co bardzo mi się spodobało – to kreacja Toma. Idealista, romantyk, trochę zagubiony w sobie, ale i wyjątkowy. Nie irytuje brawurą jak inne postacie książek, jest sobą. Być może za bardzo wrażliwy, jednak w gruncie rzeczy dobry człowiek. Po tylu przeżyciach mało który z nas pozostałby nim. Podziwiam w ludziach posiadanie własnych zasad. Ponadto autor dba o szczegóły historii głównego bohatera, a także o komfort czytelnika, opisując symetrycznie wszelkie wątki z przeszłości i przyszłości. System Stowarzyszenia Albatrosów przypomina mi nieco współczesną politykę i sekty. Coś co odwodzi nas od naszej wolności i możliwości do wartościowego życia… Powieść Haiga odzwierciedla nie tylko życie 400-letniego Toma, co po prostu życie „Jętki” – czyli każdego z nas. Ta powieść to również hołd oddany miłości, jednak nie chcę zdradzać nic poza tym. O wyborze i rozterkach serca Toma przeczytajcie sami.

  Jestem zachwycona, wzruszona, po prostu pełna emocji. Trafiają się czasem takie książki, kiedy nie można całkowicie oddać ich piękna. Trzeba to po prostu dotknąć je swoją duszą…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-09
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka "Jak zatrzymać czas" ogromnie zaciekawiła mnie swoim opisem. Tematyka związana z podróżami w czasie, długowiecznością itp. to całkowicie moje klimaty, dlatego nie zastanawiając się zbyt długo, zamówiłam ją do recenzji. I chociaż czytałam ją dość wolno (wcale nie uważam tego za wadę a wręcz przeciwnie), to opowieść bardzo mi się podobała. Matt Haig stworzył głęboką, poruszającą i skłaniającą do rozmyśleń książkę.

  Pierwsze, co nasunęło mi się na myśl podczas czytania, to porównanie książki do filmu Woody'ego Allena "O północy w Paryżu". Mamy kilka wspólnych mianowników - Francja, samotny bohater, odwiedzanie różnych epok, historyczni artyści. Ale na tym podobieństwa się kończą. Książka ma niesamowicie melancholijny i nieco filozoficzny klimat, dzięki któremu podczas czytania czułam, jak ogarniał mnie spokój. Nie musiałam spieszyć się z czytaniem, aby poznać kolejne wydarzenia. Skupiałam się w stu procentach na aktualnej stronie i cudownych cytatach, które trafiały się na prawie każdym kroku. Serio, jeśli chciałabym zaznaczyć je wszystkie, to obawiam się, że zabrakłoby mi znaczników. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak autor w prostych słowach zawarł niebywałą mądrość. Już dawno nie spotkałam się z tak prostymi, ale pełnymi przesłania słowami.

  Akcja powieści rozpoczyna się w XVI wieku, a kończy w czasach nam współczesnych. Biegnie spokojnym tempem, bez żadnych nagłych, niespodziewanych zdarzeń i w przypadku sposobu narracji, z jakim mamy do czynienia, jest to na plus. Jedyne, co mnie do siebie nie przekonało, to zakończenie. Jak dla mnie zadziało się tam za dużo rzeczy w zbyt krótkim czasie, a konkretnie chodzi mi o relacje Toma z córką. Był tam naprawdę szybki przeskok w jej zachowaniu, przez co ich więź wydawała mi się trochę nieautentyczna. Ale w porównaniu z całością to naprawdę niewielki zarzut. Tło historii jest bardzo dokładnie i ciekawie zarysowane. Autor często przemyca takie drobne smaczki w postaci ciekawostek lub informacji, nad którymi kompletnie się nie zastanawiałam lub których nie wiedziałam. No bo przyznajcie się, zastanawialiście się kiedyś, jak zachowywał się np. Szekspir? No właśnie :) I to te niepozorne elementy najbardziej mnie urzekły.

  Jeśli miałabym w jednym zdaniu ocenić "Jak zatrzymać czas", to powiedziałabym, że jest to idealna książka na chłodny, jesienny wieczór w fotelu z ciepłą herbatą. Ale oczywiście teraz, w te gorące dni, równie mocno ją polecam. Zachęcam Was do przeczytania tej na wpół smutnej, a na wpół radosnej historii o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie i przełomie epok. Jeśli nie lubicie fantastyki, to i tak śmiało po nią sięgnijcie. Książki nie da się jednoznacznie zakwalifikować do konkretnego gatunku, dlatego wielu czytelnikom o różnych gustach powinna się spodobać :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 6 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Jak zatrzymać czas
 • Autor: Matt Haig
 • Wydawnictwo Zysk i S-ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 431
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381163224
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: How to Stop a Time
 • Tłumacz: Warda Mariusz
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381163224
 • EAN: 9788381163224
 • Wymiary: 14.0x20.5x3.5 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula